Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
de ceva timp cand am viteza mai mare circa 80-90 km/h intru in curbe micute se aude un zgomot ciudat pe staga pe undeva la roata cred eu .( mai mult cand iau viraj la stanga se aude )

daca sunt pe lok iau maxim de volan stanga- drepta nu se aude nmk numai in mers , inca o chestie zgomotu se aude dupa ceva mers ma gandesc eu dupa ce s-ar incinge cva anume dar ce nustiu , c-am dupa 50 km daca nu mai mult incepe , dar nu se aude tot timpu


CE ar putea sa fie un amik a zis ca s-ar putea sa fie de la unghiu de fuga , mie imi si trage umpik stanga masina
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Daca iti trage stanga, cel mai simplu lucru care poti sa-l faci e sa verifici presiunea, e posibil sa fie mai moale roata din stanga. Daca ai presiuni egale, fa-i geometria. Cauciucurile se tocesc uniform pe fata? Sau sunt prea noi ca sa iti dai seama?

Adi G.
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Presiunea am facut-o , caugiugurile sunt inca cele de iarna iar tocite nu par m-am uitat Sad
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cand incepe sa faca zgomot ai oprit sa vezi daca se incing jantele pe fata ? S-ar putea sa ai un etrier cu problema . Daca nu e asta ii faci o constatare la un service .
Skip ads

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Verifica placutele si uzura la discurile de frana .SI la mine la fel facea si dupa o saptamana am inlocuit placutele de frana.
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
joi o sa merg la service multumesc frumos pt sfaturi
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dupa ce afli care a fost problema revino sa ne spui si noua ce ai rezolvat si care a fost cauza...
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
pai am fsot pe la 3 service
1 . a zis ca rulmentu la pivot
2. placutele dusi sau discuri ovalizate
3. pompa de servo . ce-a ce cred si eu ca ar fii merge cam greut servo ,si am mai schimbat-o odata pompa dar am luato de la dezmembrari
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa o luam pe rand...
care rulment la pivot? ca acolo nu exista nici un rulment... rulment ai doar cel de la roata si cel de sus de pe platanul amortizorului sub flansa amortizorului...
discuri sau placute nu are cum sa fie pentru ca ar fi o problema doar la franare nu cand iei curba...
pompa de servo... nu prea stiu ce sa spun dar ma indoiesc ca ar fi pentru ca ar trebui sa scartaie si cand iei curba la dreapta.
parerea mea: este fie unghiul de fuga (geometria rotii) fie capatul de bara sau pivotul. mergi si verifica sa nu ai jocuri la astea doua piese si apoi fa-i unghiul de fuga ca ziceai ca iti trage si putin stanga si teoretic ar trebui ca si volanul cand mergi drept sa fie putin spre stanga... verifica si daca nu ai cumva uzura pe anvelopa de la roata stanga spre exterior sau interior...
  • TazzDeejay

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salutare.cam aceeasi problema o am si eu.cand virez scartaie la roata stanga.dar in plus la mine se aude si cand franez.eu am facut geometria la roti si mi-au spus ca masina nu are nimic din punctul asta de vedere.insa masina mea trage dreapta nu stanga Smile)
banuiesc ca amortizorul sa fie cauza.daca s-a mai intalnit cineva cu problema asta sa ne spuna si noua cum a rezolvat-o.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sau a fost masina lovita mai demult... verifica bratul de pe partea aia sa nu aiba vreo indoitura...
  • TazzDeejay

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2011

  • Mesaj Privat
masina a fost lovita inainte sa o cumpar eu.toata fata cred ca a fost avariata pentru ca aripile si capota au alta nuanta de vopsea.la care brat te referi tu?!
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bratul rotii care are doua bucsi prin care este prins de jug si in capatul opus este prinsa fuzeta in pivot...
  • TazzDeejay

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2011

  • Mesaj Privat
adica la bascula te referi tu din ce imi spui.am inteles.mersi
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi momentan am lasato umpik pe drepta am zis ca dupa pasti sa vad ce fac cu ea , dar in prima instanta treb sa rezolv ca pierd si cva motorina pe la pompa Sad
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
orikum o sa va anunt care a fost cauza sper sa fie ce-a mai ieftina posibila :-s

mai asteptam si alte pareri
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR