Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Am o Astra F Caravan ,1996, motor X14XE, 1,4 ,16 V ,COMBI ,cu aer conditionat ,care nu merge(nu stiu din ce motive)
Dupa cum spune si titlul am o cantitate mare de apa ( nu este antigel ),la picioare sofer si pasager.
Dupa demontare scaune si cam tot in afara de consola centrala, am localizat buretele din poza imbibat cu apa ;
1---- http://i44.tinypic.com/1i1ugp.png
Va rog niste sugestii cum si ce desfac in continuare (cum scot buretele din poza afara )ca sa ajung, la panoul ignifug, sa vad de unde se prelinge apa, ca sa izolez acolo .
2----Va rog sa-mi spune-ti pozitia originala a acestui furtun, care la mine acum este lipit de panoul ignifug (nu trebuie pus in fata la caseta de directie, departat putin de panoul ignifug ?
------ http://i43.tinypic.com/igi68z.png
Toate cele bune ....
Skip ads

  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna
Aveam si eu apa, balta la picioare, la sofer, si in acelasi timp imi scazuse nivelul din vasul de expasniune. Probabil aveam o fisura in habitaclu, pe la calorifer, in sist de incalzire . Am pus un tub dintr o solutie de cca 25 lei pentru fisuri, ceva cu stop leek radiator, si de atunci nu imi mai curge .am facut operatia asta in iarna trecuta.
Acum nu stiu...vine iarna..e bine sa schimb antigelul vechi cu
plin cu aceea solutie? Sa spal sistemul si sa bag antigel nou?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sa schimbi caloriferu,daca este spart,sau inelele de etensare,dar inainte de aceasta operatie spala tot sistemu de racire foarte bine,chimicalele puse in antigel pentru a opri pierderile de lichid,pot infunda si alte orificii mici de prin motor cu consecinte grave pe viitor
doar cei care vor sa scape de masina fara sa bage multi bani in masina,recurg la astfel de metode
  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
..eu nu am scurgeri la radiator..eu am apa ..aveam..jos sub pedale cu scadere nivel lichid din rezervorul de antigel...sa fie caloriferul..asta e undeva deasupra pedalelor?..cat ar fi unu nou?..de atunci de cind am pus solutua aia in raditor nu mi a mai curs....aduca din ianuarie a.c. ..
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
apa sau antigel
gusta putin si vezi daca e dulceag
daca e antigel sti ce sa verifici.
daca e apa verifica dupa gauri in peretele dintre habitaclu si motor
  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acuma nu mi mai curge ...de cind am pus aceea solutie in rezervorul de antigel adica din februarie a.c., nu mi mai curge la picioare si nici rezerv.nu scade. Cred ca s a rezolv probl deocamdata. Ar trebui sa pun alt lichid de racire , sa nu las acel antigel cu aceea solutie de lipire? ce credeti?eventual sa spal inainte toata instalatia...?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai rau e sa pui solutii de etansare, intra peste tot si blocheaza tot. Ai sa vezi in timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR