Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • RoberTRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2016

  • Mesaj Privat
In primul rand salutare deoarece sunt nou pe aici.

De 2 saptamani am achizitionat un Astra H model 1.6 Twinport 105 cp Z16XEP din 2006.(126 000 km reali testati, verificati )
Am apucat sa fac doar in jur de 400 de km cu ea in aceste 2 saptamani si pana acum mi s-a parut super ok ( am avut inainte un Corsa C din 2001 , 973 cmc 58 cp deci diferenta e WOW ) trage bine,se misca bine in toata plaja de turatii insa am descoperit anumite lucruri care ma ingrijoreaza destul de tare fiindca nu imi permit sa mai investesc foarte mult in masina .Vreau sa mentionez ca nu sunt tocmai un cunoscator si de aceea vreau sa imi cer scuze in prealabil pentru exprimari mai ciudate sau unele intrebari care pentru unii dintre voi ar putea sa para gen DOOOH . Laughing

Problema #1 : Cutia de viteze. Am observat ca intra putin mai greu in viteza fata de fosta mea masina,dar la retrogradarea(doar la retrogradare si doar la treapta 2 ! ) in treapta a 2-a de viteza cateodata caraie cu ambreajul la podea.(De exemplu cand sunt in intersectie si retrogradez in a 2-a ca sa schimb directia de mers) nu face mereu ci doar cateodata si sunt curios ce ar putea sa fie( mi-e teama de ceva foarte costisitor,desi un amic care mai stie cate ceva mi-a recomandat schimbarea uleiului din cutie) asa ca va cer o parere .Modelul de cutie cred ca e F17 pe acest motor din ce am mai citit.


Problema #2 : Cand am aprinse farurile, nu merge claxonul si comanda de volum audio de pe volan.Am citit prin alte parti ca ar putea fi vorba despre modulul CIM unde este un contact imperfect si a fost efectuata o rechemare in service la vremea respectiva pentru remediere.


Problema #3 : Am modelul de mp3 player CD30 si cand apas comanda BC imi apare No Function pe display.Am incercat sa caut pe internet insa nu am gasit mare lucru despre aceasta problema asa ca ma adresez voua posesorilor unei masini identice despre ce ar putea fi vorba.


Orice parere este mai mult decat binevenita.
Va doresc o zi minunata.
Skip ads

  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
1. Problema este foarte comuna la astra H. Si mie imi intra greu in viteza, dar doar pana se incalzeste un pic motorul. Daca face si cu motorul cald si mai ales spui ca caraie este bine sa verifici timoneria.
2. Alta problema des intalnita la H. Incearca sa dai cu putin spray de contacte la mufe. La unele masini asta rezolva problemele daca nu este chiar pe duca CIM-ul.
3. Trebuie activat BC-ul. Se poate activa cu opcom/tech2/mdi.
  • RoberTRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.

In concluzie cred ca nu scap de reprezentanta ( deja ma doare portofelul) pentru ca nu detin nici echipamentul necesar si nici cunostintele pentru a face verificarile chiar eu si chiar nu vreau sa fac vreo boacana. dar in timp se invata si astea .
  • RoberTRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.

In concluzie cred ca nu scap de reprezentanta ( deja ma doare portofelul) pentru ca nu detin nici echipamentul necesar si nici cunostintele pentru a face verificarile chiar eu si chiar nu vreau sa fac vreo boacana. dar in timp se invata si astea .
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Pentru problema cu claxonul: dai intensitatea luminii din bord mai mica si vezi daca functioneaza asa.
Pentru activarea BC cauta pe cineva cu un op-com si se rezolva foarte usor. Ce tip de display ai(BID;GID;CID)?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pt. problema nr. 2 este din CIM, daca ajungi la TM se rezolva.
Pt. problema nr. 3 daca ai unul din display-urile BID, GID sau CID si ajungi la TM se rezolva Wink
Vezi aici tipuri de display --> https://www.clubopel.com/vie...p=1062435#1062435

CristianTM.
  • RoberTRX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna.

Chiar in seara asta am incercat o chestie care am citit-o pe net, si anume am reglat volanul inaltime si adancime de vreo 2 ori si hopa comanda de volum audio de pe volan merge cu farurile aprinse dar numai cand vrea ( inainte nu mergea deloc ) .

Cristian tipul de display este BID.Sper sa se poata face ceva.Pe la Timisoara nu cred ca reusesc sa ajung decat dupa jumatatea lunii Mai.

Dar am o intrebare , se poate schimba display-ul ? sa pun GID de exemplu pentru ca si arata mai bine si e si mai detaliat.Cam cat ar costa ?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da se poate pune GID in loc de BID, automat se schimba si rama. Pentru oferta GID uita-te in posturile mele de la Sectiunea Publicitate.
GID suporta in plus modul de telefon UHP4 si navigatie (CD70 navi / DVD90 navi) fata de BID care nu suporta aceste upgrade-uri + o informatie mai completa si mai frumos afisata.

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR