Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare legata de cantitatea de aditiv de curatare injectoare pusa la x litri de benzina...Inainte sa ma gandesc sa schimb injectoarele vreau sa mai incerc si aceasta solutie...doar ca am o intrebare...in cazul in care nu alimentez un plin de rezervor ci doar in jur de 25 de litri...si pun tot recipientul de Liqui Moly 300 ml...se poate intampla ceva rau? De ce intreb...la doua magazine de piese auto am fost sfatuit diferit. In cazul in care am probleme mari cu injectoarele intr-un loc mi s-a spus sa ii pun o "doza soc" adica dublu decat e normal, iar in alta parte mi s-a spus ca daca depasesc cantitatea normala risc sa se defecteze ceva pe la motor, asa ca nu e bine sa pun o doza soc...Acum ce ma sfatuiti - pe recipient nu scrie decat ca il pot folosi la maxim 70 de litri de benzina, dar nu imi spune si o cantitate minima la care pot folosi tot aditivul...

Vreau sa alimentez maine 25 litri...deci pun tot recipientul sau cat sa incerc? Multumesc Mr. Green Respect!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Indeplineste instructiunile producatorului.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La 25 lt. pune jumatate de flacon , dar sa nu te astepti la minuni. Daca sant infundate trebuiesc curatate cu ultrasunete si bineinteles vestita forjala. Wink
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Instructiunile producatorului sunt pentru un maxim de litri de benzina si anume 70, dar un minim nu este trecut pe respectivul produs...Multumesc oricum...eram curios daca sunt si inconvienente daca folosesc la cantitate mai mica...si anume ce s-ar putea intampla...

Azi o sa ii bag si "vestita forjala" Laughing
Skip ads

  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Vazusem ca la motorina merg curatate injectoatele cu solutia pura. Gandesc ca daca e trecuta cantitatea maxima de carburant in care se poate amesteca solutia si cantitate minima nu este trecuta merge sa o amesteci cu cata benzina ai in rezervor. Pana la urma, ce se poate intampla daca o amesteci in 5 litri si nu in 35 de litri? curata mai eficient? Smile
  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sal...ca sa respecti specificatiile producatorului trebuie sa bagi la 25l benzina = 107.14 ml aditiv, calculul facut cu regula de 3 simpla si nu ai ce sa gresesti...din ce stiu nu te-as sfatui sa bagi mai mult ..cel putin asa am auzit ca nu e bine...acum tu sti ce vre sa faci
  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Fara nici o pretentie de "stiutor". Oriunde se precizeaza o anumita cantitate minima ( vezi se pune la maxim X litri) producatorul precizeaza concentratia minima la care produsul are efect. In cazul invers ( a nu se folosi fara X litri) producatorul specifica ca produsul are un efect advers daca e folosit concentrat.
Deci: daca se spune ca are efect daca e folosit la MAXIM X litri....poti sa-l folosesti si in stare pura ca nu are ce sa strice
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am pus sambata 26 de litri si am pus cam doua treimi din recipientul de aditiv...cam 200 de ml...Cei drept s-a cunoscut o imbunatatire...dar in ce sens...fuge mai bine, dar cu toate ca nu am turometru, de exemplu ajung la 140 km/h cu motorul mult mai turat decat ar fi fost inainte(nu inainte de ai baga aditivul, ci inainte de a avea probleme cu masina)...si trebuie sa bag pedala cam in podea pentru a fugi...pe cand inainte doar o piscam putin si motorul nu era asa zgomotos...De consumat mi-a luat destul de multisor avand in vedere ca am fost in exterior...un 9,5%-10,5%, dar am pus pe seama aditivului...si am forjat putintel.Relantiul e putin mai stabil, dar tot nesatisfacator...inca scoate gaze nearse...si au loc detonatii pe esapament nu in motor...e si normal din moment ce am avansul marit la relanti, si banuiesc ca scanteia nu e data cand trebuie...nu stiu ce sa-i mai fac...mai astept niste banuti sa o mai duc la reparatii Crying or Very sad
  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Pare mai degraba problema de clapeta sau aprindere decat de injectoare.
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Te referi la clapeta de acceleratie?Asta se schimba sau se poate repara? Iar cu aprinderea ce-i pot face?Si eu banuiesc si aprinderea dar daca e reglata de calculator...ce-i pot face eu?doar nu am delcou...cu siguranta scanteia nu e data la timp...dar crede-ma habar nu am ce sa-i mai fac si unde sa o mai duc!
  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
La service?
Deja problema ma depaseste.....
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu-i da de cap nici la service...a zis ca nu stie pana nu o pun pe tester...am pus-o pe tester i-a dat avansul marit la relanti...dar nu stie de ce si cum sa o rezolve
Mai am o singura sansa ...probabil la BTM in Iasi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR