Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am reusit si eu sa infund un prag, dreapta, sub portiera din fata...am agatat o bordura foarte inalta de a carei existenta nu eram constient Shocked
Intrebarea e...pot oare sa 'trag' acest prag? Am citit pe forum ca exista service'uri care au aparatul asta de 'tras' insa nimeni nu da nici un nume. As dori o recomandare unde pot sa rezolv repede si bine, poate chiar de la cineva care a mai patit la fel...desi ma indoiesc ca sunt multi ca mine Embarassed

Atasez si cateva poze, cat sa putem sa ne dam cu parerea; nu m'ar deranja foarte tare lovitura, dar pragul a facut cumva o burtica mica si pe partea laterala...si se observa putin chiar cand deschizi usa din dreapta.

Multam fain!
Octav


Skip ads

  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cred ca o voi repara pe casco @Autonet. Am inteles ca poate sa duca si undeva la 6-7 mil reparatia.
Ce mi s-a propus: indreptare prag, prin tragere + vopsire tot pragul. O s'o trec pe casco.
Daca aveti alte idei, va astept Smile

Multam fain!
Octav
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dupa cum arata va trebui si chituit
nu cred ca merge doar prin tragere pentru ca suprafata e mica si pragul e destul de rezistent in acea zona...
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
merge prin tragere, toate operatie te costa 400 ron, in pret intra reparatia, pregatirea de vopsire, si vopsirea, toate cu materialele noastre, dar daca ai casco si vrei sa faci reparatia pe casco, de ce nu vopsesti toata masina ?
mai multe detalii aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=97650
Skip ads

  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@mephisto, lasa-mi te rog niste date de contact, ale tale; un nr de telefon, te rog.
multam fain!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mephisto a scris:merge prin tragere, toate operatie te costa 400 ron, in pret intra reparatia, pregatirea de vopsire, si vopsirea, toate cu materialele noastre, dar daca ai casco si vrei sa faci reparatia pe casco, de ce nu vopsesti toata masina ?
mai multe detalii aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=97650
eu la asta ma refeream
in anumite situatii cand tabla e doar putin infundata fara sa fie zgariata ai sanse sa scapi fara vopsea
la colegul pragul imi pare a fi zgariat adanc si pragul bine infundat
cel putin asa mi se pare mie...

am un amic care a avut o intamplare, cineva mai solid a pus fara rea intentie mana pe stalpul spate la un matiz si doar se infundase putin tabla
a scapat fara nici cea mai mica zgarietura sau deformare (vizibila bineinteles) prin metoda asta
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
asa e, cand tabla e putin infundata se foloseste un aparat de tras pe ventuze si ai sanse sa scapi fara vopsire, dar si in cazul acesta conteaza foarte multa zona in care se afla problema, e posibil sa sara vopsirea la revenirea la loc.
in cazul in care este infundat pe o zona cu linii, sau tabla este taiata, perforata, mototolita se foloseste aparatul de tras electric.
mai exista si anumite service-uri unde pur si simplu incarca cu chit unde este indoita tabla si apoi ii da vopsea, dar in maxim 6 luni vopseaua v-a sarii cu tot cu chit !
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In acea zona, sunt 2 capace ale pragului dupa cum se vede din pozele puse de tine, mergi la un tinichigiu cu bunavointa si ai sa vezi ca prin acele gauri din prag iti va impinge pragul la loc, eu am avut mult mai grav decat tine si s-a indreptat fara sudura, taiere de prag sau alte solutii miraculoase, a folosit vreo doua leviere si o surubelnita mai lata, foarte putin chit si un pic de insonorizant deasupra plus revopsire, la mine a fost nevoie si de revopsire. Nu este treaba chiar asa de complicata cum vor incerca sa te convinga anumite serviceuri si am vazut un pret mai sus care dupa parerea mea este mare ( ma orientez la ce am avut eu fata de tine plus cat m-au costat pe mine materialele necesare reparatiei, am mers impreuna cu vopsitorul la magazin si am cumparat ce mi-a zis el, vopsea, chit, insonorizant, fuler, banda de lipit, folie, diluant, etc.). Daca poti, evita Bucurestiul si incearca sa rezolvi treaba in provincie, eu asa am facut.
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multam fain Sorine!

Momentan m-am hotarat sa merg la mephisto Smile Am discutat azi la telefon si astept sa deschid dosarul de dauna la Casco.
Sper sa fie intr'un ceas bun reparatia Smile

Numai bine!
Octav
  • pogan Emil

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1998 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
E mai bine sã-l schimbi complect tot pragul un prag nou gãsești la 120 de lei din dezmembrari ajungi cu una la vreo 80 de lei scot scaunele afara și bancheta din spate și în tai jos cu flexul și-l resudeze pe cel nou
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sigur dupa 3 ani a schimbat pragul,daca nu si masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR