Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut,cum se verifica placutele de frana si cum iti dai seama ca trebuie inlocuite ? zafira B ,2006, 1,9 d
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand scartaie.In al doilea rand vizual,scoti roata si vezi cat de gros mai este stratul de ferodo.Daca este subtire atunci este recomandata schimbarea lor.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Placutele pe fata au o lamela care are rolul de a semnaliza acustic uzura placutei



Vezi in imagine la placuta 1 si 3 in partea superioara. Dar cum a spus colegul @Cangri, cel mai bine se verifica vizual cu demontarea rotii. Daca placuta de pe interiorul etrierului mai are aprox. 2 mm, ar fi indicat de schimbat.
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
multumesc, chiar ieri am schimbat anvelopele si am observat ca pe fata au o grosime de 6/7 mm dar nu scartie. culmea pe spate sunt mai subtiri
Skip ads

  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Cele de pe fata se uzeaza mai repede implicit se schimba mai repede. Eu am cumparat placutele de fata si la schimbul de ulei schimb si placutele, cele de spate sunt ca noi.
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
multumesc de idee. trebuie sa fac schimbul de ulei si filtre si atunci schimb si placutele de frana
  • RaresNed

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Salutare! Vreau sa schimb discurile fata/spate la Zafira B din 2012-1.8. Poate ma ajutați cu sfaturi și dimensiuni.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru dimensiuni, te duci cu numarul de serie al masinii (VIN-ul) la magazinul de piese, fie el magazin fizic sau online, si iti vor oferi discurile potrivite.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
RaresNed a scris:Salutare! Vreau sa schimb discurile fata/spate la Zafira B din 2012-1.8. Poate ma ajutați cu sfaturi și dimensiuni.

Fãrã un VIN, informațiile furnizate pot fi eronate...deci nu te putem ajuta.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ca și brand de discuri recomand cu cãldurã Zimmerman, mãcar pentru puntea fațã. Am mai încercat ATE și TRW în trecut pe gama Opel și pânã acum Zimmerman se simt net superioare (e adevãrat cã nu știu daca am 5000 km parcursi cu ele, deci încã sunt super noi).
La plãcuțe pe fațã recomand ori ATE (modelul mai scump, atentie ca sunt 2 modele de ATE) ori Textar. Mașina franeaza impecabil, aproape ca un Astra H, deși vorbim de gabarit și aerodinamica net inferioare la Zafira.
Pe puntea spate nu recomand discuri și placute scumpe, decât dacã îți permiți și vrei sa faci o cheltuiala mai mare. Poți lua discuri și placute mai ieftine (eu parca ABE am pus discurile spate).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR