Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pana acum ceva sapt imi intrau perfect toate vitezele...dar am alergat si eu masina d 3-4 ori si imi intra greu in 1 si 2...dar nu intotdeauna...stie cineva dc??adik dak trec din 3 in 2 intra greu..dar din 1 in 2 intra perfect...
tre uns ceva pe acolo???sau???
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
S-a mai racit vremea iar uleiul din cutie e mai consistent, schimba mai finutz
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:S-a mai racit vremea iar uleiul din cutie e mai consistent, schimba mai finutz


si unde gasesc ulei si d care...si cum il pun in cutia d viteze...k chiar nu am nici cea mai mik idee
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Exista ulei special de cutie. La modelul meu intra 1.6 l; daca aveai tipul masinii in semnatura..poate imi dadeam cu parerea si despre tine. Identifica modul in care s-a scurs...daca s-a scurs. Apoi golesti tot uleiul (la mine nu am cum sa masor nivelul), reglezi cantitatea corecta si faci plinul. La mine am mai schimbat un bolt undeva in timonerie, si s-au atenuat f mult problemele cu schimbatul vitezelor. La mine merea f greu 1 si 2 si numai dimineatza...apoi isi revenea dupa 5-10 minute de mers.
Skip ads

  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Exista ulei special de cutie. La modelul meu intra 1.6 l; daca aveai tipul masinii in semnatura..poate imi dadeam cu parerea si despre tine. Identifica modul in care s-a scurs...daca s-a scurs. Apoi golesti tot uleiul (la mine nu am cum sa masor nivelul), reglezi cantitatea corecta si faci plinul. La mine am mai schimbat un bolt undeva in timonerie, si s-au atenuat f mult problemele cu schimbatul vitezelor. La mine merea f greu 1 si 2 si numai dimineatza...apoi isi revenea dupa 5-10 minute de mers.


ms mult pt sfat..dar chiar nu ma pricep si crd k o sa merg cu ea la cineva...pt k nu vreau sa o "repar" eu...si vezi k am pus cate poze cu masina in garaj..
ms mult pt ajutor
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca nu e vb. de uleiul din cutie ci de timonerie. Da jos consola centrala si vezi daca nu observi ceva defect, spart, fisurat, etc. Eventual da o cautare caci am impresia ca s-a mai discutat pe undeva pe forum.
BAFTA!!!
  • mihaik

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
e timoneria , a mea nu mai intra in a 5 a decat cu dublu ambreiaj , mergi la un service se rezolva in 10 minute
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
detaliaza te rog - ce i-au facut in service
Skip ads

  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mihaik a scris:e timoneria , a mea nu mai intra in a 5 a decat cu dublu ambreiaj , mergi la un service se rezolva in 10 minute


ultimele 10 min cu masina mea in service m au costat 2 mil...deci...vreau sa stiu cam cat m ar costa si un service bun kre sa se si priceapa nu doar sa dea cu parerea...cum au facut altii
  • mihaik

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2006

  • Mesaj Privat
styx a scris:detaliaza te rog - ce i-au facut in service


nu stiu exact e vorba de un reglaj sau de un surub pus , au ridicat-o pe lift si au umblat la timonerie

@jolyjoker m-a costat 35 ron la service-ul de langa trafic greu (cum vii dinspre unirii faci la stanga in intersectie si apoi la primul semafor stanga , nu stiu cum se numeste insa e pe partea stanga nu ai cum sa il ratezi)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
mie mi s-a schimbat un bolt la timonerie...in compartimentul motor...manopera-0...material-10 ron la reprezentanta...cica numai la ei gasesti.
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:mie mi s-a schimbat un bolt la timonerie...in compartimentul motor...manopera-0...material-10 ron la reprezentanta...cica numai la ei gasesti.


la reprezentanta opel???cam ieftin..si dak nu te sup...unde e reprezentanta asta?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Numai boltul l-am luat de la reprezentanta...manopera a executat-o o cunostinta. Reprezentatna e Autohaus Huber...pe Calea Surii Mari...iesirea din oras spre Medias...dar sunt de cacao...mi-am schimbat bara la ei pe CASCO....si acasa am vazut ca mi-au ciobit stopul dreapta cand au demontat -montat bara...si pe deasupra, pe devizul de lucrari au trecut trei sigle, desi pe masina au lipit doare doua...si acum platesc CASCO majorat Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR