Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • leon_leonis

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut!opel vectra b 2 an 2000 motor y16 xe 1,6 16 v si am tot cautat pe club opel pe unde se face completarea cu ulei in cutia de viteze si nu am gasit ceva mai explicativ(poze)!mersi
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Completarea uleiului se face pe la aerisitorul cutiei de viteze dupa ce ai desfacut in prealabil surubul de nivel. Surubul de nivel e pe partea stanga a cutie, cam la 2-3 cm in spatele planetarei. Merge cu cheia de 13. Ca sa completezi trebuie sa dai bateria jos si suportul ei. Acolo e aerisitorul. Pozitia e destul de incomoda la surubul de nivel incat sa se merite sa te duci in service. Cu prima ocazie iti fac si poze.
Ideal ar fi sa schimbi tot uleiul nu sa completezi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cutia devine mai zgomotasa daca pot sa spun asa. Ca sa schimbi tot uleiul trebuie desfacuta din suruburi partea de jos a cutiei, nu cred ca are buson de golire. Asta implica schimbarea garniturii de la cutie si restrangerea suruburilor in aluminiu cu o cheie dinamometrica.

Daca exista cumva posibilitatea aspirarii uleiului din cutia de viteze cred ca e ok si acest procedeu.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu se merita sa o faci tu...parerea mea. Cand am schimbat eu, pur si simplu imi era lene in ziua aia sa lucrez, m-a costat 30 lei manopera si se merita, am vazut ca este ceva de lucru!

bafta!
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
leon_leonis a scris:salut!opel vectra b 2 an 2000 motor y16 xe 1,6 16 v si am tot cautat pe club opel pe unde se face completarea cu ulei in cutia de viteze si nu am gasit ceva mai explicativ(poze)!mersi

La tipul tau de motor s-au montat doua tipuri de cutii...F17WR si F17CR
In poza urmatoare ai locul pe unde se umple(eventual se completeaza). Trebuie insa sa verifici ''nivelul'' uleiului din cutia ta. Ulei SAE 75W-85 API GL4, ca si cantitate 1,6litri.

  • leon_leonis

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mersi pt informatii Ksper
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
unele cutii au buson de golire ulei inspre roata cum este la F23 pe motoarele Y20DTH cum am eu...
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salutare colegi ! de ceva vreme , a mea masina intra mai greu in treapta 1 si a 2 . . mam hotarat sa verific nivelul uleiului de la cutia de viteaza , am desfacut acest surub de langa aerisitor .. acolo am observat ca pana la acele rotite , role . nu e gram de ulei , intrebarea mea ar fii , la ce nivel trebuie sa fie uleiul , si cu ce ulei trebuie sa completez si cat ulei trebuie sa ii pun . masina este un vectra x20 dth . si are cam 230 de mii !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR