Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am citit cateva threaduri legate de incompetentele service-urilor din romania, de m-au trecut toate apele (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5070 , https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8361 etc).

Vroiam sa ii intreb pe cei care au avut experiente placute/neplacute cu service-urile din Cluj care sunt de incredere, care nu etc. La reprezentanta clar n-am ce calca, am fost o singura data sa-i intreb de-un manual, si cum se poate fixui sistemul de prindere al consolei CDR500 (are un carlig fix in stanga, si unu retractant in dreapta, care se trage cand apesi butonu - ala fix l-am rupt). Mi-au sugerat o lista de preturi pt sisteme audio noi. Le-am sugerat multa sanatate.

Si daca n-or fi in Cluj, cand or aparea probleme n-o sa ezit sa ma duc altundeva... (oradea e aproape Wink )
Skip ads

  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dreptate ai fratica!! Am avut Zafira lovita si 1 luna le-a luat baietilor sa repare o aripa,schimbe far, bara,radiator iar la final n-au nimerit nici nuanta la vopsea.Totusi am fost multumit de "produsul" finit (dupa retusarea vopselei bineinteles). AAA...era sa uit! Asa de bine au reparat ce era de reparat ca au pus intr-o pozitie incorecta claxonul dreapta si freca pe cureaua de la alternator.Puteam ramane astfel fara directie(servo) te miri cand si unde!
In rest am mai avut vreo doua-trei escale pe la dansii dar am fost destul de multumit de "tratamentul aplicat" si de rezolvarea problemelor pt. care am mers la ei.Un minus totusi la promptitudine ,operativitate insa la profesionalism nu prea am ce sa le bag de vina.
Speta:bec CHECK ENGINE aprins de nenumarate ori -->tusti in reprezentanta-->dupa tester reiesea ca nu am nimic,nici o componenta sub capota --> dupa 10min de consultari intermeseriasi au ajuns la concluzia ca masa motorului (minus) nu facea contact bine-->REZOLVAT!! Toata stima!!
Totusi eu zic in concluzie ca nu ar trebui sa te pripesti.Poate i-ai prins intr-o zi proasta. Mai incearca si daca o sa te dezamageasca de inca o data de doua ori atunci sa iti schimbi "frizerul"!Nu crezi? Eu zic ca decat sa mergi 200km pana la Oradea mai bine mai incerci la Ecomax. Si apoi.... cine stie ce "frizeri" ai sa gasesti la Oradea?
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Tu de reprezentanta din Cluj zici? Ecomaxu ala din Abator?
Well, am auzit multe povesti, insa n-am auzit nici una despre "frizeriile" din Cluj, si tocmai asta intrebam... unde/cum etc. La Oradea am auzit numai de bine (la Opel West).

Oricum, hai c-am una de povestit: cautam o vulcanizare sa-mi verific presiunea in pneuri, ca mi s-a parut mie moale ala de pe fata stanga desi ii bagasem 2.2 cand am echilibrat rotile, acu vreo luna. Vroiam sa ma duc la vulcanizarea aia de la ciuperca de pe Brancusi. Cica s-a mutat pe nush ce straduta... ajung pe nush ce straduta, gasesc vulcanizarea. Niste "frizeri" ce lucrau in strada... Gandeste-te cum ar fi sa mergi sa te tunzi (pe bune) si te-ar tunde pe trotuar. I-am vazut si cum lucrau... ca din topor. Incerca meseriasu sa-i prinda o roata unui biet client... i-au stricat un filet, alea alea. Facut cruci, plecat urgent.

Am ajuns la o vulcanizare (recomandata de un coleg) de pe varianta Zorilor - Manastur. P-aia o recomand si eu mai departe.
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai depinde ce ai de rezolvat la masia! daca e o problema la: motor ;electric sau orice unde este nevoie de ceva stiinta cred ca cel mai bine e sa mergi la reprezentanta sau proton. daca e doar de muca fizica e bine sa apelezi la ateliere mai rapanoase unde nu taxeaza asa de mult! gasesti de astea pe varianta z-m(da nu la ala albastru de sus ca sunt niste excroci) exemplu ----schimbat bucse punte spare la reprezentanta au cerut 2 milioane; schimbat filtru benzina la proton au cerut 400 mii iar la servisul de pe varianta am platit 600 mii bucse si 100 mii filtru
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
aha... thx for the hint
au ziceam de fulcanizarea aia de jos, aproape de manastur (mai sunt 100m pana la intersectia cu Campului). e si spalatorie, dar nu cred ca e si service.
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
e si servis acolo. da mai e unul pe variata cum urci pe partea stanga cam 400-500 de metri din intersectie
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Respectiva vulcanizare de langa intersectie o recomand shi eu, insa de Proton sa nu va apropiatzi ca e vai si amar si jale! Mi-am montat alarma la ei si nu mai retin cati dulai m-au tuns insa mi s-a ridicat parul (si ala tuns si ala din cap) cand am vazut pe unul dintre asa zisii meseriasi cum tragea cu toate mainile de un plastic si pana la urma l-a razbit dar cand sa il puna la loc parca se umflase! Nu s-a lasat pana nu a rupt o garniturica din cauciuc de pe marginea plasticului respectiv,mai apoi ceva cleme de la mecanismul de reglare pe verticala al centurilor, moment in care i-am luat ce avea in mana si i-am spus ca de acolo mai departe imi montez eu masina la loc! Noroc ca eram de fata ca de nu cine stie ce mai facea tipul asta cu doua maini stangi! (Uitasem sa mentionez ca erau doi meseriasi iar unul dintre ei parea sa cam stie ce face insa celalalt era ca papucu') Sa nu mai spun ca nici nu m-au intrebat unde as vrea sa monteze led-ul de control al alarmei si mi-au gaurit un ornament din bord desi era altul langa gaurit gata, asa ca uite cum m-au facut si cu inca un ornament gaurit in plus de parca lucrau la masina lor. Mai apoi au montat antena alarmei unde le-a venit la mana, la fel fara sa ma intrebe. Nu stiu la meserie ce au in cap dar eu m-am ingrozit cand am vazut cum lucrau ca in epoca de piatra la capitolul montat-demontat interiorul! In consecinta daca va lucratzi ceva in Proton cereti sa fiti de fata macar ca sa stitzi cam ce va mai ramane intreg in masina cand zic ei ca e gata.Eu asa am facut si nu prea au fost de acord ca nu e voie, ca ma vede <<sefu'>> insa am facut-o pe ala cu talpa in loc de obraz si in ciuda insistentelor lor eu am ramas in continuare langa ei pana la sfarsitul operatiunii adica 4-5h!
Oi fi eu prea pretentios??? Question


Ultima modificare facuta de alexandrv_b la Dum 22 Oct, 2006 2:04 pm
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Un service bun la curatzat injectoare, reparat injectoare, pompe de injectie, masurat compresia,etc. stiu eu pe Str.Aiudului, in Someseni cum treci podul ala, a doua strada pe dreapta. Nu e f dichisit insa e meseriasi baiaetzii!! Very Happy
Stitzi voi un altul mai bun?


Ultima modificare facuta de alexandrv_b la Dum 24 Dec, 2006 12:08 am
Skip ads

  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la foosta ciuperca tre sa itzi dau dreptate la partea de vulcanizare,insa la geometria directiei era un tip mese' acu vreo 1,5-2 ani!
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am primit si eu referinte bune acolo, insa ce-am vazut acum m-a speriat de moarte. Probabil nu sunt aceiasi oameni...
  • csiszy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea!!
De Autodoc de pe strada paris ce ziceti? Am auzit ca acolo se lucreaza acceptabil. Si un tester unde gasesc? Numai la reprezentanta?
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu cunosc acest Autodoc nefiind din Cluj-N. si deci nici pe unde mai gasesti un tester in CJ nu stiu, insa sunt interesat de asa ceva. Este o problema totushi: Trebuie sa fie un anumit tip de tester pt ca daca nu nu vede anumite tipuri de ECU(in speta mea cel model Isuzu).
Skip ads

  • csiszy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am aflat de un tester in Cluj, pe str. Valea Chintaului, sau asa ceva, dar tipu' zice ca, cum am masina din '95, ei asa ceva nu testeaza, numai tipuri mai noi. M-a indrumat la reprezentanta Opel... Sad Daca va intereseaza numarul tipului cu tester: 0740-130861, Bogdan. Poate voi aveti noroc mai mare in caz de necaz...
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Merci pt. nr. de tel
  • bose

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: CJ
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pentru lucrari mecanice mici si medii de calitate super recomand cu toata increderea pe baietii de la atelierul lui Roby de pe str. H. Barbusse (chiar vizavi de Farmec) pt ca "se stiu", iar geometria o fac pe Paris ca respecta ora la care te programeaza si se misca bine(40 RON in vara).
de retinut faptul ca la Roby trebuie sa va programati din timp ca omu` ala chiar are de lucru...
bafta!
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@bose, recomandarea ta se afla la maxim 100m de mine, ms Cool
  • bose

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: CJ
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
aia da...
oricum nu pot decat sa-ti urez sa n-ai de a face cu ei...
(cu exceptia reviziilor periodice Very Happy )
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
echilibrare, vulcanizare, schimb gume, va recomand PopCaro, pe Malinului (de pe Brancusi, strada de vis-a-vis de sediul Astral) dupa prima intersecite pe stanga, au o firma mi8ca de vulcanizare, in galben si negru
Mi-am schimbat anvelopele la ei, pareau ca stiu ce fac baietii.
Se ocupa si de schimburi ulei, am schimbat si uleiul, dar am ras de m-am kkt pe mine, patronul a adus un bidon de ulei de turbodiesel (arata la fel cu celalalt, mobil superS 10w40, dar mai scrie undeva, mai marunt turbodiesel) si a vazut unul dintre mesteri bidonul dupa ce au pus uleiul in motor. nu va zic ce l-a porcit patronul pe baiatul care a schimbat uleiul de ce nu s-a uitat (trecem peste faptul ca patronul a adus uleiul din magazin....) Anyway, au scos uleiul din motor, si mi-au bagat de care trebuie (am facut schimb cu alt gagiu, un o duba Isuzu, la care i se adusese ulei normal Smile) )
Trecand de acest incident, oamnii pareau ca stiu ce fac, amabili, nu au avut nimik de comentat ca le-am rasuflat in ceafa tot timpul
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
La PopCaro imi fac si eu schimbul de ulei si sunt foarte multumit de ei .
Pt reglaj directie va recomand Profile Tyrecenter (dupa vama spre Apahida) sau Autoserban (langa RAR).
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dupa Ambient a doua strada la stanga (str.Ioan Pop de Cluj ori cam asa ceva), undeva pe stanga este un service numit "Hidrojet" unde curatzatzi injectoare cu ultrasunete, curatzati sub presiune instalatzia de alimentare, de racire, tester (50RON)Are si site: http://www.hidrojet.ornet.ro/
Mi-am curatzat instalatzia de alimentare la ei si par meseriashi au super scule si te lasa sa vezi ce fac si sa stai langa ei!
Bafta!!!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR