Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La fel mai este AutoCod pe starda Paris, si un service pe strada M. Veliciu, nr 34. Pretul tot 180 Ron pentru incarcare.
Skip ads

  • dani_boy66

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1995 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva unde il gasesc pe domnul Adam sau Avram de pe strada Pasteur? un numar de telefon sau ceva.Mersi
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Adam s-a mutat de pe strada Pasteur pe strada Dambul Rotund Nr. 20. Nr lui de telefon este 0740504002
  • Starscream

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu un Kadett GSI ,2,0L, si normal ca la toate modelele am ceva probleme cu debitmetrul de aer electronic si potentiometrul, relantiul se comporta ciudat
am fost la foarte multi (meseriasi) da la toti ei nu se baga nu stiu nu se poate e prea veche bla bla bla......

Aveti vreo idee eventual un mecanic care ar putea zice da se poate face si unde sau un nr. de telefon dar sa se priceapa si la partea electronica.
As fi recunoscator pentru indicatii.


P.S. - Caut angeleyes model Kadett GSI fata, stopuri spate tunning model kadett GSI.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cu Kadett-ul poate te rezolva unul din mecanicii ce au lucrat pe ciocarliei. Tip super de treaba care si-a deschis propriul service, in care nu mai ai treaba cu batranul cicalitor care umfla nota de plata. Se pricepe tipul si la electronica si iti spune direct cam cat ar ajunge nota de plata. O sa postez numerul de telefon, si rog sa nu se creada a fi spam! E doar un ajutor dat unui coleg. 0745634264 Gabi Oltean. De obicei e bine sa suni inainte sa vezi daca are timp. Bafta.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:La fel mai este AutoCod pe starda Paris, si un service pe strada M. Veliciu, nr 34. Pretul tot 180 Ron pentru incarcare.


Nu cumva este AutoDoc service-ul de pe strada Paris (www.auto-doc.ro)? Ma intereseaza si pe mine o verificare si incarcare cu freon daca este necesar. Ideea e ca cu caldurile astea climatizarea la Opelul meu nu prea face fata. Baga un aer semirece ca sa zic asa, chiar daca setez temperatura pe 17 grade sau LOW. Ideea ar fi sa poata face si o verificare, ca sa stiu exact care e problema cu climatizarea, nu numai sa-mi ia banii pe incarcare cu freon si sa mearga la fel.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@gfx8, exact este vorba de AutoDoc- scuze am inversat literele Smile Eu la ei am rezolvat..au aparat profesional de incarcat..cost 150-200 RON in functie de lucrare ( daca trebuie sa puna si ulei..sau doar completare etc..).
Diagnosticarea costa 50 RON, mi-au cautat locul unde aveam scurgeri, iar dupa remediere a urmat incarcarea ( freon+ulei ).
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva un pot sa gasesc Tech 2 in Cluj exceptand Opel Ecomax. Multumesc mult!
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da' ce are ala de la ecomax? Virusi? Embarassed
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am nevoie de demontare+ montare CIM si apoi reprogramarea lui. Inca nu stiu cat e manopera la ei dar o sa trec azi pe acolo sa intreb.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sa ne spui si noua cat costa operatiunea asta la Ecomax. Merci.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
copchilu' albastru, iar ai stricat masinuta?Wink
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu, e vechea problema cu CIM-ul. Din pacate nu stiu seria CIM-ului de pe masina mea si exista doar 2 posibilitati:
1) demontat volan
2) pus tech2-ul sau o versiune ok de OP-COM

Tech2 la ecomax pentru aflarea informatiilor de pe CIM + pretul CIM-ului + eventuala resetare la CristianTM + manopera si reprogramare la Ecomax => mai scump decat daca l-as lua de la Toni.
  • patrR

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut.
sunt nou in clubul vostru dar vreau sa spun ca eu ma duc la un singur service in cluj ii foarte bun mie imi place. ii un bosch car service dicomis are multe oferte de ex. de la 01.10.2010 are o oferta daca iti duci inca doi prieteni la service primesti 20% din total. ii tare NU. si niste preturi foarte bune. Very Happy revizia ii 62.00lei , diagnoza 50.00 incarcat de feon 180.00, si repara si injectoare la 500.00/buc delfi sau bosch.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
copchilu albastru, hai maine seara, si ne uitam la seria CIM-ului
patrR, tu te-ai inscris pe forum ca sa le faci reclama la Dicomis? Am fost la ei, nu m-au impresionat in mod deosebit
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
jE din pacate joi seara ma "joc" de-a arhitectu' cu colegii de grupa pana pe la 8 - 8 jumate. Oricum CIM-ul respectiv nu era resetat.
  • Delfinash

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La AutoFyg, daca le dau eroarea de la ECN ( 017152 si `check engine`aprins tot timpul) ma pot ajuta cu rezolvarea problemei sau o sa o ia din aproape in aproape pana cand o sa dau cateva zeci de milioane? Razz
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Va rog sa-mi recomandati un mecanic / electronist care sa se priceapa foarte bine la Opeluri Astra H diesel (al meu e Z17DTH). Ma intereseaza sa aiba un tester bun pt Opeluri si faca o diagnoza ca la carte, sa verifice injectoarele, senzorul MAF, tija swirl, turbina si foarte posibil si o curatare de EGR si admisie.

Am fost la Adam (cel care avea un garaj pe Pasteur si care lucreaza acum in Dambul Rotund) mai demult si nu am rezolvat nimic concret din pacate.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Diagnoza poti face la ecomax, sau la intalnirile saptamanale. Restul le poti face singur, gasesti tutoriale si sfaturi pe aici si stii o treaba. Oricum curatare admisie + EGR la motorul ala o sa te coste ceva...
z17dth nu are tija swirl. Embarassed
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

De cei de la Ecomax m-am lamurit cat de "priceputi" sunt cand am fost la ei cu alte probleme. Merg pe ghicite, incercam asta, daca nu se rezolva incercam cealalta si tot asa. O sa incerc sa vin la intalniri daca nu gasesc pe cineva. Ideea e ca cel cu diagnoza sa-mi dea si o posibila cauza a erorilor, nu numai sa-mi citeasca erorile si sa mi le stearga pe urma.
Din pacate nu sunt atat de priceput la motoare sa pot face singur o curatare EGR si admisie, daca nu am vazut deloc inainte cum se face, si nici nu as avea sculele si spatiul necesar, pentru ca stau la bloc si nu am garaj.

Uita-te la poza de mai jos, cu motorul meu Z17DTH, cea insemnata cu rosu nu este tija swirl?


Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR