Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • droopydee

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
buna fratilor.sunt nou-inregistrat pe acest site si din cate am vazut e o mare comunitate a pasionatilor de opel...
in primu si-n primu rand vreau sa imi prezint masina, un Opel Astra G, motor Benzina 1,6, an fabricatie 2001...
acum sa va prezint si problema pe care o intampin de cateva zile...
mergand cu ea, mi s-a aprins un beculet la bord...opresc motorul, scot cartea tehnica din bord, rasfoiesc si gasesc in carte semnificatia becului:
- sistemul electronic al motorului, sistemul antidemaraj, transmisia automata, defectiune (sper ca sti despre care vorbesc, aceea masina cu o cheie, de culoarea portocalie fiind)
am mers si la service cu ea...si baietii de acolo au cam sucit-o...ca e aia, ba ca e alta...ca poate fi si aia... si alta... in fine. va zic exact ce am patit eu cu ea si atunci poate va dati seama. tot asa mergend cu ea, mi sa aprins becu si am zis ca incep sa verific ce pot, la partea electrica...geamurile, stergatoarele, farurile...tot tot ce puteam eu accesa si tine de electrica si observ ca nu am nicio lumina pe spate, stopuri - nu, frana - nu, semnalizare - nu, avarii - nu; pe fata mergand toate...
cu alta ocazie, tot asa in timpul mersului s-a aprins din nou si am simtit ca nu mai trage bine...eram cu pedala pana in fund si nu tragea cum trage de obicei;
si al 3-lea "defect" pe care l-am observat, tot asa cand s-a aprins becu, in timpul mersului, nu-mi mergeau stergatoarele...
vreau sa mentionez ca becu nu sta aprins tot timpu, doar uneori mi se aprinde...
imi puteti da voi niste indicatii mai exact ? (la service cand am duso ce am apucat sa vad pe aparat erau 2 erori; prima eroare - 2 senzori de pozitie cica...si a 2-a cuerpo de mariposa...din spaniola traus, corp de fluture Smile )
ce imi sugerati sa fac ?!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai cu ce sa incep?
Intai as zice sa citesti CODURILE de eroare, nu interpretarile in diverse limbi si traduse cu google translate
Apoi sa mergi si la un service. La placintarie ti-o invart pe toate partile, insa mai mult decat sa o dea prin faina si sa ii puna umplutura nu prea pot sa ii faca
Fiind nou inregistrat as zice sa incepi si prin a citi regulamentul. Ce zice acolo legat de titlul unui topic nou?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR