Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • 705150

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut, am o astra f 95 benzina cu motor x16szr (schimbat din x16sz) si am descoperit doua furtune lipsa, unu l-am rezolvat (cred eu) dar mai am un stut care nu stiu unde sa-i leg furtunul, mecanicul zice ca nu are voie sa stea gol, mai ales ca face si subpresiune

in imaginea de mai jos am pus un surub la recomandarea mecanicului


in imaginea asta nu avea nici un furtun, si mi s-a "parut" ca vine pus acolo pana in locatia care se vede in a doua poza.




daca cineva are vreo idee sau stie unde vin cele doua furtune va rog sa ma informati

va multumesc anticipat

mai trebuies sa precizez ca motorul mi-a fost inlocuit, si e posibil ca mecanicii responsabili de manopera (nu-i cunosc, asa am luat masina) sa fi uitat sa puna cate ceva pe ici pe colo
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
din prima imagine : cred ca acolo venea un furtun care regla EGR-ul.. din cate stiu eu sunt si EGR-uri comandate vacuumatic.. asa ca e bine ca l-ai astupat ptr. ca am vazut ca ai EGR comandat electronic
in a doua imagine: ai legat bine furtunul.. aia este aerisirea de la carterul superior.. trebuie furtunasul sa fie conectat undeva sub supapa de relantiu care este pe "carburator"
  • 705150

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ok, multumesc de raspuns, asa am luat masina, cu furtunasul fara surub si cum spui tu aerisirea fara furtun, corpul EGR nu pare a avea nici o intrare, dar motorul mi-a fost schimbat deci multe necunoscute, mersi inca o data
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR