Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
funny povestioara cu stampila. nush de ce dar aveam impresia ca numai ardelenii sunt buni povestitori Laughing

intrand un pic in psihologia infractorilor pana la confectionarea stampilei fizic io cred ca astia de falsifica carti service folosesc la greu scannerul

multumesc de pont forbidden27 mobile.de s'ar putea sa foloseasca aceeasi baza de date cu mobile.ro am sa ma uit

bafta tuturor si weekend placut
Skip ads

  • b96kos

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut...
incerc sa te ajut si eu cu niste pareri despre intrebarea ta principala...
in primul rand,consider ca nu numai km sunt importanti la o masina, ci mai ales felul in care au fost facuti acei km precum si modul in care a fost ingrijita masina in tot acest timp...
parerea mea e ca nu poti compara o masina(in speta noastra-insignia) care are de exemplu 100.000 km facuti pe autostrazi in tari civilizate cu o masina care are 40000 km facuti in romania in general si bucuresti in special!
cred ca e diferenta enorma de uzura in defavoarea celeidin romania...
discutiile despre masinile noi vs masini second au fost multe si vor mai fi la fel de multe...e loterie la second...clar...pe de alta parte poti avea probleme si la cele noi si garantia sa nu acopere niste piese scumpe considerate "consumabile"!
drumul in germania pentru a cumpara o masina second e destul de complicat si costisitor...daca nu esti samsar si nu te ocupi cu masini second, e foarte greu parerea mea sa risti o suma ca aceea de care ai vb tu!unde te duci?germania e mare!anunturile de pe mobile.de nu sunt 100%reale,mai sunt si tepe...gandeste-te la costuri,drumul ,cazarea si mai riscul la care te expui sa iei o masina aranjata...cum au scris si colegii mai sus,multe autohouse-uri sunt patronate de turci,sarbi,bulgari,chiar romani...daca cunosti cu adevarat un baiat care se ocupa cu aducerea de masini de afara,da merita sa te duci cu el...are ochi,cunoaste drumurile,limba,cazarile,dealerii...e un mare avantaj.
cele aduse de samsari,stim si noi despre ele...le iau lovite,km se dau inapoi,se fac carti de service...oare cum se face ca daca compari o masina adusa de afara si pusa pe site la noi(autovit de ex) iese mai ieftina ca majoritatea celor de afara cu aproximativ aceleasi dotari...? nu e dubios?
sper sa alegi varianta cea mai "norocoasa" pentru tine...
te felicit pentru alegerea insigniei...
este o masina speciala...
eu sunt mai norocos decat tine prin prisma faptului ca fratimiu mi-a adus o insignia sport tourer cosmo 2.0 160 de cai din italia de la un cunoscut de-al lui care a ingrijit masina foarte bine...
masina este tipla...merge ca noua desi are 2 ani...inca miroase a nou in ea...daca vrei ne putem intalni daca esti din bucuresti sa compari o masina ingrijita cu ceea ce vezi in targ sau pe net...
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
b96kos wrote:
"drumul in germania pentru a cumpara o masina second e destul de complicat si costisitor...daca nu esti samsar si nu te ocupi cu masini second, e foarte greu parerea mea sa risti o suma ca aceea de care ai vb tu!unde te duci?germania e mare!"

Incep din ce in ce sa inclin spre varianta de a merge in Germania dupa masina. Poate cineva sa imi spuna care ar fi costurile aproximative cu deplasarea? Sau un soi de tutorial. Adica gasesti masina pe net, negociezi, te duci sa o iei. Si niste exemple de dealeri ar ajuta.

Sigur, daca nu ma puneti sa caut pe Google.

Saptamana buna la toata lumea.
  • b96kos

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cand ma batea si pe mine gandul sa ma duc in germania dupa masina,m-am interesat la niste vecini care se ocupa cu asa ceva si preturile erau cam asa:
-o taxa fixa (150-200 euro) care ar include comisionul lor si transportul pana la prima masina gasita pe net(se considera ca iti cauti 1-2-3 masini si iti pregatesti o ordine a prioritatilor si in caz ca ce ai vazut pe net nu corespunde cu realitatea,automat pleci la a 2-a masina...
-motorina spre a2-a masina si eventual cazarea daca nu e aproape de prima...
-cazarea care daca nu se datoreaza tie personal(ca nu ai luat prima masina) se imparte la2 sau 3 cati stati in camera(undeva la 50 euro camera);
-taxele de nr si restul nu le stiu dar nu cred ca sunt mai mari de 150-200 euro...
Skip ads

  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pai mai bine ies cu avionul si cu trenul. Plus ca esti si mai odihnit daca intr'o zi esti la destinatie. M'am uitat pe mobile.ro si am vazut niste Insignia cu km rezonabili prin Polonia. Vad ca astia au masini mai ieftine chiar si decat Germania, care o fi treaba cu ei?
  • b96kos

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu,polonezii sunt la fel de "seriosi" ca si romanii...
cum am scris si mai sus,si la noi gasesti insignia si nu numai(orice masina),cu putini km la bord,aceleasi dotari cu cele de afara si mult mai ieftine...trage si tu concluzia!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil tepe...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
undelfin a scris:Incep din ce in ce sa inclin spre varianta de a merge in Germania dupa masina. Poate cineva sa imi spuna care ar fi costurile aproximative cu deplasarea? Sau un soi de tutorial. Adica gasesti masina pe net, negociezi, te duci sa o iei. Si niste exemple de dealeri ar ajuta.
Sigur, daca nu ma puneti sa caut pe Google.
Saptamana buna la toata lumea.

Salut. O sa iti scriu pe scurt care ar fi procedura.
In primul rand trebuie sa iti cauti o lista de 15-20 masini care te intereseaza(obligatoriu dealeri nemti). Poti sa le trimiti un mail dar nu iti va rezerva nimeni masina.
Ca si zona iti recomand zona de nord a Germaniei.
Drumul il faci cu avionul sa nu acumulezi oboseala. Dupa ce ai ajuns ai un sistem foarte bine pus de punct al Deutsche Bahn. Mai greu e cu transportul in oras unde trebuie sa te descurci cu taxiul. Nu ca nu ar fi extrem de bine pus la punct transportul in comun insa nu prea stii ce sa iei.
Dupa ce ai gasit masina, intrebi care e ultimul pret pentru masina. Unii nemti(in special cei in varsta) sunt foarte reticenti la negocieri tipic balcanice. De obicei nu o sa poti testa masina neavand numere valabile. Insa daca vanzatorul e neamt vei gasi toate defectele trecute pe contractul de vanzare cumparare. Lasi pasaportul+CI/BI iar a doua zi gasesti masina cu numerele de zoll(provizorii/de export) pe numele tau. Tot ei iti fac si asigurarea si restul.
De obicei o sa gasesti masina la plecare spalata interior/exterior si ceruita cu o ceara speciala destul de groasa care sa o fereasca de pe pietrele de pe drumul lung si cu plinul facut. Tot de obicei dealer-ul iti cauta hotel si te duce acolo.
Repet, asta daca sunt nemti si in special in varsta. Tu dupa ce ai gasit masina nu ai de facut decat sa te odihnesti pentru drumul lung.
Despre drum nu pot sa iti spun decat ca autostrazile Germaniei sunt impecabile. In Austria si Ungaria iti trebuie vigneta. In Austria e obligatoriu sa o lipesti pe parbriz. In principiu nu e indicat sa opresti in Ungaria. Nu raspunzi la flash-uri si nu opresti daca iti face cineva semn ca ai pana sau mai stiu ce. Ajungi in prima benzinarie si tragi chiar in fata usii si te uiti.
Daca pleci din nordul Germaniei si nu esti obisnuit cu drumurile lungi opreste aici.
http://www.paprika-csarda-hotel.hu/?lang=ro
Te vei odihni si te vei bucura de mancaruri si platouri vanatoresti la preturi extrem de bune. Iti garantez ca e cea mai buna mancare pe care ai mancat-o vreodata. Il gasesti la cativa km la intrarea in Ungaria din Austria. E insa pe partea cealalta si trebuie sa intorci. Te descurci tu. Aici nu trebuie sa iti fie teama, sunt extrem de multe masini si parcarea e pazita.
Preferabil ar fi sa nu alimentezi de pe autostrada unde e mai scump. Poti umple rezervorul la Passau(iesirea din Germania) sa iti ajunga pana in tara.
Un fisier cu POI-uri cu benzinariile te ajuta foarte mult. Adica pentru 2 km iesiti de pe autostrada poti alimenta cu 0,15 E mai ieftin.
Si ultimul lucru. In Germania poti merge tare, in Austria si Ungaria sa fii ponderat. Si nu uita de vigneta. In Austria nu ai nici o sansa sa scapi.
Drum bun si sa iti iei masina pe care ti-o doresti!
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Foarte bun tutorialul, doar ca ai spus sa nu opreasca in Ungaria si totusi ai indicat un hotel arhi cunoscut de acolo, chior trebuie sa fi sa nu vezi hotelul ala Very Happy. Cand ai spus ca in germania poate merge tare, cred ca ai vrut sa-i amintesti ca acolo nu e limita de viteza pe autostrada, dar trebuia sa-i spui ca si acolo sunt tronsoane limitate pentru viteza. In Ungaria ar putea scapa fara vigneta? Banuiesc, ca ai recomandat generic "Germania de nord" ca te-ai gandit ca e mai departe si bisnitarii nu merg acolo?
Inca odata multumim pentru tutorial.
Ungaria nu e Nigeria, cam asa o prezinti, bine ca nu e nevoit sa treaca prin Bulgaria, ca era vai de el Embarassed
Apropos: ce inseamna alta tara ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Protektor a scris:Cand ai spus ca in germania poate merge tare, cred ca ai vrut sa-i amintesti ca acolo nu e limita de viteza pe autostrada, dar trebuia sa-i spui ca si acolo sunt tronsoane limitate pentru viteza.

Sunt limite de viteza insa sunt afisate mai mult decat vizibile. Astia oricum lucreaza in prostie, desi au ajuns si la 10 benzi pe sens. Deci trebuie sa respecti limitele de viteza afisate(oricare ar fi motivul acestei limitari).
Protektor a scris:In Ungaria ar putea scapa fara vigneta?

In Ungaria nu exista un sistem electronic de verificare al vignetei. Deci, daca nu te opreste nimeni ai scapat.
Protektor a scris:Banuiesc, ca ai recomandat generic "Germania de nord" ca te-ai gandit ca e mai departe si bisnitarii nu merg acolo?

Acolo procentul de dealeri nemti e mai mare decat in restul Germaniei.
Protektor a scris:Inca odata multumim pentru tutorial.

Cu multa placere.
Protektor a scris:Ungaria nu e Nigeria, cam asa o prezinti, bine ca nu e nevoit sa treaca prin Bulgaria, ca era vai de el Embarassed

Uneori se mai intampla sa fi acostat in parcari, mai primesti flash-uri ca ai pana(banuiesc cu scopuri nu tocmai nobile) etc. Mie mi s-a intamplat doar o data. Dar mi-a fost suficient. In plus Politia ungara nu vorbeste nici germana, nici engleza, nici romana. I-am sunat sa cer sprijinul si pauza...Aceste lucruri nu se intampla in Germania pentru ca apare Polizei in 2 minute fara sa o chemi. De aceea prefer sa opresc in Ungaria doar la benzinariile mari. Probabil m-am obisnuit eu cu promptitudinea Politiei Germane care stie tot ce misca.
Protektor a scris:Apropos: ce inseamna alta tara ?

Medic, Universitatea de Medicina si Spitalul Clinic Universitar din Magdeburg, Germania.
  • b96kos

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
totusi,iti trebuie putin curaj sa pleci singur la o aventura d-asta,si cu 12-15 mii euro in buzunar...parerea mea...
tot varianta cu cineva cunoscut este mai plauzibila...asa gandesc eu...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In Germania nu vei avea probleme. Sansele sa ti se intample ceva sunt de cateva zeci de ori mai mici decat drumul pana la aeroport in Romania. Nu iti e niciodata frica nici in zonele mai putin circulate pentru ca Politia stie tot ce misca.
Cand am plecat prima oara in Germania, aveam vreo 20 de ani, am plecat singur desi era prima data cand ieseam din tara si aveam 10.000 de euro in buzunar(sa imi iau BMW).
Skip ads

  • b96kos

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ai 100% dreptate in tot ce spui...
doar ca, teoretic e usor si frumos,practic ti-e cam frica putin...
una e sa mergi cu unul ca tine care a mai fost si stie joaca,si una e sa te duci singur,fara sa stii limba,etc...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daniel o mica precizare: in Ungaria a fost instalat sistemul electronic de supraveghere pentru vigniete deci trebuie cumparata ca altfel te asteapta la iesirea de pe autostrada sau din tara si platesti si vignieta si amenda care este destul de usturatoare... am un amic care s-a intors din germania saptamana trecuta si a luat-o... si nu a mers nici cu spaga desi in general cu politia ungara mai merge cateodata...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mikyboy. Chiar nu stiam. Oricum eu imi iau de fiecare data vigneta insa e bine de stiut pentru cei care merg la risc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
s-au smecherit si ei si erau cu camerele puse de vreo cativa ani dar nu functionax decat de ceva vreme relativ recent le-au dat drumul. Inainte era control la intrarea pe autostrada la Seget si erau oameni care se uitau pe parbriz dar acum nu mai este si sunt doar camerele...
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pt info @pirvu_daniel Imi sunt utile. Oricum eu cam in doua luni am sa merg (cred) dupa masina. Pana atunci ma informez.

MAi am niste intrebari dar o sa revin cu ele dupa sarbatori, de marti incolo.

Paste fericit!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
undelfin, cu mare placere. Daca tot vii in Germania ia in calcul si alte marci.
Aici ma refer la E90 si W204. Preturile sunt foarte sus la Insignia aici si nu se merita in comparatie cu cele 2.
Paste fericit si tie si tuturor!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel

De ce nu-i recomanzi la colegul nostru sa-si ia masina de la privat ? Poti negocia si ai sanse mari sa iei o masina buna, care este inca in circulatie.
E funny ca-i zici la drumul de intoarcere 'drumul lung'. Defapt este 'drumul spre casa' si daca la dus ai mers cu avionul (si te-ai odihnit) nu este lung deloc, in general vii cu 130km/h esti fericit ca ti-ai luat masina esti cu psihicul pe plus gandesti pozitiv si ajungi acasa. DA, e lung daca ai mers dus-intors cu masina, atunci drumul te doboara si daca ai dormit cateva ore bune inainte de a pleca spre casa. Defapt, Ungaria parca nu se mai termina si cand intri in Romania pe Valea Muresului ai toate sansele sa adormi la volan.

Eu cand am revenit din Germania am prins noapte, ploaie si ceata. Dar de cand am plecat din Romania am fost convins (am avut un feeling interior) ca voi gasi masina dorita si voi ajunge teafar acasa, fara vre-un eveniment sau sa fiu oprit de Politie. Exact asa s-a intamplat, nicio secunda nu m-am gandit ca nu va fi asa. Intradevar a fost un cosmar, am venit foarte obosit cu muzica la volum mare, lumina in habitaclu, ceva de rontait permanent sa nu adormi, eventual o statie de emisie receptie cu care sa tii permanent legatura cu cealalta masina.

Sa nu uit, obligatoriu incarcator de masina pentru telefon, la drum. De preferat sa ai si un GPS actualizat.
Mie a vrut sa-mi ia austriacul CDPlayer-ul cu MP3 din masina, dar m-am opus. Nu stiu ce s-ar fi intamplat la intoarcere fara muzica la volum mare.

Succes colegului la achizitie, sa mearga sa-si ia masina din Germania, sau din Austria (de la privat, cum a fost in cazul meu). E cel mai bine asa.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser, pentru cineva care nu stie limba e mai greu sa te descurci cu un neamt sadea. La fel procedura de inmatriculare devine mult mai complicata cand nu stii limba. Al treilea lucru e faptul ca daca autohouse-ul e o afacere asociata unui service ai certitudinea ca masina e impecabila din punct de vedere mecanic. Daca a fost reparata in urma unui accident sunt obligati sa spuna in contract/chitanta. Asa daca e autohaouse, te intelegi la suma, ii dai pasaportul+BI/CI si nu mai ai de facut decat sa astepti telefonul a doua zi sa ridici masina cu actele.
Ii zic drumul lung pentru ca de obicei actele sunt gata a doua zi pe la ora 15-16. De aceea am zis ca ai de condus o noapte intreaga pentru a ajunge in Romania. Si aici am recomandat 2 variante: cea cu ajunsul pana la Paprika noaptea pe la ora 24(apoi un somn odihnitor de 8-9 ore si un mic dejun vanatoresc de exceptie)(sunt totusi doar 30 de euro) sau daca se doreste dormitul in masina la iesirea din Germania(Passau). Eu nu recomand condusul toata noaptea cu pusul de scobitori la ochi.
Stai linistit ca nu am idei fixe cu autohouse-ul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR