Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ovidiu.SB faci cum vrei dar sa stii ca nu pun ei degeaba cifra octanica. Indiferent dc benziana e mai proasta decat afara cifrac octanica trebuie sa fie aia care o pun. Altfel cineva cu bani(o firma mare de transport nu noi pricajitii) le poate face probleme. Parerea mea ia benzina de care scrie in carte ca-i mai sigur. Asta dc vrei sa ai masina buna mai multa vreme. Dc faci dupa ureche sau dupa ce zic mecanii bip bip...ai necazuri mari...
Skip ads

  • jojo29

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o Corsa D 1,2i , 80Cp, Easytronic, iar in oras, papa cam 7,0 media.

  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
crilups a scris:Ovidiu.SB faci cum vrei dar sa stii ca nu pun ei degeaba cifra octanica. Indiferent dc benziana e mai proasta decat afara cifrac octanica trebuie sa fie aia care o pun. Altfel cineva cu bani(o firma mare de transport nu noi pricajitii) le poate face probleme. Parerea mea ia benzina de care scrie in carte ca-i mai sigur. Asta dc vrei sa ai masina buna mai multa vreme. Dc faci dupa ureche sau dupa ce zic mecanii bip bip...ai necazuri mari...

Mersi de atentie, dar si afirmatia ta intra la "dupa ureche sau dupa ce zic mecanii bip bip" pt ca nu argumentezi cu nimic cele spuse. Nui bai, eu am dat banii si normal fac ce vreau si sunt f sigur ca nu pateste nimic pt ca nu are de ce. Totusi nu o sa mai bag de 99+ pt ca nu merita , eu nu am sesizat vreo diferenta fata de cea de 95 in cei 100 km in oras care iam facut cu aceasta benzina de 99+. Poate afara sa se observe ceva diferenta sau poate dupa mai multi km , om vedea. Dealeru zice doar sa nu bag benzina mai mica de 95 , cea de 99+ doar creste cheltuiala si adevarul cam astai.
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu tot la fel dar nush de ce am impresia ca si'a marit consumul in aceleasi conditii de mers normal; exista cumva posibilitatea ca sa se deregleze ceva la softul masinii si sa consume mai mult? am 3200 km facuti cu ea.. si parca s'a schimbat consumul.. nu am computer de bord..
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
BabaLulu masina nu are nimic, orasul e prea aglomerat.
Catalin66 diesel merita numai daca faci drumuri lungi, in oras nici nu apuca sa se incalzeasca si ai consum chiar mai mare decit la o benzinara.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare..ajutati un incepator sarman...am si eu o intrebare: Vreau sa-mi iau un Corsa nou de 1.2 cu 80CP, dar mi-e sa nu fie cam submotorizat si sa consume mult........ar fi mai bine 1.4 cu 90 CP? banuiesc ca sunt printre voi destui care sa aiba ambele modele....
Multam fain....
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Consum acum 3 zile corsa d 1.2 - 4 pers - rezervor full - sibiu-turda (+ imprejurimi) si retur Smile 325 km consum 19 l adica 5,84l/100km. Benzina 99+ petrom. Viteza 40-60 in localitati si 80-120 in afara localitatilor. Turatia max 3500 rpm.
P.S pt Neouber , in oras papa 9. Daca consumul e prioritatea nr 1 pt tine, clar ia-ti un 1,3 diesel, pt ca 1.4 papa cel putin la fel ca 1.2 daca nu putin mai mult. Oricum principalul factor pt consum este soferul Very Happy.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multam Ovidiu..nu consumul e prioritatea mea dra nu voiam sa sara de 9-10 in oras..asa ca m-ai linistit
Imi iau 1.2 si mai pun niste optionale de diferenta
Skip ads

  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Neouber a scris:Multam Ovidiu..nu consumul e prioritatea mea dra nu voiam sa sara de 9-10 in oras..asa ca m-ai linistit
Imi iau 1.2 si mai pun niste optionale de diferenta

Poate sa sara si de 10, cum am mai spus depinde de sofer, de oras (in Buc e catastrofa, deocamdata sibiul inca nui asa , da e tot mai aglomerat), acum e si rece afara, ziua e scurta si circulam f mult cu luminile aprinse . Am vazut aici sau pe alte forumuri (nu tin minte exact unde) pe unii ce se plangeau de consum si de 12-13 litri cred ca erau din Buburesti ! Consumurile ce le dau producatorii sunt greu de atins !
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Apoi Valcea e cam ca Sibiu..banuiesc ca nu sare de 9-10
  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
bucuresti ~ 10%
afara cam 5.5-6%

corsa D, 1.2

Nu ma mira... din 200 de km pana la realimentare vreo 100 i-am facut intr-antaia...
  • Udvar Paul

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Neouber a scris:Apoi Valcea e cam ca Sibiu..banuiesc ca nu sare de 9-10

mai gandeste-te odata ....sibiul nu se compara cu valcea la trafic e muultt mai aglomerat sibiul

on-topic----a mea consuma in oras 10 si in afara 5,5-6 (corsa C 1,2 )
Skip ads

  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Compatimesc sibienii atunci..nu am mia fost de anul trecut pe la voi
deci e in avantajul meu aglomeratia
Ce sa mai
daca ma mai gandesc mult imi iau ala de 1.0
Da nu e pe 5 usi
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa zic nimic de motorul de 1l ca eu am Agila de 1l. Insa acum iarna cam consuma si asta. Ce-i drept caroseria e mai grea decat la Corsa(nu stiu dc si la Corsa D dar fata de Corsa C e mai grea Agila) insa acu iarna mixt consuma cam 7-7.5l/100. Bine, caldura merge non-stop chiar dc afara e suficient de cald. Plus ca uneori nu astept sa inceteze socul la ea. Depinde si de aglomeratie, cum conduci etc...Dar tine minte ca motorul de 1l e in 3 pistoane(distributia se duce mai repede si mai sunt ceva inconveniente). In locul tau as lua Diesel cu mai putine dotari dar diesel-ul consuma putin, eficienta este 60% fata de benzinar 27-30%. Restul sunt pierderi. Si credema dieselul trage ca un bivol. Benzinarul o fi mai sprinten dar la drum intins esti tot acolo...
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Neouber a scris:......
Ce sa mai
daca ma mai gandesc mult imi iau ala de 1.0
.......i

Masina mea are 1160 kg, probabil aia de 1 l e cu vreo 20-30 kg mai usoara dar tot e macar 1130 kg ! Asa ca no sa ai consum cu mult mai mic fata de 1.2. Plus ca cel de 1 l e doar echipare Essentia. Cel mai bine dute si fa un drive test cu cea de 1l (desi cred ca nu este vreo una pt asa ceva) ca sa vezi si cum trage .
Tot Off topic: Vezi ca acum a aparut si noua Mazda 2 o masina frumoasa, mai usoara si care se lauda cu un consum mic la motor de 1.3l 75cp. Am vazut-o la Siab si arata f bine , dar nu am facut drive test cu ea. Livrarile in Romania incep din Ianuarie 2008. Pretul e bun si are echipari standard peste Opel Corsa. In Valcea parca ai si Fiat , o alternativa Grande Punto ! Ar mai fi Renault Clio 3 care la acelasi pret cu Corsa are dotari mai bune. Eu zic sa testezi cateva masinute si apoi sa alegi. Noi de pe acest forum o sa-ti zicem ca , Opel e cea mai buna ca de aia ni le-am luat, dar tu s-ar putea sa descoperi altceva Very Happy
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
crilups, Corsa C ajunge la 1-1.1t. Esti sigur ca Agila e mai grea?
Corsa D are cel putin 150-200kg in plus fata de C, daca-mi aduc bine aminte. Ma refer la motoare si echipari echivalente.

1L pe Corsa D cred ca e crima... Dar n-am vazut nici o masina (D) echipata cu motorul asta.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Uite ca stiam ca am vazut undeva: pe EuronCap zice ca greutatea e 845kg la MOTORUL de 1,2...
Deci ala de 1l e mai usor clar...Acu depinde si de dotari. Dc ai vazut un talon de corsa C baga o poza cu greutatea...
http://www.euroncap.com/tes...rsa_2002/113.aspx
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Comparatie cu Agila in talonul meu are 1040kg
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Corsa C Z12XEP, echipare COSMO (climatronic, jante 15, geamuri electrice, ABS, 5 usi, etc etc, destul de grea, adica). In talon am trecute 1035kg.
La ITP parca mi-a cantarit-o si s-ar putea sa fi batut inspre 1100kg, ca mai aveam prin ea prostii, plinul facut. Poate n-am vazut bine, sau era vorba de altceva.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu zic nu ca nu m-a interesat f tare dar mi-a sarit in ochi si am tinut minte ca am vazut pe euro n cap greutatea la un corsa si era mai mica decat Agila...asta nu apare pe euro n cap Crying or Very sad ca poate avea doar 800kg Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consum benzina X12SZ
Mare 52%
Normal 30%
Satisfacator 16%
102 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR