Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bps

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa achizitionez o masina sh si sunt nehotarat. Nu stiu din cele doua pe care sa o aleg. La pret sunt ambele in jur de 4000E.

Opel Astra G :
an fabricatie 2008
Motor benzina 1.4 twinport
km 80.000
dotari: aer conditionat, inchidere centralizata, airbag, radio/CD, servo directie

Chevrolet Aveo:
an fabricatie 2007
Motor benzina 1.4
km 30.000
dotari: geamuri electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, computer bord, pilot automat, proiectoare ceata, comenzi volan

Ce se poate vedea este ca Aveo este mult mai dotata decat Opelul. Ceace ma inereseaza este costul revizilor si fiabilitatea masinilor. Astept parei pro si contra in a lua o decizie corect in ceace priveste noua mea masina Very Happy
Skip ads

  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aceasta dilema am avut-o in 2008.
Aveo aprox. 9000 euro, Astra aprox. 11000 euro dar datorita informatiilor primite de la alti utilizatori de Aveo (consum mai mare, tabla subtire, bord de plastic) am ales Astra (se merita din 2008 la 4000 de euro). In 4 ani nu am avut nici o problema.
  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru siguranta mea, as alege astra, dintre cele doua. Am vazut accident cu Aveo la 40km/h, zici ca e de carton masina. In celelalte privinte masinile sunt asemanatoare, poate cu un mic plus pentru Astra (consum), parerile sunt subiective. Incearca sa vezi in care din ele te simti mai bine
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ia astra si lasa ligheanul ala de 1.2 ca asa sunt marea majoritate din ce am vazut pe autovit,la siguranta la euroncap are 1.5 stele fata de 4 stele cat are astra,rotile alea sunt prea mici pentru cata ligheanul de masina e,poate pare mai contemporana dupa ochii unora dar mie unu nu-mi pare si nici la fel de aerodinamica precum astra
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La noi trebuie masina 'nationala' de genul Opel, VW, Renault, Logan. Gasesti piese ieftine si cam peste tot, meseriasii le cunosc, etc. Ciudateniile nu sunt pentru buzunarul nostru.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
aveo nu mai e ciudatenie de ceva timp.sunt destule prin ro. dar nu as cumpara nicodata chestia aia.chiar si mai dotata.
consuma mai mare decat la astra.(unii se lauda cu peste afara),bord urat cu spume facut pe genunchi( inca are manetele alea de cielo).

alege astra.cu toate ca din 2008 la 4000 cred ca e cam ieftina.vezi sa nu aiba bube.
  • bps

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am stabilit cu vanzatorul sa vizualizez sambata masina, o sa o ridic si pe elevator. La ce sa fiu in mod special atent la opel, unde sunt bubele/problemele cele mai des intalnite? Rolling Eyes
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai mult uita-te la burdufii casetei de directie sa nu fie umezi in rest bag mana in foc ca bucsaraie e originala,uita-te la simeringul distributiei si asculta bine motorul ala sa nu tacane excesiv ( desi slabe sanse daca a fost intretinut cum trebuie),nu ar strica sa pui vreo 2-3 poze cu ea aici pe forum,daca as mai cumpara una ca a mea nu ar fi defect sau clips pierdut sa nu-mi sara in ochi
Skip ads

  • cojocaru sorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Suspect de ieftinã astra la ~4000E, din 2008. Dacã nu cunoºti proprietarul sau maºina ai mare mare grijã. Pãi la banii aºtia abia îþi iei un Logan din anul ãla, dar opel....De ce îþi spun sã ai grijã: în 2010 am fost cu o cunoºtinþã la târgul auto de la Floreºti - Cluj sã-ºi ia maºinã. Ia cãzut cu tronc un astra g din 2005, scria astra classic pe el, 1.4 16v, hatchback, abs, ac, geamuri faþ/oglinzi electrice, volan reglabil, scaun ºofer reglabil pe înãlþime, jante aliaj, proiectoare ceaþã, maºina arãta bine tare, fãrã zgârieturi, julituri la preþul de 4200E . Din prima mi s-a pãrut foarte suspect ºi preþul mult prea mic pentru alte astre din acea perioadã ºi cum arãta maºina. Adusã din Polonia, curatã, îngrijitã la prima vedere. Am ieºit în probã cu ea: când ajungeam aproape de 80 km /h cãdea kilometrajul (acul cãdea la zero), cum scãdeam viteza, îºi revenea. În fine, respectivei persoane a vrut neapãrat maºina respectivã ºi a luat-o cu 3900E. Pe drum spre Bacãu au început surprizele: s-a oprit motorul de nenumãrate ori, la un moment dat s-a aprins becul galben gen motoraº ºi nu s-a mai stins nici în ruptul capului, geamurile faþã când funcþionau când nu, stropitoarea de la stergãtoarele faþã nu bãga lichid..... nici la ora actualã nu i-a dat de capãt cu oprirea motorului. Acasã am descoperit ºi alte surprize neplãcute: maºina fusese cel mai sigur inundatã (în 2010 mi se pare cã Polonia a vut inundaþii mari) pentru cã în interiorul portierelor, pe la butoanele de la geamurile electrice ºi în alte locuri mai greu accesibile (în cutia cu relee de la motor) am gãsit foarte mult mâl. Astã iarnã nu mai intra în vitezã, efectiv se blocase maneta de vitezã. La schimbarea uleiului în CV, a curs mai mult apã decât ulei...deci mare þeapã. Sper sã nu ai ºi tu "norocul" asta ºi baftã la achiziþie (dacã nu ai fãcut-o deja).
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In fiecare zi cand citesc pe aici cate un caz din asta imi dau seama din ce in ce mai mult ca nici masinile din afara nu sunt perfecte asa cum le considera unii si ca nici masinile care arata bine si miros a nou nu sunt intregi,de Km nu are rost sa vorbesc,nu am vazut natie de oameni mai naivi decat natia asta a noastra,90% din forumul asta/tara asta si-au luat masinile din Germania cu km absolut reali
Recent cunosc un caz,o astra G din 2006(in actele de Romania), care clar si concis reiese din VIN ca e produsa in Germania in 2003,masina arata bine si are in jur de 110 000 de km,dar din 2003(de cand am aflat de curand ca e fabricata cu adevarat) pana acum nu cred km astia,desigur daca ma iau dupa actele din Romania cum s-a luat si proprietarul cand a cumparat-o i-as crede.Nu ma intrebati cum e posibil ca nu stiu,dar din VIN reiese un lucru si din actele de Romania alt lucru
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
asa cum au spus colegii mergi pe astra dar ai mare grija ca fiind o masina populara bisnitarii au invatat sa le "lucreze" de sa zici ca-i masina ideala.fa test drive cu ambele iar pe cea care o alegi in final duo la un service si fa-i o verificare amanuntita.
  • bps

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am vazut masina vineri.... si sunt dezamagit
initial trebuia sa ma intalnesc cu omu la ora 17 la o cunostinta la service ptr a ridica masina. In jurul orei 16:45 suna vanzatorul ca nu poate ajunge si ca intarzie jumate de ora... ok il astept ii spun. pe la 17:30 suna iar ca nu poate ajunge decat la 19 si chiar nu are cine sa vina cu masina....ok il astept ii spun (mecanicu avea de lucru altfel nu il asteptam)...
Pe la 19 ajunge vanzatoru cu masina in service (masina impecabila curatata polisata si in gaura....tezi) o ridicam si incepe mecanicu sa zica ce are...
Masina avea aripa stanga chituita initial era vorba "fara accident"... dupa care sa constate mecanicu ca masina era revopsita toata, parbrizul schimbat....probabil a avut un accident frontal...radiatorul de la AC facea bule pe alocuri...
O dam jos de pe elevator si deschidem capota... ce sa vezi...vanzatorul uitase poxilina si un cutter in capota....Dupa care ne dam seama de ce nu a putut vanzatorul sa vina la ora 17....masina nu era "pregatita ptr vanzare la ora aia"... Test drive nu am mai facut
Asta este mai caut un opel bineinteles, nu ma grabesc
PS ar fi interesant de deschis un topic de genu intamplari la cumpararea/vanzarea masini
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asta e Romania si nu ai ce-i face,concret este ca daca dai mai multi bani iei una sigur nemanarita,spre exemplu am vazut vreo 2 exemplare frumusele pe forum
Nu am nicio legatura cu anunturile si nicio intentie in a le face reclama,doar ca mi s-au parut ok

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=80195

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=97302
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR