Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • billyd

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am un opel astra g 1,7dti din 2001, am incuiat usa normal din cheie (cea de pe partea soferului) si acum nu o mai pot descuia. Aceasta usa de la inceput nu mergea descuiata din telecomanda doar din cheie. Celelalte usi se deschid si inchid normal din telecomanda. Acum bag cheia in usa si nu se poate rasuci pentru a fi descuiata. Parca ar fi blocat butucul. Am citit pe forum probleme asemanatoare dar in care sa fie blocat butucul, nu. Aveti vreo solutie?Sa se fi defectat butucul asa din senin?Multumesc
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca incerci sa o descui din masina, merge?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
trebuie desfacuta fata de usa din interior si se trage de tija pt a fi descuiata ,
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ionica mama, tu ai auzit ca-i criza, asa ca nu mai dai cu bani, dai cu parerea? Ca ce ai zis tu acolo nu se incadreaza de nici o culoare la sfat. Sau umbli dupa stelute?
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
imi pare rau eu nu umplu cum spui dupe stele verzi. daca doream asa ceva pana acum aveam vro 10 . eu am patit asa ceva la opelul meu vectra si a trebuit sa scot fata de usa. daca nu mam exprimat cum trebuie , asta e alta problema . si imi cer scuze pt ea
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca ai patit asa ceva, si vrei sa il ajuti pe om, de ce nu ii explici cum se face? Ca, de exemplu, fata de usa de la astra G are niste suruburi la care se ajunge mai greu, in special atunci cand usa e inchisa. Si etc, etc, etc. Asa, sa dai cu vorba "pai trebuie s-o desfaci ca s-o repari" poate oricine, nu?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu se deschide nici din interior trebuie desfacuta fata de usa. Ceea ce e destul de greu cu usa inchisa.
Fata de usa are 3 suruburi in manerul de plastic si la tweeter(trebuie data jos aparatoarea de plastic si tweeter-ul) si 2 suruburi stea in partea de jos a fetei.
Mai e o metoda dar nu se poate face publica.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
metoda a doua nu se poate aplica daca este blocata (defecta).solutia este sa sacrifice fata de usa,sa o scoata cu cat mai putine pagube.dupa aceea treaba-i simpla.
Skip ads

  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
incerc sa te ajut sper sa intelegi:

in cazul in care nu poti sa deschizi usa , procedezi astfel scoti capacul de la manerului usii o sa fie mai complicat ca nu prea ai cum sa il impingi in spre inainte sub el ai 3 suruburi , fata de usa mai are 2 suruburi in partea de jos pe aia nu o poti accesa insa nu e nevoie , daca le scoti pe cele 3 de sus , apoi scoti bagheta aia care vine intre geam si fata de usa
nu trebui esa dai jos tweterul nu are legatura cu fata de usa , in rest usa de tine in niste clipsuri de plastic

deci daca desfaci cele 3 suburi de sus scoti bagheta apoi tragi de coltul din stanga sus a fetei de usa ar trebui sa ai loc sa umbli la tija care actioneaza inchiderea,

spor la treaba e destul de incomoda situatia
  • billyd

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ok. destule sfaturi dar nu am inteles mare lucru. problema este asa: pot deschide usa din interior usor. nu merge cu cheia din exterior . din telecomanda se deschide doar usa dreapta si portbagajul. zilele trecute a trebuit sa urc prin portbagaj pentru ca un destept a parcat prea aproape de usa din dreapta. din interior daca actionez tamburusul de siguranta, merge sa incui si sa descui tot.
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
in cazul asta ori este butucul bulit ori e sarita tija desfa fata de usa si vezi ce i pe acolo

am vz ca ai zis ca ti merg doar usa dreapta si portbagajul restul usilor ?

verifica firele sa nu fie intrerupte daca nu sunt buliti acutorii/motorasele
  • billyd

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
este astra g coupe. dar asa din senin sa se strice butucul. l-am inchis seara fara probleme si a doua zi sa fie blocat , adica nu pot rasuci cheia in butuc


Ultima modificare facuta de billyd la Lun 09 Apr, 2012 8:46 pm
Skip ads

  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
atunci e bine... oricum daca e sa ti se strice vreuna e ieftina pe forum am luat eu cu 50 de lei la reprezentanta nu vreau sa ma gandesc la ce pret au Very Happy
  • billyd

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca este butucul si va trebui sa il schimb nu trebuie schimbat si cel de la portbagaj ,contact sau va trebui sa am 2 chei?cum se demonteaza butucul banuiesc ca trebuie data jos fata de usa? am varianta cu geamuri si oglinzi electrice
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR