Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am citit pe aici cum ca s-ar putea modifica o cutie de viteze de kadett in 4 trepte sa fie in 5. Vreau si eu mai multe detalii. Daca se poate pana la urma sau nu. Sau cat costa o cutie in 5 trepte, ca mie mi se pare ca se tureaza cam rau masina la 100 km/h, nu mai zic peste ca mi-a fost mila sa-i dau mai mult.

Merci
Skip ads

  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
gasti la dezmambrari de kadett sau de cielo in 5 trepte sau de vectra ca se potrivesc perfect
kadett 250 RON
cielo 350 RON
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea ai drepatate wormostar, am fost acu 2 zile la dezmembrari sa caut o cutie in 5 trepte de kadet si a spus mecanicul de acolo ca nu prea se potrivesc nici alea de la kadett la kadett. Nu se potrivesc la sistemul de prindere. Depinde de motorul de pe masina cica.

Au zis astia de la dezmembrari opel ca o cutie de viteze in 5 trepte pt. opel e 350 lei Ron.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu la 13 N cu F10, 4 trepte, pt ca trebuia sa schimb kitul de ambreiaj am pus si o cutie F10 cu 5 trepte de Astra F din 92 pe care am luat-o de la un tip care isi dezmembrase masina si eram sigur ca jucaria e ok (inainte de a o monta, am scos si selectorul si capacul de jos si am vazut cit de bine aratau toate pinioanele). S-a potrivit de parca era din fabrica. Am schimbat si ansamblul de maneta cu tot cu suport de la un Ascona cu 5 trepte (se scimba in 10 min tot ansamblul din interior prin desfacerea suruburilor care o prind pe tunelul central) si merge de vis. Am deja aproape 50k cu ea. Ideea e sa vezi ce tip de cutii cu 5 merg la motoarele diesel, o scoti pe cea originala, faci pe un panou o amprenta a prinderilor pe motor si cu amprenta te duci sa alegi cutia cu 5. Vezi sa fie la aceeasi categorie de putere F10, F13 sau F16 (scrie pe ea ce tip este).
Skip ads

  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii.. o sa ma uit la cutie sa vaz ce tip este si dupa aia o sa caut la dezmembrari. Modelul meu este Opel Kadett 1.6D LS. sper sa gasesc ceva
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
wormostar am observat ca lai indrumat pe adi_mot sa-si ia cv de kadett sau cielo.cei drept de kadet diesel merge pe altul tot diesel dar de cielo carei p benzina ma indoiesc.nu creq merge cv de pe benzina pe motor diesel in + sunt si sigur pt ca daca pui cv de benzinar pe un diesel pun pariu ca trage de rupe (oricat ai incarcao ea tot trage) dar in schimb pauza la viteza asa ca mai gandestete daca gresesc
  • bac marius

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1980 12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2007

  • Mesaj Privat
despre ce cutii de viteze vorbiti voi fratilor (250-300 ron)eu am cumparat cu 150 ron cutia de viteze cu 5 trepte F12
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca ai motor de 1.6d mai mult ca sigur ai F13.f16 s-a pus pe 1.7d
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR