Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • pauls

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut!

Am o problema cu Corsa mea (2001, 120 800 km). Ieri am trecut inapoi la rotile cu cauciucuri de vara (jante din aliaj pe 15'', deci cauciucuri de 185/55) si am sesizat zgomote ciudate la rulare, ca un fel de huruit. Rotile de iarna aveau jante de tabla pe 14'' (cauciucuri noi de 175/65) si cu ele masina nu facea niciun zgomot la rulare, mergea chiar foarte lin.

Acum vreo 2000km, am schimbat si placutele de frana (masina avea rotile de iarna montate) si n-am avut nicio problema cu ele: fara scartait, frane ok chiar de la inceput, s-au imbunatatit dupa un pic de mers, mici huruieli la franare doar la inceput (adica imediat dupa ce am montat placutele).

Am ridicat masina pe cric si am invartit rotile la mana si cele din fata merg oarecum infranate, mai mult cea de pe stanga. Acum nu stiu daca merg mai infranate decat ar trebui, avand in vedere ca rotesc si cutia de viteze, mai e si planetara etc. (nu ma pricep foarte bine). Am dat cu un marker pe toata latimea discului si se cam sterge dupa invartirea rotii si se aude ca si cum placutele ating de discuri, poate mai mult decat trebuie. Imediat dupa ce am pus rotile de vara, au fost cateva huruituri si la franare, ca si cum abia as fi pus placutele de frana, dar parca dupa cateva franari s-a dus huruitul, insa huruitul de rulare a ramas. Mi se pare ca se aude mai tare atunci cand las masina sa curga si e aproape sa opreasca (10-15 km/h).

Cauciucurile de vara sunt vechi si tocite, deci presupun ca o parte din zgomot vine si de la ele, dar nu stiu daca ar trebui sa huruie. Am si facut schimb intre rotile din fata si cele de pe spate, caciucurile care erau vara trecuta pe fata fiind mai tocite. Eu am luat masina in august 2011 si am mers cateva luni bune cu rotile pe 15'' si aceleasi cauciucuri si nu se auzea acest zgomot la rulare, dar aveam placutele vechi, care erau aproape pe duca.

Este posibil sa se fi deranjat placutele in timpul schimbului de roti? Mi le-a schimbat cineva care nu e chiar expert, dar e de incredere si eu am asistat.
Ce alte probleme ar fi putut sa apara si sa cauzeze acest huruit la rulare?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ca idee..schimba cauciucurile,verifica la etriere,locul unde se pun placutele de frana...daca nu a ramas blocat,sau daca placutele de frana sunt montate corect..totodata e posibil sa fie mizerie pe acolo si pistonasul care impinge placutza ptr franare sa nu mai functioneze corect...ar trebui facute toate astea..plus echilibrare,verificate jantele....
O zi buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR