Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • is_33_ion

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare opelisti! Am o nelamurire. Am gasit la un prieten un bord cu turometru compatibil pentru astra mea. Problema e ca masina mea are 182000 km iar bordul nou are 267000. Cum as putea sa dau kilometri inapoi ca sa il setez si pe asta tot la 182000? Este posibil asa ceva? Ca daca nu, renunt la idee Smile))
Skip ads

  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Chiar crezi ca are vreo importanta citi kilometri iti arata in bord?
Esti sigur ca cei 182000 care iti arata pe bordul tau sint reali?
Se pot da usor inapoi ca bordul nu este electronic,sint destui baiati care le manaresc si pe cele electronice cu unul din asta se joaca..cu bormasina stiu eu ca se facea odata la tipul asta de borduri dar eu nu am incercat.. Laughing
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut.cand am cumparat si eu masina,si eu am vrut sa dau km anapoi,la 0.tot mam-antrebat si eu,dar nam primit un raspuns ,clar Sad (poate au crezut ca s samsar)..............pana la urma am lasat asa cum este dar totusi ,am ancercat cu un motoras mic de 12 v dar mergea foarte ancet am reusit sa dau anapoi 100 km an jur de 25 minute,asa ca nu cred ca se poate cu bormasina,ca dureaza foarteeee mult............dupa mine,masina sa mearga,restul nu conteaza Razz
  • is_33_ion

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
De acord, sa stiti ca pe mine nu ma deranjeaza cu nimic ce scrie pe kilometraj.
Si mai stiu si ca acei 182000 sunt reali. Dar daca voi vrea sa vand masina, cum demonstrez ca are mult sub ce scrie pe kilometraj?
Skip ads

  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Simplu..pui inapoi bordul fara turometru,cel cu care ai luat masina..
  • rami

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
ai grija cand montezi ceasul cu turometru sa aiba in spate vss daca al tau are si prima data baga doar mufa din parte stanga a ceasului cand ceasul e indreptat in pozitia corecta ca daca ii pui si mufa din partea dreapta face scurt in ceas si se arde un integrat eu asa am patit deci pui numai mufa in partea stanga care are mai multe fire si mai poti sa intampeni o problema daca nu are firul tras de la bobina trebuie sa te documentezi bine aici pe forum ca sa tragi firul care merge la bobina.nu te descuraja ca e foarte fain sa ai turometru eu am un vectra a c16nz si asa am procedat .spor la treaba
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
in nici un caz cu bormasina.aveti dreptate,operatiunea cea mai dificila este scoaterea ceasurilor,in rest este joaca.nu cred ca mi se permite sa explic aici cum ,dar in nici un caz cu bormasina.ele sunt realizate sa mearga doar in sens crescator,daca schimbati sensul bormasinii il deteriorati iremediabil.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
.........cum am scris si mai inainte,am incercat si eu sa dau anapoi,dar invers (adica nu crescator)se poate,nu se antapla absolut nimic numai ca merge foarte ancet ,eu nam ancercat cu bormasina dar cred ca dureaza 7 zile...........sa dai anapoi100000 km........non stop
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu vreau sa insist,dar nu crede ca nu se intampla nimic.acel vitezometru nu va mai indica niciodata corect viteza.motivul este decalibrarea arcului care integreaza viteza.sper ca ai incercat pe masina.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
da........... pe masina am ancercat,si am reusit sa dau anapoi 100 km...........acum nu vreau sa contrazic dar la mine nu sa antaplat nimic,functioneaza ca anainte,acum sincer,nu stiu.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
fie cum zici tu lorenz.am peste 1000 de lucrari de acest gen executate,nu am nici un interes sa te duc in eroare.daca mi-ar fi permis ti-as explica unde gresesti si cum se face.i-ti inchipui ca nu poti face experiente de acest gen pe masina clientilor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR