Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marcone1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 1.8 l 122 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti , M4V3RiCK mai ai vreuna dintre bobine bune ca am inteles ca iti mai luasei una si nu a fost de la ea, aceeasi problema o am si eu mi s-a dus garnitura de la capacul de la culbutori si mi-a bagat ulei la bujii si acum am curatat , dar tot degeaba ,am bagat pe tester si a dat eroare la cilindru 4 , am dat cu banda pe cauciucul ala , dar tot degeaba , parca nu mai are putere de aprindere cat trebuie bobina, am probat cu alta de la un prieten si merge impecabil, zi-mi si mie daca o mai ai si daca o vinzi , ms , va salut.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@marcone1

O am, dar nu as da asa ceva nici dusmanilor mei Very Happy
Era de la cilindru 3, legat un fir sa dea scanteie si la cilindru 4. Te doare mintea !
Asta era initial pe masina.
Si uleiul de la buji, si bujiile...iti dai seama ca mergea de ziceai ca e in 2 timpi.
Dar principala cauza bujiile au fost, nu bobina aia. Culmea e ca mergea si asa.Insa nu recomand !

Mi-am luat una de la dezmembrari, 350 de RON -tot GM.
Pana acum nu am avut probleme, si nici nu am. E si pe gaz.
Buji originale GM/Bosch FLR8LDCU. Ieftine si bune. Fara stiu eu ce avioane. Puse la 1mm intre electrozi.
Gaz de MOL.

Nu mi se aprind nici elicoptere in bord, nici alte aberatii.

Sa nu iti fi distrus bobina uleiul ala, mai ales daca spui ca merge perfect cu alta.
  • marcone1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 1.8 l 122 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
exact uleiul a dus-o , pana acum am muncit la ea , dar am facut-o, am invelit cu un strat de smilgher dala cel mai fin pana in cauciucul de protectie fisele, si i-am dat cu banda tesa panzata peste , dar imi este frica sa nu ia foc, merge impecabil acum cu improvizatia mea, trebuie neaparat sa schimb garnitura aia de la culbutori ca e coapta , am desfacut, curatat eu capacu cu benzina tot, dupa pus gasket da tot mi-a curs am gasit sa iau de la autokarma garnitura, uleiul cel mai probabil le omoara... sanatate, oare aveti idee e posibil sa ia foc smilgherul ala pus peste fise si banda aia de panza tesa, , oare cam ce temp o fi acolo, ms.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR