Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut

Am o Astra G 2001 Z16XE si cam bate ceva la suspensia fata. Problema e ca vreau sa schimb cam tot ce insemna bucse, pivoti si altele dar nu stiu ce anume contine suspensia fata si ce sa cumpar. De aceea va rog sa imi spuneti ce contine suspensia fata( fara arc,amortizor, rulmenti) si numarul de bucati, bineinteles doar pe o parte a masinii. Daca nu voi fi nevoit sa platesc la un mecanic doar diagnoza.



Multumesc, si scuze daca s-a mai intrebat dar am cautat inainte pe forum si nu am gasit nimic.
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. 10 lei ti se pare mult pentru o constatare? Eu atat am platit pentru o problema asemanatoare. Sa ai pregatite o foaie de hartie si un pix. Basca vreo 1200 lei sau mai mult chiar!
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
50 de lei mi s-a ceut. Daca era vorba de 10 lei nici nu mai deschideam calculatorul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai suspensia fata asta contine: arc, amortizor, flansa amortizor si rulment.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
toss daca nu esti dispus sa dai 50 RON pentru o constatare oare de unde scoti bani sa cumperi sa schimbi toate piesele?
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Pai suspensia fata asta contine: arc, amortizor, flansa amortizor si rulment.



Am scris in mesaj ca exclus aceste parti care le cunosc si eu.
Ma refeream la: ex: - 1 bieleta
-2 bucse
-1 bieleta antiruliu
etc.


Ceva de genul.
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:toss daca nu esti dispus sa dai 50 RON pentru o constatare oare de unde scoti bani sa cumperi sa schimbi toate piesele?


Intai vroiam sa imi fac o idee legata de costuri. Si eu unul sunt cam satul de aruncat cu bani la mecanici doar pe privit.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:toss daca nu esti dispus sa dai 50 RON pentru o constatare oare de unde scoti bani sa cumperi sa schimbi toate piesele?


Cangri, dar nici eu nu-s dispus sã dau 50 de lei pentru o astfel de chestie, în condiþiile în care un ITP integral costã 100 de lei (preþ maxim).

Suntem aici pentru a ne ajuta între noi ºi pentru a desfiinþa lucrurile mizerabile care se fac de cãtre fel-de-fel de speculanþi!
Doar d-aia s-a fãcut acest site, nu?
Tu nu crezi la fel? Ia pune-te în poziþia lui!
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
50 de lei pentru o constatare la un astra g mi se pare enorm , la noi constatarea e moka ca doar ce iti face iti ridica masina 5 min + in ca 5min iti trage de roti si inca 2 min o da' jos si o scoate afara .
De ce e constatarea moka pentru ca poate poate prinde clientul ala si face si service-ul respectiv niste bani, 50 de lei e daca vrei s-o pui pe tester din punctul meu de vedere in vremurile in care traim ma refer din punct de vedere financiar mi se pare enorm sa dai 50 de lei pe constatare ar trebui sa fie fericiti daca te prind de client sincer va spun la noi fac astia masini si in rate daca esti clientul lor numa' sa faca niste bani eu vreau sa imi schimb amortizoarele si o sa dau 1600 lei in 3 sau 4 rate pai daca o constatare e 50 de ron cat e ora de manopera 100-150 lei.
Ca sa revenim la ce a intrebat colegu' 2 capete de bara m-au costat 150 ron+ 50 manopera ,bielete anitrului 53 de ron/buc.(2buc) +40 ron manopera ,bucse la bara stabilizatoare,25lei/buc.(2buc.) + 40 lei manopera. Asta cam ce am schimbat eu.
Mai este si amortizorul + rulment+flansa care e dupa buzunar eu am gasit intre 180-440 lei/buc pe fata si intre 130-300 lei buc. pe spate din cate stiu arcul nu se schimba daca nu se rupe.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa schimbi absolut totul costa aproximativ 500 pe febi bilstein/eventual o firma mai ieftina
Absolut totul inseamna:
- 2 bielete de directie
-2 capete de bara
-2 bielete antiruliu
- 2 bucsi bara stabilizatoare
- 4 bucsi brate ( 2 pe fiecare brat)
-2 pivoti
Pana aici costa aproximativ 450 - 500 lei doar piesele evident,daca mai bagi amortizoare fata,flanse,rulmenti deja ajungi la vreo 1000 lei
Cat despre constatare,eu m-am dus la o statie ITP si am dat 10 lei,m-a interesat doar ce batea pe fata
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
alexx_gan a scris:50 de lei pentru o constatare la un astra g mi se pare enorm , la noi constatarea e moka ca doar ce iti face iti ridica masina 5 min + in ca 5min iti trage de roti si inca 2 min o da' jos si o scoate afara .
De ce e constatarea moka pentru ca poate poate prinde clientul ala si face si service-ul respectiv niste bani, 50 de lei e daca vrei s-o pui pe tester din punctul meu de vedere in vremurile in care traim ma refer din punct de vedere financiar mi se pare enorm sa dai 50 de lei pe constatare ar trebui sa fie fericiti daca te prind de client sincer va spun la noi fac astia masini si in rate daca esti clientul lor numa' sa faca niste bani eu vreau sa imi schimb amortizoarele si o sa dau 1600 lei in 3 sau 4 rate pai daca o constatare e 50 de ron cat e ora de manopera 100-150 lei.
Ca sa revenim la ce a intrebat colegu' 2 capete de bara m-au costat 150 ron+ 50 manopera ,bielete anitrului 53 de ron/buc.(2buc) +40 ron manopera ,bucse la bara stabilizatoare,25lei/buc.(2buc.) + 40 lei manopera. Asta cam ce am schimbat eu.
Mai este si amortizorul + rulment+flansa care e dupa buzunar eu am gasit intre 180-440 lei/buc pe fata si intre 130-300 lei buc. pe spate din cate stiu arcul nu se schimba daca nu se rupe.



Multumesc. Multumesc celor care vor sa ajute.
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut


Revin cu o intrebare. La Astra G 2001 Hatchback z16xe de cat e bara antiruliu? La mag. piese auto m-a intrebat daca bara e de 16 sau 18? Am inteles ca unele au de 16, altele de 18. Fara sa pun sublerul pe bara imi pot da seama altfel? Ma refer la o legatura cu anul de fabricatie.


Multumesc.
Skip ads

  • only_x

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
50 lei pentru o constatare? clar cauta ......(si vad ca sunt care ar da) .Scuze toss ca mi am spus parerea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR