Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • deleted-59690

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare. mi am achizitionat recent un opel astra bertone si am schimbat cass ul lui, cdr500, cu un mp3 player innocd (care nu are cd, in ciuda numelui sau Rolling Eyes )si se aude foarte prost. bass ul se aude infundat. e din cauza ca playerul nu are cd, doar usb si card? sau mi l-a montat gresit colegu de la service?
Skip ads

  • kazzu88

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu are absolut nici o legatura cu faptul ca nu are cd...in privinta montajului slabe sanse se fi geresit cei de la service. incearca sa te joci putin la reglajul de sunet al playerului...daca nu inseamna ca atat poate el. bafta
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
de obicei cit dai atit face , deci nu trebuie sa te miri cu 350 ron iti luai un Sony Gt 420 care se aude ff bine
si are si USB
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai ar fi cam doua variante:
1. Nu s-a respectat polaritatea difuzoarelor la montarea sculei - ar fi cazul fericit, se rezolva, desi ma indoiesc ca asta ar fi problema.
2. Ai cumparat o scula proasta.
Skip ads

  • deleted-59690

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
presupun ca e din cauza cd playerului, pe care am dat 230 de ron. un pret mic, o calitate pe masura...
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut pe masina veche, o Astra F. Si se auzea foarte bine. Poate nu e legat chiar bine sau mai vezi din egalizor.
"...mp3 player innocd (care nu are cd, in ciuda numelui sau..." - de fapt are treaba numele: IN NO CD = fara cd inauntru
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
S-ar parea ca HU si boxele originale sunt gandite sa lucreze impreuna.CRed ca ar fi bine sa-i schimbi si boxele.La fel cred ca ai fi patit si daca ai fi schimbat doar boxele,cu HU original.
  • kazzu88

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS nu te supara dar...aberezi
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca se legau difuzoarele invers ca polaritate nu se sesizeaza decat foarte putin si la un volum foarte ridicat. Bineintele asta duce la distrugerea difuzoarelor in timp deoarece legate normal membrana difuzorului trebuioe sa aiba o cursa spre exterior, cand se inverseaza polaritatea cursa membranei se face catre interior.

Sunetul redat de pe USB sau carduri de memorie este cel mai slab calitativ, datorita comprimarii (valabil si la mp3) in timpul careia se pierde foarte multa informatie.

Exact cum au spus si colegii de forum unitatea respectiva este proasta.
Iar referitor la boxele masinii nu au nici o treaba cu player-ul de pe care este redata muzica daca puterea CD-ului nu depaseste puterea boxelor. Iar boxele de pe astra G / bertone sunt destul de bune.
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
NYCK trebuie sa te contrazic nu am de ales Smile , legarea difuzoarelor in antifaza este foarte usor de sesizat ,chiar la volum mic mai ales cind bass ul este foarte puternic sunetul se aude mult mai slab in intensitate ,si oarecum cu un efect spatial ff ciudat .Legarea bornei de minus al diff ului la iesirea pozitiva a cd ului deci inversarea polaritatii unui difuzor singular ,nu duce deloc la arderea acestuia .Difuzoarele sint in asa fel construite incit pozitia de repaus a bobinei mobile ,se afla la jumatatea cursei active a membranei .Difuzoarele nu doar imping aerul ,ci il si trag intrucit semnalul audio nu are doar altrenante pozitive ,ci si negative deci cursa membranei este simetrica fata de pozitia de repaus,deci in concluzie difuzorului nu ii pasa de polaritate . Problema apare atunci cind sint legate doua diff uri in aceeasi carcasa ,sau sint apropiate fizic ,sau la semnalul stereo . Atunci cind un semnal stereo este livrat la doua diff uri care au fost conectate din greseala in antifaza ,atunci la un moment dat un diff va avea membrana spre exterior ,iar celalalt spre interrior in acest mod presiunea acustica redate de un diff o va anula pe cea redata de celalalt . Retine ca aici vorbim doar de acustica ,nu mai avem treaba cu semnalul electric . Deci nu este nici o problema daca nu se respecta semnul + de pe difuzor ,oricum unele difuzoare nu au nimic notat ,sau in cel mai bun caz un punct colorat . Singura regula ce trebuie respectata este fazarea care trebuie neaparat sa fie cea corecta , si acest lucru se face cel mai bine la ureche ,se lasa un difuzor asa cum s a nimerit ,iar la celalalt se inverseaza firele intre ele si se ascultadaca auditia devine mai buna sau nu ,daca se aude mai bine este clar ca innainte au fost in antifaza, daca este mai rau se lasa ca la inceput . Scuze pentru prelegere ,dar am simtit nevoia sa lamurim un pic problema Very Happy
  • deleted-59690

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pentru toate raspunsurile. pe partea tehnica nu ma pricep, eu doar am presupus ca colegul de la service a montat gresit hu. am mai setat un pic hu, acum se aude mai bine, insa nu are acelsai bass pe care il avea cu cdr500 (un bass care era super, care se auzea pe fundal, si care facea masina sa vibreze, bass care acum se aude mai intesns, dar nu cu aceeasi calitate). oricum, cu prima ocazie o sa schimb head unit-ul, si sper sa recapat acel bass Very Happy
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cata a scris:NYCK trebuie sa te contrazic nu am de ales Smile , legarea difuzoarelor in antifaza este foarte usor de sesizat ,chiar la volum mic mai ales cind bass ul este foarte puternic sunetul se aude mult mai slab in intensitate ,si oarecum cu un efect spatial ff ciudat .Legarea bornei de minus al diff ului la iesirea pozitiva a cd ului deci inversarea polaritatii unui difuzor singular ,nu duce deloc la arderea acestuia .Difuzoarele sint in asa fel construite incit pozitia de repaus a bobinei mobile ,se afla la jumatatea cursei active a membranei .Difuzoarele nu doar imping aerul ,ci il si trag intrucit semnalul audio nu are doar altrenante pozitive ,ci si negative deci cursa membranei este simetrica fata de pozitia de repaus,deci in concluzie difuzorului nu ii pasa de polaritate . Problema apare atunci cind sint legate doua diff uri in aceeasi carcasa ,sau sint apropiate fizic ,sau la semnalul stereo . Atunci cind un semnal stereo este livrat la doua diff uri care au fost conectate din greseala in antifaza ,atunci la un moment dat un diff va avea membrana spre exterior ,iar celalalt spre interrior in acest mod presiunea acustica redate de un diff o va anula pe cea redata de celalalt . Retine ca aici vorbim doar de acustica ,nu mai avem treaba cu semnalul electric . Deci nu este nici o problema daca nu se respecta semnul + de pe difuzor ,oricum unele difuzoare nu au nimic notat ,sau in cel mai bun caz un punct colorat . Singura regula ce trebuie respectata este fazarea care trebuie neaparat sa fie cea corecta , si acest lucru se face cel mai bine la ureche ,se lasa un difuzor asa cum s a nimerit ,iar la celalalt se inverseaza firele intre ele si se ascultadaca auditia devine mai buna sau nu ,daca se aude mai bine este clar ca innainte au fost in antifaza, daca este mai rau se lasa ca la inceput . Scuze pentru prelegere ,dar am simtit nevoia sa lamurim un pic problema Very Happy


Ai lamurit problema de ai rupt-o. Mai induci si lumea in eroare. Tu ai citit atent ce am scris eu?
A se distruge nu este intatdeauna sinonim cu a se arde.
Apare in textul meu 'legare in antifaza'?

Oricum ai scris numai prostii.
Ai bobinat vreodata un difuzor ca sa afirmi ca nu pateste nimic daca este legat invers?
Ai legat tu un difuzor de test invers sa vezi ce pateste?
Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@cata
Daca legi doua difuzoare, dintre care unul corect (plus la plus si minus la minus), si unul gresit (adica invers) vei obtine un sunet ca dintr-o buda sparta. Aici ai avut dreptate.
Dar, polaritatea trebuie respectata.

Altfel cine s-ar mai deranja sa marcheze polaritatea atat pe HD, cat si pe difuzoare Wink
Si aici nu vorbim doar de scule de masina.
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
AM bobinat difuzoare destule ca sa stiu ce vorbesc ,am lucrat si am colaborat cu Bonea daca ai habar despre cine vorbesc , a fost cel mai meserias bobinator pe care l a avut Bucurestiul , dar s a dus Dumnezeu sa il ierte Crying or Very sad Am facut pe vremuri boxe pentru nunti cu difuzoare Goodmans de 40 W daca ai auzit de ele cu care a cintat Mitica Budisteanu ,daca ai auzit de el ,asa ca las o balta nu stiu cine vorbeste prostii
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR