Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • vlad.popescu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Astra H (5 usi) din 2011 1,7 CDTI 110CP cu ~11500km la bord si as vrea sa ii fac urmatoarele modificari:

a) remapare la ~130/140CP

b)cateva modificari de ordin optic (ex. instalare eleron irmscher)

Am insa cateva intrebari cu care sper ca ma puteti ajuta voi:

1. Exista vreo posibilitate sa nu pierd garantia masinii dupa remapare? Se vede/verifica remaparea la revizii (fac reviziile la Dibas)?
2. In urma remaparii pot aparea probleme in urmatorii 3-5 ani ~60k km legate de durata de viata a motorului, ambreiaj etc?
3. Unde pot gasi si eu o firma specializata in tunning vizual pentru opel unde sa pot gasi atat piesele (eventual sa le si vad, sa pot sa imi aleg dintre ele etc.) dar sa imi fie asigurat si montajul? In principiu cineva cu care sa pot sa discut ca pozele de pe net nu sunt intotdeauna suficient de edificatoare pentru a plati cateva sute de euro Smile .Am cautat de exemplu dupa un eleron irmscher si nu am gasit oferte convingatoare iar majoritatea nu asigura montaj/vopsit etc.
4. Daca am piesele montajul se poate face si la dealer-ul de unde am luat masina?
5. Ce se intampla cu casco in cadrul modificarilor de ordin vizual? Daca ele nu sunt declarate/incluse in contract ce se intampla in cazul unui accident (am full casco pe masina)?

Multumesc pentru ajutor
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Remap vorbeste la EDS
Dupa Remap motorul nu se va strica datorita acestuia.Din alte motive da.Iar cum nu avem o bila magica sa prezicem viitorul nu avem de unde sti ce o sa pice.
Dupa remap vei pierde garantia.
Tuning vizual unde sa cumperi piesele sa le vopseasca si sa le si monteze nu prea sunt in Romania.Iar cei care faca asa ceva sunt axati pe masini de valori mai mari(MAFF Tuning)
Daca ai CASCO si nu ai declarate modificarile este posibil sa nu-ti de aceleasi piese in caz de accident.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR