Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • costulre

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu prea am experienta la masini doresc sa-mi cumpar o masina cat de cat sigura(obligatoriu abs, airbaguri fata), ar fi bine daca ar avea si esp si airbaguri laterele.
Doresc sa o tin 3-5 ani, si banuiesc ca o sa fac in jur de 7-10 mii km/an.

Din mai multele masini la care m-am gandit opel astra este una dintre ele.
Ce ma intereseaza e sa fie cat mai ieftina, dar sa fie intr-o stare tehnica rezonabila incat sa nu am probleme mari in cei 3-5 ani.
Care ar fi vechimea maxima spre care ar trebui sa ma uit, si eventual kilometraj(desi am auzit ca asta poate fi falsificat), eventual un pret orientativ.
Nu ma pasioneaza deloc sa cumpar de la samsari, dar ca idee cum se comporta in timp masinile originale din romania cu cele aduse din germania?

Multumesc.
Skip ads

  • costulre

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Stiu ca conteaza foarte mult starea concreta a masinii pe care vreau sa o cumpar dar ma intereseaza ceva general sa stiu de unde sa incep sa caut.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Astra F are pretul cel mai mic datorita varstei asa ca te poti uita la " Vand/ Cumpar masina" in " Piata Opel" dupa una care- ti place. Tot acolo ai si un ghid despre achizitionarea unei masini: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=57062
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ar trebui mai multe detalii, cati bani ai, vrei diesel sau benzina, cam ce an minim ar trebui sa aiba...etc. Stare tehnica a unei masini nu ti-o poate spune nimeni de pe forum, trebuie sa o vezi, verifici, testezi. Nu exista diferenta intre masinile din Romania si cele din Germania, diferenta este facuta de proprietarii anteriori ai masini, sa nu ai impresia ca in Germania toate masinile sh sunt bune si ingrijite si in Romania sunt toate varza. In plus, la modul in care ai expus problema, adica, vrei sa tii masina 3-5 ani fara probleme majore si o sa faci 7-10 mii km/an, poate ar fi mai bine sa te orientezi la un Logan nou, pe benzina, pretul ar fi cat al unui Opel Astra H diesel de 3-4 ani vechime cu problemele lui, ar avea si dotarile de siguranta cerute de tine, nu stiu daca are ESP, in rest are sigur ce vrei tu, garanitia acopera sigur 3 din cei 5 ani in care vrei tu sa tii masina in plus fiind masina noua nu trebuie sa te mai preocupe km real, cine si cum a condus masina inainte, etc. Bafta
Skip ads

  • costulre

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Logan nu are esp. Pentru a avea un minim de siguranta si confort ar fi varianta de mijloc care m-ar costa 7000 euro (5500 + 3 rable pe care sa le cumpar). Eu as avea acum 4000. Problema se pune daca sa fac rate la un logan, sau in reparatii la o masina sh.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu unul nu prea inteleg ce vrei....Tu stii mai bine la ce anume vrei sa faci rate...Spui de ESP de parca asta ar fi problema ta, stai linistit ca 99.9% din masinile sh pe care le poti cumpara acum, cu bani tai, nu au acest lucru in plus este un lucru de care nu toata lumea are nevoie, parerile sunt impartite. Sfatul meu, strange-ti tu intai toti banii pe care poti sa-i strangi, inclusiv ratele, apoi vezi cat de mare in fata cunoscutilor poti sa te dai cu noua achizitie, si fara suparare dar, mie, mi-ai dat impresia ca esti la vanatoare de chilipiruri si ai incercat si pe Club Opel doar doar s-o oferi vreo unul sa-si vanda masina in stare perfecta de functionare pe praful de pe toba ca doar este criza si masinile bune si ieftine sunt pe toate drumurile...Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR