Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Se da o placa Forsa NVIDIA FX5500 (256MBx128biti) si imi scoate alb-negru pe TV-Out (S-Video). Am incercat driver-ele cu versiunile 91.47, 84.21, 81.98 cu toate setarile posibile pe PAL. Am modificat si Saturatia (se spunea pe un site ca vine implicit pe 0 si trebuie modificata putin sa isi revina).
Sigurul rezultat vizibil pe (Combination) PAL imi da ceva color, dar o tranzitie de la o culoare la alta desi desktop-ul are o culoare uniforma. Pe celelalte setari de PAL imi afiseaza un fel de dungi verticale nedefinite. Imaginea alb-negru e ok.
Am schimbat 3 cabluri care vin placile...
TV este un Samsung, dar s-a incercat si pe unul de generatie mai veche.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cablul tv-out e cel original? oricum pentru simplificarea lucrurilor iti recomand folosirea iesirii video-complex.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa folosesti un adaptor de la s-video la svcc(semnal video complex color) si un mic utilitar "Tv Tool" care face mult mai facila trecerea in mod tv si are multe reglaje ... calitatea imaginii in "mod film" e buna .

Totusi ar fi bine sa te gindesti la un DVD player cu DivX ... e mult mai confortabil . Wink
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de bine mai merge tv-toolul pe fx5700 tinand cont ca encodorul tv-out e incorporat in cipul grafic, iar acest utilitar a fost initial conceput pentru cipurile third party de la conexant si sigmatel. Pe de alta parte pe video complex cum ziceam si cum a subliniat/detaliat iso ai sanse mult mai mari sa mearga, pentru ca semnalele de crominanta si luminanta se afla pe acelasi fir, iar calitatea video este aproape similara.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cablurile sunt cele care vin placile (originale): S-Video->RCA.
S-Video - e mufa cu 4 pini, deci cred ca e video complex.
Am incercat cu adaptor S-Video -> EuroSCART, dar a trebuit sa le leg masele sa ajung la acelasi rezultat obtinut cu cablurile originale (dar macar am mai incercat cu alt cablu S-Video->S-Video->EuroScart).

M-am mai jucat cu alte placi cu TV-Out (intr-adevar nu aveau decoder-ul incorporat) si nu mi-au creat atatea probleme.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
video complex e iesirea coaxiala pe cablu rca, si are doar doua fire, masa si semnalul.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pot sa selectez si iesirea (desi placa nu are decat o mufa):
1 S-video: 4 pini
2 Composite: RCA

Din pacate, cum spuneam are decat S-Video. Cablul este S-Video -> RCA.
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
"problema" este intalnita foarte des. Acum 1 an am pus si eu pe tv si tot alb negru. A venit un prieten care lucra intr-un service la o firma de calc si a facut niste setari. Nu stiu exact ce. Daca ai in drum vre-o firma de calc spune-le exact ce si cum. Sunt foarte dese cazurile cand placile ajung la service din cauza asta. Ar trebui sa stie.

ps: nu te mai chinuii cu cablurile ca poate reusesti sa-i arzi iesirea pana la urma (eu asta am patit pt ca tot frecam cablurile cu calc aprins si acum stau conectat cu monitorul la iesirea de digital)
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut o problema similara cu o placa leadtek pe nvidia. Astia de la Leadtek de obicei nu respecta standardele de pinout iar eu pierdusem cablul adaptor original, asa ca mi-am facut singur unul, mufe svhs se gasesc la magazinele de piese electronice, rca la fel, cablu am folosit BNC de 50ohmi, fiind cea mai buna solutie pentru frecventa de transmisie a semnalului, si am sondat succesiv iesirile de pe pini pana am gasit video complexul. De atunci merge excelent. Ca sa nu risti arderea iesirii tv-out nu trebuie decat sa scoti cablul de antena/catv din televizor, care de obicei are curent pe fir.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
intrarea in televizor cum se face? prin euroscart? eu nu ma pricep foarte bine la chestiile astea, dar m-am lovit de o problema asemanatoare mai demult, tot cu o placa video care scoatea in telvizor alb-negru si ala care mi-a dat placa mi-a "pus in scurt" niste circuite din mufa euroscart si a mers treaba. dupa treaba asta am mai intalnit la un amic problema asta si nemaistiind ce-mi facuse ala am luat o surubelnita, am desfacut mufa euroscart si am inceput sa fac scurturi p-acolo si pana la urma l-am gasit si nici nu am ars nimic. daca te ajuta cu ceva si crezi ca de aici ar fi problema, cand ajung acasa desfac euroscartul ii fac o poza si ti-o trimit ca sa vezi unde trebuie facut scurtul.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La iesirea S-video , pe cei patru pini ai doua mase de semnal , semnalul de crominanta si cel de luminanta. Trecere la RCA se realizeaza prin insumarea celor doua semnale , rezultand semnalul video complex color . Insumarea semnalului de crominanta cu cel de luminanta se face printr-un capacitor de cativa pici pus pe crominanta .
Ar trebui sa mearga , la mine e ok .
Ideal ar fi sa verifici cu un osciloscop , daca ai posibilitatea asta , semnalul video pe iesirea RCA . Daca semnalul pare corect , atunci e posibil sa ai probleme cu faza semnalului de crominanta , mai ales ca pomeneai ca pe alb negru este corect dar pe color nu .
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai cam asa e facut cablul (mai sus am gresit cand am spus ca am legat masele, ci crominanta si luminanta). Am gasit schema cu capacitorul, dar sincer ma indoiesc ca acel cablu sa ai asa ceva inserat ca nu vad pe unde.

Am bagat semnalul in TV-Tunner si culmea, imi arata imagine color. Sad

O sa incerc cu capacitorul ala, de cat trebuie sa fie ? N-am la indemana osciloscop, deci pica varianta...
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am intalnit problema asta la unele combinatii nereusite placa/driver. Incearca sa setezi semnalul ca fiind Secam sau NTSC si vezi ce se intampla (se pare ca in cazul unor placi semnalul de crominanta pt. PAL este f. slab)-asta bineinteles daca suporta TV-ul intrare video Secam sau NTSC.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am pus si pe NTSC si acelasi efect: imagine alb-negru.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
de ce te incapatanezi sa dai vina pe setari Embarassed e din cablu
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
da-mi tu un cablu ca lumea.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:cablurile sunt cele care vin placile (originale): S-Video->RCA.
S-Video - e mufa cu 4 pini, deci cred ca e video complex.
Am incercat cu adaptor S-Video -> EuroSCART, dar a trebuit sa le leg masele sa ajung la acelasi rezultat obtinut cu cablurile originale (dar macar am mai incercat cu alt cablu S-Video->S-Video->EuroScart).

M-am mai jucat cu alte placi cu TV-Out (intr-adevar nu aveau decoder-ul incorporat) si nu mi-au creat atatea probleme.


ia un prelungitor de cablu si o sa fie color. Vezi forum nvidia. Eu asa am facut
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pune link-ul catre forumul ala...
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
problema la placile cu cipset NVIDIA este de la cabluri!!! Trebuie neaparat originale (de la mama lor). Sa stii ca daca ai avut niste cabluri in cutie nu inseamna neaparat ca-s originale Laughing Exclamation

Ti-ai complicat viata singur. Trebuia sa iti iei cu cipset ATI si mergea perfect si cu fire litate. Toate bune
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca zici ca setarile le-ai nimerit nu pot fi decat doua probleme, ambele intalnite de mine: 1) placa e stricata (se intampla si scoate decat alb-negru) si o poti verifica doar sa schimbi cu o alta placa; 2) ai grija ca daca ai acel cablu cu S-video in calc si mufa dubla Rca in TV, si sunt doua mufe ai grija ca trebuie ambele conectate la tv printr-o mufa adptoare( am patit-o).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR