Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cont-sters-1946

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
desi am vazut problema asta pe thread-ul de la Agila
( https://www.clubopel.com/vie...t=joc+volan+astra )
m-am gandit sa o deschid si pt. astra.

Am un mic joc in volan (foarte sensibil, dar il simt in special pe drumuri denivelate) si ma inebuneste, imi este imposibil sa il elimin. Am schimbat bieletele cu piese originale, dar jocul s-a mentinut.. Se simte si daca ascult foarte atent, seamana cu jocul de la dacie din crucea cardanica, de la capatul coloanei de directie.. Toti mecanicii pe care i-am cunoscut si-au dat cu parerea (bielete, caseta de directia, cruce cardanica de la volan..etc, etc.. )

Ajuns in Germania, m-am gandit ca astia or fi mai rasariti si oricum avand nevoie sa schimb un cheder de la decapotaj i-am rugat cu un diagnostic si la directie. Raspunsul a venit transant: e foarte posibil sa fie suruburile de la nu stiu ce , de la capatul coloanei de directie slabite, dar mai mult pot sa-mi spuna dupa ce analizeaza. .. Nu n-a fost asta problema.. ci, ca trebuie nu stiu ce schimbat, care costa 900€ (NOUA SUTE!!!!). Intrebarea mea e... ce naiba poate sa coste atat la directia unei masini, evident legat de problema asta?
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am parca un pacanit in coloana de directie .
se aude fin , pe loc si cateodata . Dar se simte ceva si numai atuci cand apuc sa invart volanul . Adica nu e din servo . E din jocul volanului. Il invart pe loc ( fara roti ) sa verific jocul si pacane putin.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la masina de servicu, volanul e reglabil. de noua se auzea un pacanit. la a mea personala, vonanul fiind fix, nu se aude/simte nimic.
  • cont-sters-1946

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Si eu am parca un pacanit in coloana de directie .
se aude fin , pe loc si cateodata . Dar se simte ceva si numai atuci cand apuc sa invart volanul . Adica nu e din servo . E din jocul volanului. Il invart pe loc ( fara roti ) sa verific jocul si pacane putin.


Da, da.... ma intreb, chiar o fi din cuplajul volanului?!.. am inteles ca ala nu se inlocuieste tocmai usor (nu stiu ce motoras de la servo, trebuie scoasa coloana, atentie la airbag)...
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Servodirectia de la Agila nu-i comparabila cu cea de la Astra.
Cei de la Opel cred ca vor sa-ti schimbe caseta, iar impreuna cu ea si pompa ca ei numai asa lucreaza, de-aia vor 900 euro (probabil + tva + manopera). Mai fa o verificare si in alta parte.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Intr-adevar mie imi curge caseta si completez putin la 2 luni asa .
nu stiu daca are legatura pacanitul , insa caseta e stricata din cauza unor semeringuri ( de ex. daca parchez o luna cu rotile drepte curge f.putin in comparatie cu rotuile cabrate ) .
Astia de la dealer mi-au zis ca s-a stricat caseta la semering din cauza gropilor Laughing

@Trami - Daca iti trimit caseta la reconditionat raman fara masina pana mi-o trimiti tu inapoi ? O caseta noua e vreo 1000 ron . In comparatie cu acest pret , la tine ies mai ieftin sau mult mai ieftin ? Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR