Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • marmottul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
In primul rand imi cer scuze daca cumva s-a mai discutat acest subiect, dar din pacate eu nu am gasit nimic concret despre problema mea.
Sunt detinatorul unui Opel Astra G 1.4 Twinport si ma confrunt cu urmatoarea problema:
- intre 90 km/h si 110 km/h se aude un sunet fff deranjant, un barait asurzitor..sper sa ma exprim corect, dupa 110 km/h sunetul dispare dar reapare dupa 120 km/h.
Daca cunoaste cineva acest fenomen si eventuale solutii as fii tare recunoscator ca as putea sa scap de acest sunet deranjator.
Masina are 5 ani.
Va multumesc!
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vezi poate te ajuta astea:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=98059
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=95421
  • freenolf

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2007 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Stimabile! mai multe detalii! unde auzi zgomotul: in fata in spate?
  • marmottul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Zgomotul se aude de undeva din fata si se simt si ceva vibratii in podeaua masinii, la picioarele soferului. Acest zgomot il auzeam in treapta a V-a dar se pare ca exsita si in treapta a IV-a la aceasi turatie a motorului
Skip ads

  • marmottul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Este posibil ca acest zgomot sa fie de la galeria de evacuare? Daca da exista o posibilitate de fixare astfel incat sa se poata elimina zgomotul. O sa incerc sa revin saptamana viitoare cu o inregistrare a sunetului. Zgomotul nu pare a fi de elemente in frecare, seamana foarte mult cu un bass dintrala care te face pe creier.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
E posibil! Verifica racordul ala felxibil, daca e etansat bine sis de evacuare! Poate pierde pe traseu, sau vreo toba sparta!
  • marmottul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Rog posesori de Astra 1.4 twinport sa verifice daca si la ei exista acest zgomot la vitezele mentionate si intre turatia de 2800-3100 rpm, de fapt zgomotul este in stransa legatura de turatia motorului. Multumesc anticipat!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sincer ma asteptam la rezonanta magnetica sau un alt tip de rezonanta...
Acum sincer, tu ai citit regulamentul inainte de a posta si de a face un post pe acest forum? cum vrei sa isi dea lumea de aici cu parerea despre problema ta daca din titlu nu se poate intelege care ar fi subiectul...
ai si doua link-uri puse de colegu mai sus pe care daca le cautai inainte poate iti dadeau raspunsul sau puteai sa pui intrebarea ta exact acolo fara sa creezi o discutie noua pentru care e posibil sa fi si mustrat de catre moderatori...
ca si ajutor: verifica prinderile scutului daca ai (fie de plastic fie de metal) si eventual ornamentele de la bara din fata si ce mai ai pe acolo... vibratia tind sa cred ca are legatura cu viteza mai mult decat cu turatia.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
marmottul a scris:Rog posesori de Astra 1.4 twinport sa verifice daca si la ei exista acest zgomot la vitezele mentionate si intre turatia de 2800-3100 rpm, de fapt zgomotul este in stransa legatura de turatia motorului. Multumesc anticipat!


Nu exista acest zgomot si nici pe altii nu i-am auzit
  • marmottul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Draga "mikyboy" sa stii ca am cautat tot ce se putea despre acest fenomen si chiar am accesat si cele doua link-uri dar din pacate informatiile nu mi-au fost utile si de aceea am postat si am postat cu titlu mai "sec" pentru a putea trezi interesul celorlalti membri-multumesc pentru parerile tale. Am rugat posesori de Astra 1.4 twinport sa identifice daca au si ei acelasi sunet, sa vad daca este un zgomot din fabrica. Cum am mai spus zgomotul nu este de la vreo componenta in miscare, adica zgomotul nu este ca cel descris in cele doua link-uri. Multumesc tuturor celor care isi dau cu parerea, ca poate astfel reusesc intradevar sa descopar cauza si eventual sa realizez o corectie.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ai montate bari transversale sus pe masina?
cauciucurile si jantele sunt cele indicate de producator? Aici ma refer inclusiv la indicele de incarcare si la cel de viteza.
cum stai cu franele? Pedala elastica sau se intareste imediat?
  • marmottul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu am bare montate pe masina, cauciucurile si jantele sunt cele originale iar frana este foarte buna, pedala se intareste imediat cum o apas. Asa cu m ap promis dupa sarbatori o sa postez acel sunet.
Apropo ..... va urez la toti "Sarbatori fericite!"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR