Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Cum a aparut defectul?

Sigurantele sint bune?

Lichid este in vas?
  • LNDPusher

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Bunã ziua.
Am o mica mare problema. Dacã cineva ma. Poate ajuta as fi foarte recunoscãtor.

Am un Opel astra twin top motor 1.9 150cp din 2008
Problema este la decapotare. Mi se decapoteaza pana la jumãtate apoi se blocheazã nu mai poate fi nici închis nici sa continui sesiunea de decapotare. Se aude în partea dreapta a portbagajului un zgomot care bãnuiesc ca este motorașul, el funcționeazã dar îmi rãmâne blocat și nu reușesc sa ii fac nimic. De 3 luni umblu pe forumuri din toate tarile. Am dus-o la en mecanici dar nimeni nu știe nimic. Am dus-o la electricieni, la fel nimeni nu știe nimic. Am dus-o la reprezentanta atât in Spania cât și în Germania bãieții de acolo au spus ca este motorașul la ambele reprezentante. Am lãsat-o la ei sa îl schimbe. Nu a fost asta problema. Apoi au zis ca este sistemul hydraulic am plãtit sa fie schimbat și asta dar tot nimic. Deja am dat foarte mulți bani și foarte mult timp pierdut cu toate cãutãrile mele peste tot plus reprezentantele care mau ținut pe loc mai bine de doua luni fiecare. Chiar nu știu ce sa mai fac. Va cer ajutorul aicea ca am vãzut ca multã. Lume a avut aceasta problema. Dacã a rezolvat cineva va rog sa ma ajutați și pe mine dacã se poate. Mulțumesc.
P. S va rog fãrã *duo la fier* sau *scãpate de ea* e moștenire de la tata e cam tot ce am de la el și de asta insist sa o repar.
  • BFlaviu522

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Zalau
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Mariantwin a scris:Va salut. Stie cineva sa-mi spuna ce problema poate avea un twin top 2008 la decapotare/ capotare, mai exact s-a decapotat pe jumatate si a ramas asa. Cand dau comanda de inchidere- deschidere se lasa geamurile si atat. Am verificat lichidul de pompa si e la jumatate. Pe tester a dat eroare b369a. multumesc anticipat.


Salut am și eu aceeași problemã. Acuma chiar nu mi se mai lasã geamurile. Ai rezolvat problema? Care a fost soluția?
  • Ambrose

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2023

  • Mesaj Privat
Salut. Am un astra twintop 1.9 2008 și de ceva vreme când încerc sã o decapotez se deschid geamurile cum e normal și portbagajul se clientește puțin. Se aud motorașele cum merg timp de 10-15 secunde dupã care se opresc și trebuie sã o închid. Nu bipaie nimic, nu apare vreun martor. Idei?
  • CStreinu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2017

  • Mesaj Privat
RB513 a scris:Salutare tuturor. Bine v-am gasit!
Am o mare problema cu sistemul de decapotare al masinii si sper sa ma puteti indruma: infiltratii de apa.
Atunci cand ploua mi se infiltreaza foarte multa apa pe la ambele geamuri din fata, prin plafon, la imbinarea dintre cele doua segmente ale acoperisului si geamuri. Norocul meu este ca apa nu se prelinge in fetele de usi, ci picura direct pe covorul de cauciuc din spate sau, cand sunt in masina si conduc, pe centura de siguranta si pe mine... ceea ce este foarte enervant. Cred ca segmentele acoperisului sunt dezaliniate pentru ca se aude si un suierat ciudat la viteza mare in dreptul capului meu.
Imi puteti recomanda un service care se poate ocupa de asta? Eu merg de obicei la Radacini in Vitan.
Multumesc,
Radu



Salut! Ai rezolvat problema? De curand am achizitionat o astra h cabrio 2008, pt vara dar vad ca sunt mai multe ploi decat soare, si la fel patesc si eu. Intra apa pe la geamurile din fata fix unde este imbinarea capotei cu partea de parbriz si azi am observat cateva picaturi si pe bancheta din spate pe partea dreapta!daca ai rezolvat spune mi te rog cum si mai ales unde. Ms frumos
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR