Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
buna dimineata la toti opelisti ! am un opel kadett C1,4 NZ 1991 si am o problema marisoara ,zic io' ! se incinge tamburul (roata) dreapta spate ! am dat tamburul jos, dar nu am vazut nimic deranjat acolo ! cilindrul receptor si sabotii i-am schimbat de cca 5 luni si nu am avut probleme pana acum. sa fie rulmentii ? a mai patit cineva asa ? cum se pate remedia problema ? multumesc frumos si astept pareri !
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Verifica si cablul franei de mana. Poate ramane blocat pe partea pe care se incinge. Rulmentul uzat ar face si zgomot in mers sau la verificare manuala.
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
corbul5 a scris:buna dimineata la toti opelisti ! am un opel kadett C1,4 NZ 1991 si am o problema marisoara ,zic io' ! se incinge tamburul (roata) dreapta spate ! am dat tamburul jos, dar nu am vazut nimic deranjat acolo ! cilindrul receptor si sabotii i-am schimbat de cca 5 luni si nu am avut probleme pana acum. sa fie rulmentii ? a mai patit cineva asa ? cum se pate remedia problema ? multumesc frumos si astept pareri !

Uitate calumea la sabot si vezi daca este uzat neuniform, eu am avut probleme la roata dreapta spate si a fost de la lipsa unei sigurante daia rotunde care vine bagata pe tja cu arc, la mine acea asiguranta lipsea si cablu la frana de mana era prea strans la mine, incearca sa ii dai drumu la cablu si vezi daca incinge.
  • Liviu A

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ar mai fi o cauza care apare si la etrierul fata ... cu timpul se face o bavura de oxidare pe pistonasul din cilindru..aceasta bavura nu mai da voie pistonasului sa revina la pozitia initiala si cu timpul ferodoul ramane tot mai presat pe tambur sau disc .REMEDIU PRACTIC>>>se da tamburul jos, se strang cei doi saboti cu doua leviere,pana cei doi cilindri intra la maxim...se apasa dinou usor frana,si se repeta de cateva ori..se face si la rotile din fata odata pe an si nu mai ai treaba cu blocarea...succes.
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
probabil ca ai sabotii stransi foarte mult.... in seara asta am mai strans si eu sabotii (frana de mana nu mai tinea deloc) si am constatat ca acum se cam incing... Frana tine la 5 dinti. Acum mai merg cu ea asa pana se mai aseaza...
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
eu nu stiu ce sa ma mai fac cu etrierul dreapta fata, inebunesc .... explicati-mi si mie cum fac cu pistonasul ala sa il bag inauntru fara sa dau placutele si discul jos?
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
dar ce face ? ramanae deschis ?
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Imi incalzeste roata dreapta fata deci probabil ca in momentul in care eu apas frana el ramane impins si nu mai revine la forma lui... discurile sunt neovalizate, chitul de reparatii etrier este schimbat, pompa frana noua, furtun de la conducta la etrier nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR