Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi conectez un webcam la GPS-ul din dotare, un Medion E4230. Am ales combinatia asta pt ca lucrurile astea le am la indemana si sistemul de operare instalat pe GPS este usor de crackuit si open source.

Teoretic n-ar trebui sa fie greu, as avea nevoie de:
- un adaptor usb mama - mini usb tata (ca sa pot introduce cablul usb de la navigatie in adaptor si mai apoi in GPS)
- un program de transformare din PNA in PDA (asta se face relativ usor cu MioPocket, l-am si folosit mai demult)
- si piesa de rezistenta, pt care imi fac cele mai mari probleme: un soft care sa recunoasca webcam-ul si care sa afiseze pe tot ecranul aparatului imaginile primite de la camera.

Intrebarea mea este daca a facut cineva asa ceva sau daca are macar cunostinta despre cel din urma program care sa-mi recunoasca webcamul. Deci, sugestii, ceva?

*Ideea mi-a venit pt ca vroiam sa gasesc o improvizatie pt a ma descurca mai bine pe drumurile patriei, fiind temporar cu volanul pe cealalta parte. Datorita faptului ca nu prea ies cu masina asta prea des din oras, am nevoie de ceva pur improvizat si cat mai ieftin cu putinta, pentru ca oricum probabil va fi folosit extrem de rar sistemul si pur si simplu nu merita investiti bani in ceva ce nu se va folosi prea mult Very Happy
Skip ads

  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da nu cumperi tu o camera de trafic, dupa sfatul celor de pe trafictube.ro si termini povestea asta imposibila.
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Haha, nici nu stiam de existenta lor Smile)
Probabil ca daca nu-mi iese treaba asa, imi voi cumpara o camera de genu' Very Happy
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ti-am urmat sfatul si m-am interesat putin in legatura cu aceste camere, dar mi-am dat seama de urmatorul neajuns: Ecranul mult prea mic!
Fiind montat in cealalta parte a masinii nu-ti ofera prea mare vizibilitate asupra lui, necesita adaptare vizuala continua.
M-am gandit in schimb la altceva: sa cumpar o camera video mai ieftina, s-o montez in stanga (partea pasagerului), sa-i demontez LCD-ul si sa-i prelungesc firele a.i. sa pot pune ecranul undeva langa consola centrala, bord, etc.
Credeti ca ar fi greu de facut? Practic trebuie prelungite doar cateva fire Very Happy
Skip ads

  • emy_dilau

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In general au o banda foarte subtire ..nu fire..
Ceva de gen :

  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Asta insemnand ca nu se poate "muta" ecranul mai departe de lentila?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea cred! Ca banda aia nu poate fi prelungita!
Mai poti cauta un TV LCD mai micut, care are intrare AV si cu o alta camera micuta, analoga, de cele folosite la supraveghere!
Eventual ceva in genul http://solutiisupraveghere.....5+cu+geanta.html
Sau mai sunt video interfoane care cred ca se pot adapta.
Sau asa ceva: http://www.okazii.ro/home-c...ionale-a112132571
Aici impusti mai multi iepuri odata. Ca si camera poti lua una de aia pentru marsarier!
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR