Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza sa fac un leasing pentru o masina. In trecut am mai avut 2 contracte de leasing la care am dedus integral TVA-ul. Leasingul vreau sa il fac pe firma mea care nu are prea mare activitate. Am vorbit cu contabilul astazi - ma intalnesc rar cu el caci cum spuneam nu are mult de lucru cu mine - si mi'a spus ca daca fac leasing in 2012 pot sa deduc numai 50% TVA.

Intrebarea este daca se confirma lucrurl asta ?

Thx.

PS in contabilul meu nu am prea mare incredere de multe ori a sustinut niste lucruri care pana la urma s'au dovedit sa fie nu asa cum spunea el, dar il tin pt ca se ocupa de declaratii samd, costa relativ putin si nu am bataie de cap.
Skip ads

  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu a luat nimeni masina in leasing pe firma? Nici un om pregatit pe aici?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
te crezi cumva la crasma, sa strigi dupa chelner?
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@jE --- sorry daca asa ai interpretat mesajul, e numai o impresie falsa, nici vorba de crasma

Am vazut ca nu am primit reply de la cineva de pe forum si m'am gandit sa insist

Daca este cineva pe-aici care stie sa imi raspunda mesajului initial il rog respectuos sa ma ajute cu informatia ceruta.

Multumesc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai tu pui o intrebare legala pe un forum tehnic, si apoi te miri ca nu iti raspunde nimeni
Nu mai bine intrebi pe avocatnet?
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
hm, asta seamana deja a flame. am vazut "legislatie, asigurari, taxe" si m'am gandit ca tva'ul este tot o taxa, scuze daca am postat gresit intrebarea aici. sigur ca pot sa intreb pe avocatnet, e o idee buna si daca nu am sa primesc raspuns am sa incerc sugestia ta.

poti muta/inchide topicul daca te deranjeaza.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
TVA-ul e o taxa, si locul in care ai deschis topicul a fost corect ales. CO insa e un forum tehnic, probabilitatea de a gasi pe cineva priceput intr-ale legilor e mai mica. Probabil de aceea nici nu ti-a raspuns nimeni pana acum.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai poti deduce TVA-ul ( nici la 50% )..doar in cazuri speciale. Uite articolul de lege AICI. Succes
Skip ads

  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@Edwin: nu sunt sigur, dar linkul postat de tine cred ca se refera la " vehicule rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg ".

nici asa ignorant nu cred sa fie contabilul meu, stie el ceva probabil de deducere 50%
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ups, citisem in diagonala textul din link si aveam impresia ca este vorba despre "vehicule care SA depaseasca 3.5k"

caz in care linkul postat de tine pare'se ca bun

aspet in continuare si alte opinii, a devenit interesanta problema asta.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca asa este...si nici in cazul combustibilului folosit nu poti deduce TVA-ul...
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
In ce priveste chletuielile cu exploatarea eram lamurit (carburant, etc).

Cand ma clarific in ce priveste achizitia si ratele de leasing am sa revin cu informatii.
Skip ads

  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Deci pentru mine e clar ca pot sa deduc numai 50% TVA la achizitia unei masini in leasing pe firma.

Exceptiile care nu sunt supuse limitarilor de deductibilitate, adica auto la care poate fi dedus 100% TVA-ul in cazul leasing'ului sunt astea:

"vehicule destinte exclusiv transportului de persoane, dacã ele sunt utilizate exclusiv pentru: intervenþie, reparaþii, pazã ºi protecþie, curierat, transport de personal la ºi de la locul de desfãºurare a activitãþii, precum ºi vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenþi de vânzãri ºi de agenþi de recrutare a forþei de muncã, vor fi exceptate de la limitarea deducerii TVA stabilitã de art. 145ˆ1"

Circulara MF care reglementeaza TVA-ul 2012 se gaseste aici

Contabilul a avut dreptate.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR