Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Inatai sa va explic ce am patit....Am schimbat discurile si placutele de frana si manopera efectiva am facut-o eu acasa impreuna cu un prieten.Am strans rotile cu cel mai mare simt de raspundere de zicea prietenul asta al meu ca nu o sa le mai desfaca nici dracu!
La vreo saptamana,mergand prin bucuresti dimineata pe la 6 jumate(dinspre tineretului spre universitate),am prins destul de liber si la un moment dat dupa ce am plecat de la un semafor am turat-o un pic mai tare si am luat un pic de viteza,moment in care am inceput sa aud un zdranganit ca de plastic desprins in care bate vantul.Intai s-a auzit mai incet apoi dupa alti vreo 20 km pana am ajuns inapoi acasa a inceput sa se auda foarte tare ca se uita lumea la mine pe strada.Dar zdranganitu asta se auzea doar cand masina era in repaus,cand apasam frana sau acceleratia disparea.Ajuns acasa am crezut initial ca s-a desprins scutul sau vreun plastic in care batea vantul si il facea sa sune asa....Am controlat tot ce se putea dar nu am gasit nimic in neregula.Apoi un vecin mi-a zis ca si el a patit asa si ca la el pana la urma a ramas fara roata.Se slabise roata si pierduse toate prezoanele.....Asa ca am zis sa verific si eu si intr-adevar roata mea de pe fata stanga se mai tinea doar intr-un singur prezon,restul de 4 erau doar de forma si FOARTE slabe.Ma mir ca nu le-am pierdut.De batut in vreun fel nu batea ,volanul nu avea vibratii...Asa ca efectiv nu mi-am dat seama de la ce venea zgomotul ala!Deci roata aia a fusese stransa foarte bine si nici nu ma gandeam ca de la ea putea fii!
Povestind intamplarea colegilor de pe la munca 2 dintre ei(fara a avea legatura intre ei) mi-au spus ca cica pentru jantele de aluminiu exista alte tipuri de prezoane si ca astea care le aveam eu de la rotile de iarna,cele de tabla nu sunt bune la jantele de aluminiu.Am mers la 2 firme care vand piese si i-am intrebat daca exista asa ceva si mi-au spus ca nu.Doar un fel de prezoane sunt!
Asa ca intrebarea mea e daca exista un fel prezoane pentru jantele de aluminiu si alt fel pentru cele de tabla?
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista prezoane pentru jante de aliaj si prezoane pentru jante de tabla. Eu folosesc aceleasi prezoane si la jentile de aliaj si la cele de tabla si nu am avut probleme. Posibil sa fi omis strangerea celor de la roata in cauza. La celelalte 3 n-au fost probleme?
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut george eu am schimbat recent jantele de tabla cu jenti noi de aliaj la cumpararea celor noi am primit si prezoane asa ca le-am montat cu astea noi.vulcanizarea unde am facut asta prima oara schimbase o jeanta si au pus prezoanele dupa vechile jenti si mergeau la fix si am intrebat si eu daca este vro diferenta si am primt rasp negativ,o chestie ce tine de aspect mai mult prinderea pe ele este identica.vezi verifica roata bine,daca erau diferite trebuia sa se slabeasca la toate rotile nu doar la una logic.sanatate si Paste fericit
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Prezoanele sunt aceleasi pentru ambele tipuri de jante ( aliaj sau tabla ). Sigur au uitat sa le stranga Rolling Eyes
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu cand am cumparat pe comanda jantele Deznet RE , am primit si prezoanele , care sunt mai lungi decat cele care le am penru jantele tabla.
Si le schimb odata cu jantele vara/iarna
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De felul meu sunt foarte meticulos si verific de doua ori ce fac si credeti-ma ca sigur nu am uitat sa strang roata mai ales ca aia a fost ultima....Colegii astia ai mei,care au si ei opel,ziceau ca prezoanele pentru jantele de aliaj au nu stiu ce piulita in cap...Nici eu nu am auzit vreodata la nici o marca sa existe 2 feluri de prezoane.O sa vorbesc dupa mini-vacanta asta cu ei sa imi arate si mie prezoanele in cauza...Dar chiar eram in ceata rau de-aia v-am cerut parerea!Multumesc oricum pentru lamuriri si SARBATORI FERICITE!
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@george_eu25.
Conteaza foarte mult ordinea de stringere a prezoanelor,daca nu se string in cruce,exista riscul sa se desfileteze
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Prezoanele de care spun colegii tai,sunt pt a pune jante 5*112 sau 5*108 fata de 5*110 cât are Opel,cât despre lungimea prezoanelor,si eu am avut mai lungi pt jantele de aliaj,dar cine știe poate totuși nu le-ai strâns.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru jantele de aliaj originale Opel, se folosesc prezoane de aceasi lungime ca si in cazul jantelor de tabla... fara nici un fel de "adaosuri". Pentru alte tipuri de jante poate fi nevoie de prezoane mai lungi. Ce fel de jante ai pe masina? Originale Opel?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da,astea sunt....

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sigur nu este de la prezoane. Cele originale au aceasi dimensiuni si la jantele de aliaj si la cele de otel(tabla). Eu am jante de otel 16' pentru iarna si aliaj 17' pentru vara si folosesc aceleasi prezoane. Nu am avut niciodata probleme de acest gen. Si eu sustin ca "buba" a fost de la strangerea lor. Acum dupa ce le-ai mai strans o data ai mai patit la fel?
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu doua randuri de jante, de tabla si de aliaj, ambele originale GM, si un singur rand de prezoane, cu care a venit masina echipata impreuna cu jantele de aliaj. Le folosesc de doi ani si nu am avut probleme cu prezoanele. Eu desfac rotile, eu le strang. Si doar cu cheia de roti, strang prezoanele la mana, fara a forta prea tare. Senzatia cand le desfac este ca nu s-au slabit deloc. M-a interesat si pe mine subiectul cu doua randuri de prezoane si am gasit pareri impartite, unii spunand ca ar fi prezoane pt jante de aliaje si un pic diferite pentru cele de tabla. Ce am observat eu la ale mele: gaurile la cele de tabla sunt mai "taioase", in sensul ca, de cate ori le desfaceam vedeam pilitura pe gulerul conic de sub capul prezonului. Atat si nimic mai mult. De aici am tras concluzia ca gaurile la cele de aliaj sunt finisate mai bine.

Poate o fi o intrebare deplasata, dar, cand ati schimbat discurile, v-a scapat ceva unsoare prin gaurile de prindere a rotii?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
uite ca eu va contrazic...
am 2 randuri de prezoane, cele orginale ale masinii care au venit pe jante de otel (conform EPC) si un rand de prezoane cumparate de la un coleg de forum, care proveneau de pe jante de aliaj, pe o masina similara cu a mea...
cee speciale de aliaj au alta conicitate (unde face contact cu janta) si sunt sensibil mai lungi (nu cu foarte mult)

parerea mea:
cred ca la tine problema vine totusi de la ghidajul rotii.
probabil ai cumparat discuri aftermarket si acestea au cercul de ghidaj mai mic decat cele originale
si diferenta de 1 mm e foarte mare
din cauza asta janta joaca pe fuzeta si prezoanele se slabesc
masoara-le pe ambele cu un sublersa vezi daca de aici vine problema...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie si cum zici tu,dar nu in cazul meu,cel putin referitor la discuri...Discurile pe care le-am pus sunt originale GM,asa ca slabe sanse sa fie vreo nepotrivire.
Acum cu prezoanele e tare ciudata treaba....Unul din colegii astia ai mei mi-a adus un prezon sa-l vad si intr-adevar e un pic mai lung si sus la cap,are un pic alta forma.Spun asta pentru ca am dat eu unul jos de pe masina ca sa le compar.Faza e ca si el ca si mine a luat masina sh si ne gandeam ca poate or fii prezoane aftermarket si de-aia.
Voi ziceti ca nu exista 2 tipuri de prezoane,magazinele zic la fel,dar uite ca mai exista si un al doilea tip....Daca o sa mai faca asa o sa dau o fuga la reprezentanta sa vad exact!
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pentru Astra H exista un singur model de prezon si are codul 90473457. Acest reper este folosit la majoritatea modelelor de Opel (turisme).
  • valis2200

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut .la jantele mele de tabla prezoanele sunt mai scurte si nu se potrivesc pe jentile de aluminiu (aftermarket) ,a trebuit sa procur alte prezoane mai lungi cu 1 cm ,fiind noi la vulcanizare mi sa zis ca sa le mai strang dupa 50 -100 km ca e posibil sa se mai slabeasca chiar daca le-a strans cu cheie dinamometrica .asa sa si intamplat ,le mai verific din cand in cand . mai mult ca sigur imi trebuie si inele de centrare ca la 120km/h imi vibreaza volanu chiar daca diferenta e mica 65 butucul si 66,3 gaura jantei
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
valis poate ne spui si ce masina ai si ce prindere ai la jenti.
  • valis2200

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
astra h caravan 1.7 cdti .59 kw prinderea jenti este in 5 prezoane .a-si fi scris ce masina am in profil dar nu gasesc unde este semnatura vieti Very Happy
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
bun prinderea este 5x110 alta nu cred ca exista,dar ce jenti ai cumparat acum ma intereseaza.pt prinderea cu 5x112 care merge si la noi obligatoriu iti trebuiesc prezoane mai lungi si flanse.vezi ce distanta este intre prezoane pe janta care o ai pe masina acum pusa.APP pt semnatura vietii Razz intra pe profil si ai sa gasesti in josul paginii semnatura(unde completezi datele masinii sua ce vrei tu).salutare
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la colegul vibratia vine 100% din inelele de ghidaj care probabil lipsesc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR