Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi schimb volanul si sa-mi pun unul cu comenzi dar nu stiu daca mufa care intra in spira volanului este precablata pana in spatele casteofonului. Am gasit eu o mufa in spatele casetofonului dar nu imi dau seama daca asta este.

Ma puteti ajuta cu ceva pareri legat de aceasta mufa, sau daca nu este asta din poza, imi puteti arata o poza cu mufa care este responsabila cu comenzile?

Multumesc anticipat


Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da, posibil ca aia sa fie, din cate imi aduc aminte mufa de la cd-player e formata din 3 compartimente! Din poze la tine se vede ca doar 2 din ele is legate, iar al 3 este asta! Cauta pe net, schema de legare al cd-player-ului, si te lamuresti! Dar tre sa pui si un cdplayer sau ceva, care sa suporte comenzile volan! De ex la cdr 500 cam asa e cablat!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Din cate vad, parca mufa aia a ta a fost decupata-separata de celelalte, ca se vad ceva urme de taieturi, cred ca tu doar tre sa legi comenzi volan si sa pui o unitate care suporta comenzi! Acum nu stiu daca celelate 2 mufe pe care le aia la momentul de fata o sa sa potriveasca, posibil ca au fost schimbate odata cu unitatea!
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mufele erau asa cand am luat masina, care nu o am de noua. Acum folosesc un Sony pentru care am tot citit ca se pot modifica comenzile ca sa functioneze pe Sony.
Din schema mufei postate de tine, mufa mea este prima de sus, nu?
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
DA, dar era intro mufa compacta, de asta zic ca a fost taiata! Cel mai simplu pt comenzi e sa pui o unitate originala! Ca sa adaptezi asta nou, mai greu! Sa inteleg ca si volanul a fost schimbat, din moment ce vrei sa pui acum iar unul cu ,,, comenzi
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu, volanul a fost acelasi. Nu a fost schimbat. Chiar daca nu am avut-o de noua masina, ii stiu istoricul foarte bine.
Pe mine ma intereseaza doar sa am firele trase din mufa spirei pana in spatele casetofonului.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Atunci e foarte posibil ca sa ai mufa in pt comenzi, din moment ce ai firele trase in consola, in spatele unitatii! Sunt 100% sigur ca aia e mufa, am vazuto de prea multe ori la mine! Si tot asa are numai 4-5fire trase pe ea! Ca sa adaptezi Sony-ul trebuie un adaptor! Ca sa te convingi, desfa si carcasa de la volan si cauta firele alea, la o adica verifici cu un aparat dupa continuitate!
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mai sigur demontezi capac volan,te uiti cite fire ai in mufa de la spirala, daca ai patru fire nu ai cablaj pentru comenzi si trebue si spirala schimbata iar daca ai sase fire esti norocos nu trebue sa mai schimbi spirala.La comenzi merg doar doua fire o masa si un fir albastru cu alb.Bafta


Ultima modificare facuta de valeriu_48 la Dum 01 Apr, 2012 8:17 pm
Skip ads

  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Spirala nu este pentru comenzi, asta stiu sigur. Am spirala cu 6 fire ce urmeaza sa o montez. Ce nu sunt sigur este daca de la spirala pana in spatele casetofonului am fire trase, dar conform celor spuse de cristyliviu, ar trebui sa fie.
Mai ramane doar sa gasesc pe cineva sa-mi modifice comenzile pentru a functiona la Sony. In montaje/modificari electronice sunt chiar novice.
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Uita-te la mufa care pleaca din spirala catre masina; trebue sa fie sase fire. Eu am pus acum doua saptamani comenzi volan: schimbat spirala (cablaj era), cumparat adaptor jvc pentru comenzi si alt adaptor jvc bluetooth, radio cd-mp3 jvc kdr 432 si totul functioneaza perfect.
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Imi poti da un PM de unde ai cumparat adaptorul? Ma gandesc ca poate are si de Sony
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Stiti cumva ce semnifica acele abrevieri din poza, prima parte de sus in jos? Acel SDA, TIS, SCL, MRQ, D1 ?
Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
SDV si SWC sunt comenzile, daca ai pini acolo inseamna ca ai cablaj tras pana la volan
SDA, SCL, MRQ sunt firele prin care comunica HU cu TID
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca am fire trase pana in mufa ISO. Firele sunt de culoare albastru/rosu.
Multumesc pentru lamuriri.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ca informatia sa fie corecta: doar SWC e firul comenzilor. SDV e semnalul vitezei (VSS).
dew a scris:SDV si SWC sunt comenzile, daca ai pini acolo inseamna ca ai cablaj tras pana la volan
SDA, SCL, MRQ sunt firele prin care comunica HU cu TID

  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
S-ar putea cupla acest fir de la semnalul vitezei la un player altul decat original. Practic ce face acest semnal? Mareste volumul in functie de viteza?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Da , Semnalul de viteza creste volumul proportional cu viteza .

Bafta,
  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut dragi detinatori de opel si nu numai, am si eu o problema la un astra g din 2007 motor 1.7 cdti : de cnd am cumparat-o are pe ea un casetofon sony cu afisaj incorporat si vreau sa stiu din ce cauza nu imi apare pe afisajul masini ce radio ascult sau cv legat de casetofon din ce cauza ar putea fii ce modificari trebuie sa fac sau sa ii pun casetofon de fabrica? multumesc.Very Happy
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu o sa reusesti decat cu ceva adaptoare care sunt cam scumpe si astea sunt in functie de modelul player-ului. Daca vrei neaparat sa iti apara ceva pe TID pune un player original.
  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
bne ms frumos :d
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR