Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ssuucceess

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit aceasta Zafira, ce parere aveti este ok pret cu ce este dotata? http://www.tocmai.ro/opel-z...2001-3728639.html
Vreau o masina de familie.
Multumesc anticipat pentru sfaturi si oferte.
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pare ok, cam putine poze totusi.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu iti recomand cu motor pe benzina pentru acea caroserie... o sa ai consum mare si va fi destul de puturoasa. cauta una cu motor de 2.o diesel Y2-dth sau daca vrei benzina atunci 1.8 benzina...
ca si masina sunt super OK zafirele si asta as fi dorit si eu dar nu au ajuns banii. Ca alternativa o vecta combi sau astra tot combi...
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa te contrazic dar Zafira 16.16v este o masina pefecta de familie.Nu stiu ce vrei sa zici prin"puturoasa" dar cred ca e o masina de familie nu de "liniutze".Consumul mixt este undeva intre 8,5-9l/100km depinzand si de modul de rulaj.Pot sustine ca motoarele 1.8 papa putin mai mult dar nu exagerat.Dar in schimb sunt motoare fiabile foarte usor de intretinut ,ne fiind foarte pretentioase la carburant care este asa cum este la noi.Mai cerceteaza si apoi te hotarasti.Succes!
Skip ads

  • ssuucceess

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu vanzatorul o lasa la 3500 dar cica nu ii merge instalatia de AC ca nu are freon .... A ramas sa ma duc sa o vad si sa-i fac o verificare. Am gasit si un Opel Astra Caravan Njoy din 2003 la 3400€, sa il vad si pe acesta si va zic ce mi-am luat. Saptamana asta cumpar.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei o masina buna,uite aici,eu ti-o las la 5400,ca functioneaza tot pe ea....Smile)
Si mai ales nu e TEAPA !
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=57631
  • ssuucceess

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc de oferta dar depaseste cu mult posibilitatile mele. Trebuie sa ma incadrez la 3000-3500euro.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
intradevar frumoasa Zafira aia diesel... si eu as cumpara asa ceva daca ar fi sa cumpar o masina acum...
Skip ads

  • only_x

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Mare grija la 1.6 la consumul de ulei,daca esti hotarat asupra unei masini fa efortul si mergi cu vanzatorul la mecanic si schimba uleiul (tot ai sa o faci dupa ce o cumperi), fa cativa km, uitate in oglinda sa nu vezi ceva fum,tureazo la relanti cand a ajuns motorul la temp. optima de functionare , bine si alte teste bine cunoscute.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si tu crezi ca vanzatorul e de acord sa mearga cu tine sa schimbi uleiul si apoi sa o cumperi doar (asta daca o cumperi...) plus ca nu vad relevanta la schimbul asta de ulei inainte de a cumpara masina ca nu iti poti da seama de consum asa. Intradevar motoarele pe benzina de 1.6 consuma putin sau mai mult ulei de aia i-am si recomandat motor de 1.8 sau diesel de 2.0 care este super motor.
  • only_x

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Nu e de acord nu vede banii ( si nu inteleg de ce nu ar vrea atata timp ce el ramane cu un schimb de ulei),noi romanii respectam prea mult vanzatorii indiferent ca e vb de unu` ce vinde masini sau altu care vinde cartofi.In cazul meu (sa nu crezi ca vb fara acoperire) si nu numai,masina mergea bine,nu fum ....pana in momentul cand am schimbat uleiul.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sa ne spui ce ai facut.
Zafira, net peste Vectra sau Astra. Am avut si am mers cu de toate si stiu ce zic, Zafira face de toate, restul... in limita posibilitatilor.
Skip ads

  • ssuucceess

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Maine trebuie sa mai vad cateva Zafire. Sa ma bag pe cele cu motorina si sa aiba motor de 2000 este cel mai bine sa inteleg. Va tin la curent.
  • dorin_tm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ca masina de familie , Zafira bate Astra sau Vectra ( vorbind de aceleasi dotari si ani de fabricatie similari )
Verifica atent ce cumperi - dai banul o singura data .
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Zafira clar !

Si eu mi-am luat una si sunt chiar multumit de ea !
Mai verifica una alta inainte sa cumperi.Si niciodata sa nu iei ceva fara sa te lase vanzatorul sa pui OPCom=ul pe ea !
Sa te lase sa mergi vreo 30 de km asa, dupa OPCom.

Vezi ca multi sunt smecheri: Te lasa sa pui OPCom-ul, dar cu masina stand.Dupa ce a sters toate erorile inainte, desigur!
E clar ca nu o sa iasa nici o hiba la suprafata.
Ba mai mult, nici nu are nevoie de un PC. E suficient sa deconecteze bateria 30-60 de secunde => erori sterse! Si samsarii stiu asta.

Ca idee s-ar putea sa mai apara mici erori, sa nu te sperie asta.Doar nu cumperi o masina noua.
Dar sunt probleme ce pot fi remediate ieftin, si probleme care costa o caruta de bani.

Sincer iti recomand model de 1.8.Nu e puturoasa deloc masina, ba chiar fuge de rupe asfaltul !
Turatii mai mici, motor mai fiabil ca cel de 1.6.A mea cel putin nu papa ulei de loc.

Consumul inafara undeva la 6.5% la 110-120 Km/h.

Cat despre taxa: Odata o platesti! Dar ai masina. Ce imi e 350 de E cat e la 1.6 ce imi e 500 de E.
Ptr 150-200 de E diferenta, nu cred ca nu merita sa ai un motor decent.

In rest atentie mare la rugina, vezi toba sa nu fie ruginita sau sa aiba urme de sudura (s-a umblat la catalizator), uita-te la ECU sa nu aiba urme de umblat la el, etc.

Cand cumperi o masina autodata si un OpCom sunt sfinte !

Inca un sfat: ia de la cineva care are deja RAR-ul facut la ea.Codul motor ptr Euro 4 tre sa fie Z18XE la 1.8 sau Z16XE la 1.6.

NU LUA 2.0 DIESEL neimatriculata! E euro 3 si e aproape 2000 de E taxa !
Altfel Diesel, doar deja alergata pe drumurile patriei de altcineva inaintea ta.
Nu cred ca ti-ar place.

La 1.8 ii bagi si un GPL (recomandat BRC) dupa ce iti pui la punct masina cu micile hibe, si ai rezolvat problema !


O aripa lovita, un far schimbat : da-le naibii!
Sunt alte chestii mai importante care conteaza, cand achizitionezi o masina! Verific-o la drum sa nu traga stanga dreapta, suspensiile, ABS sau ESP daca are, etc.

Inainte sa o iei, bag-o si intr-un service.Nu ala la care zice samsaru`, si nu unu din zona lui.
Mai mult ca sigur se stie cu cei de la service si doar nu o sa te astepti sa spuna "dom`le nu e buna!".
Sunt mana in mana.

E valabil inclusiv ptr service-urile de reprezentata.Sa nu te mire daca se cunoaste cu cei de acolo, mai ales in orasele mici.


Si ca un ultimul sfat: Intodeauna sa mai ai o rezerva de 500 de E ptr micile reparatii, odata ce ai luat masina.E inevitabil.
  • ssuucceess

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am fost, am vazut.. Rugina pe praguri, si curgea ulei in ultimul hal. In 5 minute facuse deja o pata de vreo 5 cm in diametru. Am fost cu un prieten care a stat sa vada plecarea si bineinteles a facut un nor de fum albastru. Deci alta.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Clar!

Vad ca esti din Bucuresti.Eventual incearca sa cauti si in jurul Bucurestiului.
S-ar putea sa fie mult mai seriosi.

Cand cauti o masina si la banii care ii dai, nu e o optiune sa fi comod.Te duci si in capatul celalat al tarii, doar sa fie masina ok.
  • ssuucceess

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mi-am extins aria de interes si la Astra G caravan. Sunt cateva de vazut dupa Pasti.
Multumesc pentru sfaturi! Mi-au fost de folos si o sa-mi fie in continuare.
  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Zafira OPC daca iti place adrenalina )))
  • ssuucceess

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca ne incadram in bani nu-i problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR