Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Saptamana viitoare am programare in service pentru schimbarea amortizoarelor si vreau sa-i rog sa-mi monteze un filtru de benzina. Ma intereseaza daca a mai montat cineva sau astept macar o parere daca este bine ceea ce fac.

Am luat decizia montarii unui filtru dupa ce unui prieten i s-a ars un injector (skoda). Consider ca ele sunt produse fara filtru deoarece carburantul din Germania nu e ca cel din Romania.
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salve...banuiesc ca ceva ca cel de motorina trebuie (gen cartus - common rail, sa suporte/reziste la ceva presiune) pt. ca pompa e in rezervor deobicei, iar presiunea si filtrul e dupa...spre motor.
Nu cred ca i-ar face rau asemenea adaptare, chiar si la motoare pe benzina in caz ca nu are stoc...trebuie testat.

La mine (diesel) e ca in imagine (reperul 3)


  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@ RaduRek nu are treaba cu presiunea.. si dacia 1310 (pe injectie) are pompa in rezervor si filtru la iesirea din rezervor.. si nu plezneste filtrul de benzina pe care am dat 15 lei Smile)

Sunt sigur ca se poate monta pe furtunul de la iesirea din rezervor.. operatiunea e relativ simpla.. un filtru, 2 coliere si un cutit pentru taiat furtunul. Dar acum nu stiu ce sa fac.. daca o fi bine cum procedez, daca nu o fi.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Okta... nu te juca, Dacia avea un injector in carburator(deci tot aspirata mergea, nu avea injector pe fiecare cilindru...monopunct parca ii zicea ), iti dai seama ca nu vb. din auzite..eu am sectionat conducta (la Corsa D) de la rezervor la pompa de inalta(dupa filtru diesel) ca sa pun un T-eu sa am motorina la sirocou si cand am pus contactul a pocnit T-eul si inaditurile cu coliere si furtune de presiune cu tot...mare arteziana de motorina ce aveam pe acolo Very Happy....deci pune filtru si conducte serioase... Wink
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pai filtru o sa pun special de Opel.. si conductele sunt unele speciale pentru benzina.. imi scapa acum denumirea.. Sincer a-si vrea sa fac aceasta operatiune in service sa fiu sigur de lucrare
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Masina mea este fabricata in 10.2005, de atunci merge cu benzina din Romania fara filtru de carburant si merge fara nici o problema, eu zic sa lasi masina in pace.
  • Bogdan2013

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. La schimbarea filtrului de benzina s-a rupt acel "Y" de plastic. Aveti idee daca se gaseste separat sau trebuie sa schimb toata instalatia. Acel "Y" am inteles ca este tur-returul combustibilului. Am un Opel Zafira 1.6 benzina fab 2000.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR