Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut ! Ieri am descoperit o mare ciudatenie la masina mea, stim cu toti cand deschizi usa stanga cu cheile in contact se aude acel tiuit enervant si cand uiti farurile aprinse se aude acel semnal sonor, e la mine se aude acumla usa din dreapta toate astea si la cea din stanga nu reactioneaz in nici un fel, nici plafoniera nu se mai aprinde. Nu am facut nici o interventie la sistemul electric, am verificat intrerupatoarele alea si pare ok, le-am inversat intre ele si nu mai face nici un zgomot. Mentionez ca masina este in 2 usi. Ce credeti ca sa intamplat ? Nimai bine all !
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vine curent la intrerupator?
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Verificã siguranþele. Dai torpedoul jos, folosind o ºurubelniþã dreaptã, latã ºi vezi în ce condiþii se aflã siguranþele!
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Azi am verificat mai in detaliu se pare ca la intrerupatorul din stanga sunt 2 fire pe mufa iar la cel din stanga doar un fir cu toate ca din instalatia electrica a masini vin cate 2 fire in ambele parti. Sigurantele le-am verificat si sunt ok, de masurat nu am facut asta, ce sa masor mai exact tensiunea dintre fire sau dintre un fir si masa? Cel mai ciudat pentru mine este de ce sunetele care se auzeau la usa stanga se aud acum la usa dreapta ?!

Numai bine all !
Skip ads

  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu pre au treaba sigurantele cu intrerupatoarele usi.vrificati contactele inca o data,legatura la masa masinii sa nu fie oxidata.verificati atingand firele din stanga la masa daca circuitul functioneaza corect.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buzzer-ul nu este pe lângã ceasurile de bord?
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ba da,acolo este pozitionat.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am verificat toate contactele posibile si sunt ok. Pozitionarea buzer-uluinu o cunosc dar sunt sigur de faptul ca usa din dreapta a preluat atributiile usi din partea stanga optic si acustic. Inca nu am reusit sa ii dau de cap, am pus si alte intrerupatoare de la alta masina si tot asa face, am pus si testerul si nimic deosebit decat o cheie nesincronizata. Metionez inca o data ca nu am intervenit in nici un fel asupra instalatiei electrice si toate astea s-au intamplat "de o data""

Numai bine all !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
fir intrerupt/contact oxidat
Daca tin bine minte in stanga ai 2 fire pentru ca unul e "de plafoniera", altul e "de centralizata". In dreapta ai doar "de plafoniera"
Am studiat tematica la Corsa, acum un an jumate (avea si buburuza sotiei o problema la usa de la sofer, pana la urma am gasit buba, un fir intrerupt de un mutant care a dat jos alarma de pe masina inainte a de o vinde...)
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sunt identice si-n stanga si-n dreapta.,cate doua fire.buzerul functioneaza si la deschiderea portierei din dreapta.o rezolvare mai neortodoxa dar eficienta,ar fi sa luati fir din stanga de pe comutator sa-l prelungiti pana in dreapta.daca acest comutator din stanga functioneaza corect ,va vor reaparea celelate functii.oricum cele doua fire se intalnesc pe traseu intr-o mufa ,dvs faceti bypass la aceasta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR