Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea. Smile
Vreau sa-mi iau masina si am ajuns la o alegere dificila.
Amandoua costa la fel.
Ceed imi place mai mult mie, Astra place mai mult tuturor prietenilor mei.

Fara sa supar pe nimeni, datele din comparatie sant luate de pe net, de pe forumuri, din cartile tehnice a fiecarei masini. Nu imi apartin, sant doar informatiile pe care le-am cules de pe net si de la dealeri.

Ma astept ce pe forumul OPEL sa-mi zica toata lumea sa iau Astra, dar as vrea sa ma si convinga, ca sa zic asa - cu argumente.
Din nou, nu vreau sa supar pe nimeni, dar argumente de genul "Masinile germane sant cele mai bune. Punct" nu atarna foarte greu in balanta mea. Cred in Opel, dar as fi vrut pareri care nu se sprijina pe un nume, ci pe fapte concrete.

Aici puteti vedea exact dotarile fiecareia:



Iata si imagini cu ele:


Mersi mult.


Ultima modificare facuta de new user la Mie 19 Mar, 2008 12:39 am
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Eu raman la parerea mea, ca Opel ramane masina romanului, avan intretinerea si service-ul mai ieftin. Kia este un brand ce s-a inaltat de curand, service-ul mai scump, masina mai rara. Mai este chestia ca o masina noua te tine 5 ani, deci cel ptn atat, in afara de distributie si ulei, nu vezi service-ul. Depinde de ce iti place tie, si nu prietenilor tai Very Happy , si cel mai bine, fa cate un drive-test cu fiecare. Asa te vei hotara. Mult succes si..sa o folosesti sanatos, oricare ar fi !
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu pot sa fac drive test find a nu am permis inca Embarassed.
Asa ca trebuie s-o aleg pe hartie.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Hmmmm, can naspa. Sa iti alegi o masina si nu sti cum merge...Vorbeste cu un prieten care are permis sa ia masina la drive-test pt u, mergeti undeva retras, si vezi cum merge, sau intreaba niste taximetristi, sau soferi:D mult succes!
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Personal, imi place mai mult Ceed-ul. Smile Din cate am inteles, Ceed-ul este o masina foarte buna, desi Kia nu are istoric prea stralucit.
Daca m-as descurca usor cu reviziile si piesele, as miza fara ezitare pe Ceed. Razz Cu toate ca nici service-urile Opel nu sunt ieftine, daca ne gandim ca faci reviziile in service autorizat.
Dat fiindca e fabricat in Europa, s-ar putea sa nu existe timpi prea mari de livrare a pieselor. Imi dau cu parerea.

Cu alte cuvinte, inclin spre Ceed. Razz
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
fratilor sa fim seriosi....OPEL ramane OPEL!asadar masina ieftina fiabila usor de intretinuta usor de dat mai departe pe cand ceed?cat de greu va fi sa o revinzi?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
kalu, nu cred ca omu' va fi entuziasmat de abordari gen "opel rulz"
daca te uiti cu atentie in tabelul lui o sa observi plusurile fiecarei marci cu o culoare de fundal bleu...
Ceea ce spui tu a marcat si el deja... probabil ca daca se hotaraste pe kia si o sa vrea sa o revinda peste 3 ani o sa piarda mult mai mult decit la astra...
Dar daca o tine 7? (cit garantia adica...)
poate nu o sa mai conteze Cool
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pune in comparatie si Hyundai I30 arata super
Skip ads

  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand va multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum.

Voiam sa mai clarific cateva lucruri.
Hyunday i30 nu este in 3 usi. Eu voiam doar in 3 usi.

Oricum eu nu sunt fan masini coreene, dar Kia se pare ca imi raspunde nevoilor.
Eram pe punctul de a zice Da fara ezitare la Opel Astra, cand am auzit total intamplator de Kia Pro Ceed acum 2 saptamani.
Pana atunci nici nu luam in seama brandul asta.

Insa dupa ce am citit ce face si am stat in ea la showroom , imi sta gandul numai la ea.
MI-E FRICA DOAR SA NU FIE O DRAGOSTE LA PRIMA VEDERE CARE TE LOVESTE BRUSC, E PUTERNICA, DAR TRECE REPEDE.
De asta sant curios sa vad parerea voastra despre comparatie.

Am repostat imaginea cu dotarile, de data asta mai vizibil subliniate plusurile (cu bleu) si minusurile (cu roz) ale fiecarei masini din punctul meu de vedere.
In mare, nu sant genul care sa-mi schimb masina la 2 ani. Daca ma simt bine in ea si ma obisnuiesc cu ea bine, as tine-o pana moare. Indiferent ca e Astra sau Ceed.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cand dai de carnet? Poate reusesti sa mai astepti un pic, dupa care le conduci pe amandoua.
Sau chiar si fara carnet, mergi la reprezentante, urca-te in ele, vezi in care te simti mai bine, care te multumeste mai mult. Mai poti lua un sofer cu tine, vezi cum te simti macar in dreapta, daca nu la volan, ii ceri opinia lui.

Noi iti raspundem din perspectiva noastra, ce alegere am face noi, dar poate tu ai alte gusturi, alte pretentii, alte asteptari. Nu in ultimul rand, sunt banii tai si doar tu stii ce vrei sa faci cu ei.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu unul nu pto sa-ti dau un sfat , pentru ca din punctul meu de vedere kia nu sufera comparatie cu opelul .
Daca observi si in tabel ei trag tare pe niste chestii de marketing , pe o piata dominata de constructori consacrati . Ei ca si hyundai bat toba pe 1000 de ani de garantie si 1 milion de km , in schimb iti iau bani pe reglajul sus jos al scaunului ... Laughing
Uita-te si la jantele de aliaj .. diferenta de 200 de euro , deh sunt mai moi... alea facute in China decat astea din Europa .

Uita-te si tu la o Toyota Auris - e o comparatie ce merita facuta . Sau la un Civic . Constructorii astia s-au consacrat prin fiabilitate si pozitia in clasamentele privind satisfactia consumatorilor , nu prin garantii de 10 ani de zile .
Inchei cu un exemplu : Toyota cand era facuta in Japonia avea o garantie de 5 ani de zile . Cand au facut fabrici in Europa pt a evita taxele vamale , garantia a scazut la 3 ani .
Asa ca sa nu-mi vanda mie gogosi Kia sau Hyundai cu garantia lor de 7 ani la masini facute in Turcia !
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Kia se produce in Slovacia si Hyundai in Cehia.
Skip ads

  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hmm o sa iei permisul si o sa fii incepator ... cu totii stim ca stilul unui incepator de a conduce nu e intotdeauna " prietenos " cu masina .. asa ca ar trb sa te gandesti la oarece costuri de intretinere Smile opel`ul este o masina mai la indemana, service accesibil .. poate ar fi mai bine daca ai astepta sa iei permisul si pe urma sa iti alegi masina. ca incepator e f important sa te intelegi bine cu masina ta, sa fie usor de condus si sa iti dea confort Wink parere de incepator care a condus tot ce a prins.. tigra astra fabia clio matiz ibiza .. astra e masina cu care m`am descurcat cel mai bine
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Bertone. Smile

Asa gandeam si eu ca KIA nu suporta comparatie cu OPEL.
Apoi am cautat informatii depre amandoua.

KIA produce masini Ceed in fabrica de la Zilina Slovacia despre care am citit ca ar fi printre cela mai noi si mai moderne fabrici de masini din Europa.

KIA Ceed a castigat masina anului 2008 la diverse categorii in in Romania, UK , Danemarca, Suedia, Belia, Polonia, Belgia.

KIA Ceed a iesit pe locul 4 la masina anului 2008 in lume dupa Fiat 500, Mazda 2 si Ford Mondeo.
Link aici


Pana la urma toti oamenii aia i-au acordat niste premii. De ce ? Doar nu sant nebuni sau cumparati cu totii.
Opel nu e in topurile astea. De ce?
Eu nu spun ca Opel e o masina slaba. Nici gand. Compar doar niste date.
Dar nu vad de ce nu pot fi accepati si jucatori tineri pe piata auto. Poate chiar sant buni.

Nu vreau sa se inteleaga ca ca sant convins ca KIA va fi alegerea mea. Nu m-am hotarat inca.
E posibil ca celebritatea OPEL pana la urma sa canterasca mai greu in final.
Dar din informatiile culese despre ele, se pare ca CEED nu e nici pe departe o masina care "nu suporta comparatie" cu ASTRA.
Ci chiar un concurent serios.

P.S. La KIA ceed Designul masinii si al motorului e facut in Germania. Smile
Sunt convins ca Toyota Auris sau Honda Civic sant mai bune, dar sant cu cel putin 4000 de euro peste cei 15000 pe care ii pot da eu.
Nu cred ca garantia de 7 ani e un + in sensul fiabilitatii, insa am avut cunsoscutii cu Renault sau cu Volvo la care l-ea cazut motorul la cateva luni dupa ce au iesit din cei 3 ani de garantie.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vorbesti din amintiri...am avut cunoscuti carora li s-a stricat motorul . Asa pot sa spun si eu ca am fost atat de "pilot" incat am crapat motorul fostului bertone sarind biela , iar tu iti faci o parere din auzite ca opelul e prost domle' ca i se sparge motorul !
Pe de alta parte de care clasamente vorbesti tu ? Toate din Romania sunt comandate ! Hai sa vorbim de JD Power sau Autobuild . Si vezi pe unde e Kia acolo..
Apoi imi spui ca produce masini la "Zilina " . Si ce ? GTC-ul e fabricat in Belgia .. Unde e Zilina pana la urma ? Mai la est asa...
Iar Ceed intr-adevar nu suporta comparatie cu Opelul . Fata de traditia lui , astia-s niste oameni care vor de-abia acu' sa acapareze piata si folosesc tot felul de tertipuri care merg prin europa de est si centru . Din nou spun , n-am nimic cu bietii oameni , dar poate trebuia sa te uiti la vreun Civic sau Auris daca voiai masina fiabila asiatica . Si sa stii ca se incadreaza in 15 mii
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la Permis.
Chiar daca nu mai am mult pana iau permisul, oricum fiind incepator nu prea pot sa-mi dau seama cat de confortabil se conduc.
In al doilea rand, n-o sa gasesc in test drive masini cu cutie automata.
De mers am mers in dreapta cu amandoua, dar de pe locul pasagerului par foarte asemanatoare.
Oricum pararea unui amic nu e foarte relevanta fiindca are alta valori, alta constitutie fizica, etc.

Am un amic care are Astra, si unul care are Ceed. In mare sant oK amandoua.
Stiu ca fiind incepator o s-o "julesc" la incaput, dar n-am ce face, cred ca toti am trecut prin asta la un anumit moment.

Eu vreau masina Sport pentru "Sport" ci fiindca sant inalt si nu preea stau comod intr-o masina mica. Initial am vrit sa-mi au corsa dar nu incapeam defel cu toarte reglajele la maxim. SI in plus Atra e mult mai frumosa decat Corsa.

Referitor la cutie automata.
Vreau cu cutie automata fiindca mai toata lumea mi-a zis ca e mai simplu de condus.
Si la ritmul in care se cumpara masini raportat la ritmul in care se construisc strazi in Romania, probabil in curand se va circula ca in Bucursti si infatra Bucurestiului.
In plus am observat o tendinta spre cutii automate, si nici nu sant genul care va face curse vreodata.
Astra imi place fiindca arata bine ca design. SI CEED la fel. AM ajuns la ele doua eliminand de pe o lista de vreo 15.
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
As vrea eu sa fie 15.000 Smile

Honda e cam 19.000 minim fara optiuni. Cel putin asa scrie aici:
[url=http://www.honda.com.ro/pretu ri/]Preturi Honda Civic]preturi honda[/url]
Cea in 3 usi e 20.000.

Cea mai ieftina Toyota cu cutie automata e 18.000. Fara optiuni. Pe site.

Nu vreau masina asiatica neaparat.
As fi vrut o masina fiabila, incapatoare, care sa arate bine, la un pret rezonabil.
Cele mai ieftine nemtesti sant Opel, si de asta ma gandeam la Astra. Si in plus imi place masina.
In Corsa nu stau bine fiindca sant mai inalt.

Ai dreptate spunand ca Astra sant fiabile. Si probabil si ca topurile din Romania sant cumparate.
Dar nu stiu daca asta e valabil in toate tarile unde s-a votat masina anului in lume.
Si faptul ca Astra sant fiabile nu inseamna ca Kia nu sant.


Le-am alse fiindca seamna foarte mult intre ele si la aspect si la dotari si la pret.
Din pacate KIA nu avut timp sa-si faca o istorie a fiabilitatii.
Si e adevarat ca majoritate celor care cumpara KIA o cumpara fiindca nu au bani de altceva.
Dar asta nu inseamna neaparat ca e o masina proasta.

Mie imi plac oricum foarte mult amandoua.
Pana sa apara KIA , astra mi se parea singura optiune.
Oricum deocamdata nu inclin nici spre una nici spre alta.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Volkswagen si Opel au preturi apropiate difrentele fiind doar de cateva sute de euro deci
Golf comfortline 1.4 80cp cutie manula in 5 viteze, 2 usi este 12199 euro fara TVA
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca in pret n-ai inclus cutia automata.
Daca la Golf pui cutie automata, 6 airbaguri si esp, jante aliaj - costa peste 14500 fara TVA.
Nu stiu cum ai calculat tu, dar iese aproape cu 1500 mai scump.
In plus, fie-mi iertata parerea, Golf desi probabile e una din cele mai fiabile masini, totodata e si una din cela mai lipsite de personalitate la design.
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am zis ca poate Dl. Bertone are dreptate spunand ca JD Power sau Autobild considera Kia un brand slab.
Si am cautat pe net.

M-am uitat pe JD POWER sa vad unde e Kia fata de Opel.
Sincer, aproape ca vreau sa-i gasesc bube Ceedu-ului. Smile

Si am gasit asa:

Overall Quality ---- Opel (Saturn) 3 / Kia 3
Overall Quality - Mechanical ---- Opel (Saturn) : 3 / Kia :3
Powertrain Quality - Mechanical ---- Opel (Saturn): 3 / Kia: 2
Body & Interior Quality - Mechanical ---- Opel (Saturn) : 2 / Kia: 4
Features & Accessories Quality - Mechanical ---- Opel (Saturn): 3 / Kia: 3
Overall Quality - Design ---- Opel (Saturn) :3 / Kia: 3
Powertrain Quality - Design ---- Opel (Saturn): 4 / Kia: 3
Body & Interior Quality - Design ---- Opel (Saturn): 2 / Kia: 3
Features & Accessories Quality - Design ---- Opel (Saturn): 3 / Kia :3

(Testul e pe principiul "x din 5")
Nu par asa diferite totusi, nu?

Sursa aici:
http://www.jdpower.com/auto...ratings-by-brand/


APOI AM GASIT ASTA:
"KIA has made another step forward in the J.D. Power and Associates 2007 Initial Quality Study (IQS) which surveys the number of problems new vehicle owners experience after three months of ownership. For the first time, the brand rated above average performance amongst volume brands."


SAU ASTA:
"The influential J.D. Power Initial Quality Study 2005 has shown Kia’s new car product quality is dramatically improving."


SAU ASTA:
"Kia snags a No. 1 ranking on survey of car owners
The Associated Press
DETROIT — The Kia Amanti was the highest-ranked midsize car in J.D. Power and Associates' annual customer-satisfaction survey, the first time an entry from South Korean automaker Kia Motor made it to the top of the list.
Porsche, Land Rover, Lexus, Jaguar, Mercedes-Benz and Infiniti were the highest-ranked nameplates in the study, which measures owners' delight at the design, content, layout and performance of their new vehicles. All six brands received more than 900 points based on a 1,000-point scale.
Hyundai, Jeep, Subaru, Suzuki and Saturn were ranked lowest."

Sursa aici:
http://www.usatoday.com/mon...tion-survey_x.htm


SAU:

German auto magazine Autobild, Cee'd was rated higher than the Toyota Auris, Citroen C4 and Honda Civic. .

German auto magazine ACE Lenkrad, Kia Cee'd surpassed the Toyota Auris and the Volkswagen Golf.
Austria auto magazine Autotouring (2007.4), Cee'd was rated above Toyota Auris, Volkswagen Golf, Mazda 3.


Si multe altele in aceeasi idee.

acum ce sa mai cred ?
Smile

P.S .
Nu vreau sa inteleaga cineva ca e o cearta. Nici vorba. E o discutie amicala si informationala care ma ajuta foarte mult.
Nu vreau sa discreditez Opel, si nici sa creez mituri Kia. Ci doar sa ma lamuresc care e o alegere mai bune pentru mine si de ce.
Vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Mi-ati fost de mare ajutor.
Nu m-am hotarat inca, dar acum am mult mai multe pareri care ma pot ajuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR