Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ionouts

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu, au dat decat diagnostic si a ramas sa imi cumpar eu senzorul
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu exista senzor distributie. Citeste codul de eroare moca cu metoda pedale=pseudoagrafa si dupa cod Pxxxx vezi care din cei doi e defect (daca e defect).
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
credeti cumva ca benzina de la lukoil e mai proasta? am pus ieri, si merge prost rau masina. nu mai trage, nu am putut sa ajung cu ea la 120... mi s-a mai intamplat si cand am mai alimentat de la petrom, iar apoi am bagat peste ea 99+ si si-a mai revenit. apoi am bagat tot de la petrom 95 si a mers bine.
ma gandesc ca o fi cumva sensibila ca am schimbat benzinaria Smile))
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mi-as pune gaz. voi ce ziceti?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La ce portbagaj are Corsa parca nu merita, se poate in locul rezervei dar daca faci pana Question
  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Am cumparat motorina cam de la toate benzinariile si recent m-am hotarat si alimentez doar de la Mol de acum incolo.
Constatarea mea a fost urmatoarea: cu motorina de la petrom sau OMV masinuta nu vrea nici cum sa traga, e foarte puturoasa, motorina de la Rompetrol se termina repede, la Lukoil nici nu mai vreau sa mai aud, de cand am bagat si a facut urat motorul( a trebuit sa completez cu motorina EVO de la MOL ca sa isi revina noroc ca nu am alimentat foarte mult).
in concluzie ramane MOL pentru mine pe mai departe.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Citeste titlul inainte de a posta !
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa pun rezervor toroidal pt gaz. am mai avut un cielo, si asa am avut si la ala. roata de rezerva poate sta in portbagaj.
Domnule Dan, v-am dat un mesaj privat in legatura cu comportarea motorului de corsa z12xe daca i-as pune gaz. l-ati primit cumva?

multumesc
Skip ads

  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
alex1891 a scris:Salutare
Am cumparat motorina cam de la toate benzinariile si recent m-am hotarat si alimentez doar de la Mol de acum incolo.
Constatarea mea a fost urmatoarea: cu motorina de la petrom sau OMV masinuta nu vrea nici cum sa traga, e foarte puturoasa, motorina de la Rompetrol se termina repede, la Lukoil nici nu mai vreau sa mai aud, de cand am bagat si a facut urat motorul( a trebuit sa completez cu motorina EVO de la MOL ca sa isi revina noroc ca nu am alimentat foarte mult).
in concluzie ramane MOL pentru mine pe mai departe.

Mda. Si eu tot pe MOL raman. Am cel mai bun consum, iar masina se comporta foarte bine. In urma cu 2 zile am avut de facut un drum extraurban(am traversat multe comune, cu restrictie de 40km/h). Consum: 4,68L%.
Mers la drum intins, intre localitati, 80-90km/h. Prin localitati, 50-60km/h.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corsalex nu vad de ce nu ar merge gaz si pe astea, sunt instalatii noi e drept cam scumpe care se comporta foarte bine. https://www.clubopel.com/vie...658&start=140
Pe Corsa nu am vazut dar pe Astra, Vectra cu motoare de 1,6 1,8L sunt destule puse de neamt, olandez etc. deci si ei se uita la buzunar. Totusi fa un calcul de amortizare investitie.
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:corsalex nu vad de ce nu ar merge gaz si pe astea, sunt instalatii noi e drept cam scumpe care se comporta foarte bine. https://www.clubopel.com/vie...658&start=140
Pe Corsa nu am vazut dar pe Astra, Vectra cu motoare de 1,6 1,8L sunt destule puse de neamt, olandez etc. deci si ei se uita la buzunar. Totusi fa un calcul de amortizare investitie.


dupa parerea mea cred ca intr-un an o amortizez.mai ales daca benzina ar putea sa sara de 5ron/l.ce-i drept in mom asta ma uit sa bag cat mai putini bani si sa merg cat mai mult.cu 60ron as face plinu la gaz.mi se pare foarte avantajos din moment ce pretul gazului este mai mic de jumatate decat cel al benzinei. instalatia ma costa 24mil. eu daia te intrebam pe tine ca stiu ca cunosti ff bine motoarele astea si ma gandeam ca or fi facute sa mearga numai pe benzina sau or fi sensibile...nuj zic si eu ca nu stiu cum se comporta.
baiatul care mi-o pune (mi-a pus si instalatia la cielo care a mers fff bine) mi-a spus ca nu o sa am prob, ca este una secventiala care este facuta special pentru motoarele astea euro 2,3,4,5. are calculatorul ei de combustibil...etc. saptamana viitoare ma duc sa ma programeze.

multumesc de raspuns Dan!

salutare
  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
corsalex a scris:
dancuciureanu a scris:corsalex nu vad de ce nu ar merge gaz si pe astea, sunt instalatii noi e drept cam scumpe care se comporta foarte bine. https://www.clubopel.com/vie...658&start=140
Pe Corsa nu am vazut dar pe Astra, Vectra cu motoare de 1,6 1,8L sunt destule puse de neamt, olandez etc. deci si ei se uita la buzunar. Totusi fa un calcul de amortizare investitie.


dupa parerea mea cred ca intr-un an o amortizez.mai ales daca benzina ar putea sa sara de 5ron/l.ce-i drept in mom asta ma uit sa bag cat mai putini bani si sa merg cat mai mult.cu 60ron as face plinu la gaz.mi se pare foarte avantajos din moment ce pretul gazului este mai mic de jumatate decat cel al benzinei. instalatia ma costa 24mil. eu daia te intrebam pe tine ca stiu ca cunosti ff bine motoarele astea si ma gandeam ca or fi facute sa mearga numai pe benzina sau or fi sensibile...nuj zic si eu ca nu stiu cum se comporta.
baiatul care mi-o pune (mi-a pus si instalatia la cielo care a mers fff bine) mi-a spus ca nu o sa am prob, ca este una secventiala care este facuta special pentru motoarele astea euro 2,3,4,5. are calculatorul ei de combustibil...etc. saptamana viitoare ma duc sa ma programeze.

multumesc de raspuns Dan!

salutare

Merg si Corsele cu gaz, fara probleme. Si eu m-am gandit sa-mi pun instalatie pe gaz. Din pacate, inca nu dispun de suma necesara. Mai ales ca eu o folosesc foarte rar inafara orasului.
Corsele astea au problema asta. Au un consum bun-f. bun extraurban, dar in oras(cel putin a mea) se comporta la consum la fel ca masinile care au motoare de capacitate mult mai mare.
Skip ads

  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bine. Acum, dupa ce am mai citit p-aci, se pare ca, masina mea avand roti 185/55/R15, imi este influentat si din cauza asta consumul, in special in oras.
Chiar ma gandeam sa le schimb, sa pun d-alea 175/65/R14, ca eu circul cu ea 97% in oras si doar vreo 3% inafara din totalul drumurilor, poate chiar mai putin si atunci sunt mai interesat de consum, decat sa am nu stiu ce roti late.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pepino967 -bravo frate..uite unu care e ok..si nu prefera jante pe 17 ,15 sa fie si masina lui criminala..da sa consuma cat un Hammer..credeam ca-s singuru cu fixatie pe 13 si max 14:)
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pepino, normal ca este influentat consumul. Suprafata de frecare este mai mare, deoarece rotile sunt mai late. De curand mi-am pus si eu jante de aliaj pe 14'' cu cauciucuri 185/60/14. Inainte aveam de 13''. Le-am lasat pe alea de 13'' cu cauciurile de iarna pt. ca ma saturasem sa dau in fiecare primavara si inceput de iarna cate 100ron pentru schimbat cauciucuri si echilibrat roti. Si oricum, se simte diferenta:
avantaje:masina este mult mai stabila pe drum si gropile se simt mai putin;
dezavantaje: trage mai greu => consum mai mare. Cred ca imi ia cel putin 1L de benzina in plus (nu am nici cauciucurile care sunt scrise in talon 175/65/14). Asa am gasit jantele cu cauciucurile astea mai late.

Daca tu o sa treci de la 185/55/15 la 175/65/14, este posibil sa simti gropile mai putin deoarece talonul cauciucului este mai mare la astea pe 14" (65). Masina o sa traga mai bine cu cauciucurile astea pt ca suprafata de frecare este mai mica (175 fata de 185) si o sa vezi ca o sa se simta si la consum; deci eu vad numai avantaje. Nu mai vb si de caseta de directie care este mai protejata.

ps:Am vazut o corsa prin pitesti parca cu roti de 17". Am ramas tampit. Avea un talon asa de mic...cred ca ii clantaneau dintii in gura lu ala care o conducea. Dar la el nu se punea prob de tras ca era GSi (1.8, 125cp). de consum nu mai vb:))
  • halfdan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:corsa C z12xe 2004 25.000km
cu un sfert de rezervor a facut traseul buc - rm valcea si retur...
e bine?


Laughing Ai cumva rezervor de 100l? Laughing
  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mda. Ma gandesc chiar foarte serios sa schimb rotile. Eu practic, asa am luat-o. Cu jante de 15/185/55. Nu le-am pus eu. Si intradevar, eu simt destul de tare gropile, chiar daca am schimbat arcurile si telescoapele(cele dinainte erau d-alea sport-KW Wink, va dati seama cum le simteam atunci-pana in rinichi Crying or Very sad ), din cauza pneurilor ca sunt ceva mai subtiri.
  • aquafresh

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut ura ...am facut 145 de km cu doar 7 litri 100 in oras si restul pe dig braila galati....e mult sau putin?
  • Raca

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
corsa c, 2002, 145000 km, z10xe, dus-intors brasov-bucuresti + 100 km in bucuresti, consum 5.7%
  • aquafresh

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nu
la astea e de 38-40 de litri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consum benzina X12SZ
Mare 52%
Normal 30%
Satisfacator 16%
102 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR