Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • catalinflorin39

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 xy17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am cautat pe forum am gasit cateva topicuri dar nu am reusit sa inteleg.
problema nr 1:cablu acceleratie.pedala mea merge in gol vreo 3 cm,am condus alt vectra b 1.7 si nici vorba de asa ceva.as vrea sa il intind dar nu stiu de unde.la dacie e mult mai simplu.
Problema nr 2:frana de mana.am cautat iar dar nimic exact.am strans putin piulita aia dintre scaune si merge maneta mai greu,dar prinde doar putin.am luat roata spate dr jos si am cautat gaura aia prin care sa strang ferodourile,dar sunt 2 gauri.am tot invartit discul,dar nu am vazut nimic.daca are careva timp sa ma ajute as fi foarte recunoscator.multumesc anticipat
  • catalinflorin39

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 xy17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nimeni nu stie?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La problema nr 1 : ti-am raspuns aici : https://www.clubopel.com/vie...p=1341372#1341372

La problema nr 2 : la mine am avut un arc rupt pe exteriorul uneia din fuzete (nu am vazut decat atunci cand m-am bagat sub masina in partea din spate), arc ce avea rolul de a detensiona sabotii interiori de pe disc si de a trage inapoi cablul din camasa cablului franei de mana, acesta era motivul pentru care nu-mi prea tinea frana de mana decat sus (la 7-8dinti). Mi-am cumparat arc nou pe original GM (8lei bucata, am luat 2buc sa am de rezerva) l-am montat iar apoi am schimbat si cablul franei de mana cu unul nou marca ATE, l-am tensionat folosind surubul de la baza manetei franei de mana care l-am strans pana ce frana incepe sa tina putin incepand deja de la primul dinte, urmand ca la 3 dinti sa blocheze complet ambele roti de spate. Folosesc frana de mana in mod permanent, indiferent de anotimp.

Nu am umblat la gaura aia prin care se strang ferodourile.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR