Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • robson

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Saptamana asta am achizitionat o maneta de semnalizare pentru opelul meu, vectra b din 96 (avea probleme cu faza lunga). As vrea sa stiu daca trebuie sa merg la service sau daca pot sa o schimb singur? Volanul are airbag si nu vreau sa il dereglez Smile
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai nevoie de service daca nu ai doua maini stangi! Nu trebuie sa desfaci volanul.
Pui cheia in contact, intorci volanul in stanga la 90 grade si ai sa gasesti un surub, apoi faci aceeasi operatiune si in dreapta. Vezi ca mai ai de desfacut doua sau trei suruburi dedesupt, sub volan, in cochilia aia de plastic din spatele lui.
Desfaci cele doua bucati de plastic si scoti mufa de pe maneta si vezi ca maneta e prinsa in doua cleme, pe o sina. Scoti maneta, pui cealalta si faci operatiunile in sens invers.
  • Juleiu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa o schimbi singur...ca sa-ti fie mai usor lasi volanul in jos(asta daca e reglabil pe inaltime)...desfaci suruburile de la aparatoarea aia neagra de plastic....iese usor...odata dat jos capacul ala vezi semnalizarea...cu o surubelnita dreapta subtire scoti piedica manetei...se afla undeva inspre ceasuri si e de culoare gri...nu ai cum sa nu o observi...Odata scoasa piedica aia semnalizarea iese usor apasand cele doua piedici(cleme) si tragand de ea....este pe o sina(ca la cielo...daca ai habar)...sa ai mare grija la mufa semnalizarii sa nu o bagi gresit(nu forta...intra usor).
Dupa ce ai bagat mufa ii faci proba si montezi totul la loc!Eu am schimbat semnalizarea fara sa mai dau jos si partea de jos a plasticului(partea de sub volan) nu a fost nevoie...Sper ca am fost destul de explicit!
Spor la treaba!
  • robson

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
multumesc , voiam sa ma asigur Very Happy e necesar sa scot o borna de la baterie?
  • Juleiu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu este necesar...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR