Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • lumierre

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu am luat masina second hand de la un politist si la revizia dinainte de cumparare de la Marasti nu mi-au spus probleme esentiale ale masinii. Acum ma chinui cu ea si cu fostu propritar sa isi plateasca chestii despre care mi-a spus clar ca nu au prb...

pentru service am incercat atelierul de pe ciocarliei *(marasti) si mosu care tine atelieru mi=a umflat factura la final cu 3 milioane, a doua oara cand am vrut sa ii cer devizu inainte de lucrari a urcat pretu de devenise mai scump ca autofigu...

la ecomax a mers binisor la constatare, cu ce-au spus ei si altii am dat de capat la problema, dar scump, 85 de lei ora..am mers inauntru, a fost ok

la autofig, 40 ora daca iei piesele de la ei *nu sunt scumpe, ce i drept, dar daca vii cu piesele tale au tarif de 70 ora, in schimb la autofig nu intri inauntru

la ciocarliei mecanicii buni si corecti, dar sefu te face din vorbe cu devizu la final - nu se merita tiganeala cu el, mai bine merg la profesionisti, dau aceeasi bani si sunt mai ingineri

alte serviceuri nu mai stiu in cluj - am mai incercat cu mecanici diversi, dar preturi mari si servicii dupa ureche

nu trebuie uitat inflexibilitatea de tamp a multora, cu care nu poti discuta - daca ii spun ca eu vreau una el imi face alta - aviz celor veniti in cluj din alte parti! in plus - daca nu ai bani de dat nu interesezi pe nimeni - concepte ca seriozitate si profesionalism nu au ajuns pana in cluj, nici macar la autofig sau ecomax.

daca cineva de aici a intalnit vreun mecanic care sa ii faca treaba din placere pt ceea ce face, si cu un pret CORECT - sarumana pentru informatie, dar eu bag mana in foc ca in cluj nu gasesti asa ceva - sunt cu o suta de ani in urma oricarei provincii din tara ASTA DE kk.

judecati si voi:
- 300 pentru spalare instalatie de racire si montare termoflot si garnituri injectoare - numai manopera e cel mai ieftin pret gasit! jecmaneala, toti prostii isi dau cu parerea pe problema masinii, nu am intalnit decat unu singur de la autofig care stia foarte bne cum si cu ce se mananca prb masinii mele - deci autofig (desi seful de acolo e un ghertoi cu burta mare - l-am intrebat de sanatate in legatura cu caseta de donatii caritabile de pe birourile de vanzare si a zis ca e pentru nepotusau ca e bolnav - asta da caritate)
Skip ads

  • iulia_400

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la Avram si baieti am fost si eu. de fiecare data cand am mers acolo era plin de opeluri, multe masini de taxi. problema am postat-o la "probleme tehnice" , in final s-a descoperit ca e unitatea abs. au tester - 50 ron. la ei am facut revizia la 30 000 , acolo o sa merg si la urmatoarele. pacat ca atelierul e micut, ca baietii se pricep. si cu problema asta, manopera a fost scazuta ca pret fara de cat mi-ar fi luat altii. in principiu pot sa faca ei comanda la consumabile si alte piese daca nu le au sau clientul poate merge cu una alta...

pt partea electrica mi s-a recomandat un atelier la IRA, cum se merge spre aeroport, catre capatul podului se face o straduta la dreapta, cred ca ghimesului 9, este o vila mare portocalie. atelierul este la parter, o usa ca de garaj cu un afis micut. la dl Traian. eu am reparat nimic la masina acolo, am mers numai sa vorbesc de problema mea. dar mi l-au recomandat mai multi de la atelierele de dezmembrari si de pe la alte ateliere care se ocupa pe partea mecanica. repet, atelierul mi-a fost recomandat de altii numai, nu pot posta o parere personala.

la opel ecomax am ajuns pt o diagnoza cu tech 2 - 120 ron. cu ocazia asta am intrebat si cat costa o revizie la 45 000 cu schimbat de bujii. deci ar veni ceva de genu:
-ulei 5W30 -4,5 l (atat imi trebuie mie ) costa 42 lei/l
- bujii GM- 103 lei 4 buc
- filtru aer, filtru ulei, filtru polen simplu GM
- manopera cca 3 ore cred ca taxeaza
totalul undeva pe la 700 si ceva ron

manopera se taxeaza la ei cu 80 lei/ora plus tva, parca.
imi mai aduc aminte ceva preturi aproximativ:
- antigel roz 22 lei/l
- lichid de frana dot4 26 lei
- trusa becuri &sigurante GM 65 lei
- stergator nu stiu marca 85 lei
- senzor abs cu rulment incorporat, 5 prezoane, roata fata 1700 ron Very Happy
- jenti aliaj pt 16" de la 500 ron in sus

a nu se intelege ca ii recomand, pur si simplu am scris niste preturi orientative daca intereseaza pe cineva. tipul care s-a ocupat de testarea masinii mele a fost foarte dragut, mi-a si verificat cu un senzor nou daca probl mea vine de la senzori sau unitate abs. totusi cred ca mai sunt si pe acolo la service cativa baieti care se pricep. problema e manopera cam piperata.
  • eox80

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2009

  • Mesaj Privat
reglaj directie prin cluj.unul bun si nu foarte scump?
  • eox80

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2009

  • Mesaj Privat
reparatii tinichigerie eftin si bun:)(nu exista stiu dar rezonabil
segmenti spate prag dreapta
si vopsitorie idem
Skip ads

  • deleted-41705

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2009

  • Mesaj Privat
oare cat m-ar taxa ecomaxul sa schimbe limba la Mid la un Opel Vectra b din 1996? multumesc!
  • TCM

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi faceti o recomandare in Cluj pentru cineva (service autorizat, garaj sau persoana fizica) care sa aiba rabdare sa ma scape de "greierasii" care mi-au invadat masina! As face-o eu dupa instructiunile de pe forum dar nu prea am curaj sa desfac bordul! Very Happy Multumesc!

Banii nu sunt o problema...lipsa lor este! Laughing
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da si tu mai multe detalii ca nu stie nimeni ce vrei. Ce masina ai, ce greierasi?
  • TCM

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scuze pentru ommisiune: Astra G y20dth 2001. Greierasi: in torpedou, la grila de sub parbriz, in portiera dreapta (cred ca la macaraua de la geam). Multumesc!
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Hai joi la intalnire si ne uitam. POate se gaseste careva sa te ajute pt. o bere doua. Wink
  • schiller

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua, locuiesc in Cluj si dupa ce am vizitat fel si fel de mecanici am ajuns cu masina in acelasi stadiu in care eram atunci cand am descoperit problema. Detin un Opel Astra F, 1992, 1.4, C14NZ, in iarna am observat ca nu mai aveam lichid de racire in borcan, am completat sperand ca nu voi avea alte suprize. Dupa ceva timp am descoperit ca pierdea lichid de racire, in acest moment am schimbat o parte din piesele defecte dar tot am scurgeri mari de antigel. Imi puteti recomanda un mecanic bun la care pot apela cu incredere pentru asemenea probleme? Va rog lasati-mi un numar de contact pe privat eventual. Va multumesc anticipat.
  • schiller

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pentru problema mentionata mai sus nu cunoasteti un mecanic sau un service care m-ar putea ajuta? Caut mecanic, service, sa fie serios si la un pret acceptabil. Cu ocazia asta vreau sa schimb si distributia. Va rog mult ajutati-ma. Multumesc
  • buleus

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: cluj
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
top autosys...pe aurel vlaicu dupa podul de la ira inainte de stop intri intro curte in dreapta...o sa vezi multe masini acolo.oameni super meseriasi si cu tester si preturi decente
Skip ads

  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Puteti sa-mi recomandati un mecanic sau service bun in Cluj unde sa fac o curatare EGR si admisie? De asemenea si o curatare cu ultrasunete a injectoarelor. Ma intereseaza pentru un Opel Astra H 1.7 CDTI, 74 KW.
As dori o recomandare de la cineva care chiar a facut aceste operatiuni in Cluj si a fost multumit de prestatia service-ului/mecanicului. Merci.
  • corcodush

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
As dori si eu, in cluj, sa imi activez CC . Propuneri?
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ati facut careva de curand revizie de 15000/un an la Ecomax Cluj? Cam ce preturi ar fi si ce trebuie schimbat in mod normal? Te lasa sa stai si tu inauntru? Oare merita sa mergi pana la Oradea pentru ca se zice ca sunt mai seriosi...?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La o singurã intrebare iþi pot rãspunde: nu te lasã sã stai lângã maºinã, aºtepþi in sala de aºteptare pânã când se lucreazã la maºinã.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Poti intra de cateva ori, sa mai tragi o geana, dar sa nu stai non stop langa ei, depinde si de tupeul tau.

Am fost azi de am schimbat uleiul + filtru ulei si combustibil , numai manopera pt aceste 3 schimburi e taxata cu 187 ron+tva Shocked
  • dani_boy66

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1995 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am fost ieri la service-ul de pe str. Aiudului nr 11.I-am sunat cu 2 zile inainte, m-au programat la ora 9:15, iar la ora 10 au inceput sa lucreze si la masina mea.Replica unui mecanic de acolo:"Va rugam sa asteptati vreo jumatate de ora pentru ca avem o masina care trebuia reparata ieri, va anunt ca sa nu faceti scandal mai tarziu". Eu am mers acolo pentru un test.
A desfacut galeria, a verificat injectoarele, bujiile incandescente, compresia si pompa de injectie si a schimbat 4 saibe si un furtun, iar pretul pentru toate acestea a fost de 170 de lei, nu stiu fiecare cat a costat, dar sefu a facut repede calculul in cap si mi-a spus suma Smile)
  • EagleWatch

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o teava sparta la Aer conditionat.
Stie careva pe unde pot sa incarc cu freon si ceva preturi?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eagle, Dicomis au aparat de incarcat AC-ul, o incarcare e 180 RON. Nu ma intreba cum lucreaza, eu am aflat intamplator de ei. Sunt pe Oasului
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR