Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Azi am avut timp sa ma ocup serios de ea. Si am dat jos consola centrala, compusa din : 1. suport pahare + scrumiera si 2. ornamentul de plastic ce inconjoara mp3-ul si butoanele.

Operatiunea trebuie desfasurata astfel :

1. se scoate scrumiera
2. se scot ( usor , cu o surubelnita ) cele 2 masti mici de plastic din partea inferioara, de o parte si de alta a scrumierei
3. se desfac cele 2 suruburi
4. se ridica mansonul de la schimbator
5. se scoate si masca de langa acesta ( are 2 suruburi, sub capacul de sub frana de mana )
6. cu grija, se extrage suportul de pahare , astfel :
a) se introduce un card // cd in partea superioara ( are o clema )
b) se baga mana pe dedesubt ( pe sub scrumiera, ca doar acum avem acces ) si se ajuta , impingand de jos in sus
c) se extrage suportul cu totul
Nota : daca puteti, bagati ceva subtire ( folie de plastic, un card ff subtire ) sub scrumiera , altfel se va zgaria plasticul de sub aceasta
7. ornamentul superior se trage cu grija, e vorba doar de clemaraie, asa cum vedeti in pozele de mai jos

Si fiindca tot am scos consolele, am schimbat si 2 becuri de la climatronic ( erau arse ) . Destul de complicata operatia ( desi sincer inginerii GM se putea gandi mai bine, ma rog ... ) din cauza mufelor si accesului greu. Capacul de plastic din spatele climatronicului este prins in imbusuri Torx . Daca nu era Ingineru 76 o luam frumos in mana, dracu are asa ceva .... grrrr Evil or Very Mad .

Becul se gaseste la orice magazin de piese de dacie, e ceva uzual. Atentie la mufaraie, lucrati cu grija si atentie si o sa iasa totul OK. Montajul la loc e floare la ureche daca procedati cum am spus .

Revenind la console, personal le-am colat cu Oracal 651 ( profesional ) , printat digital si laminat lucios. E foarte dificil si umplator de draci de facut trebusoara asta, nu va apucati daca nu stiti .

Ca bonus, aveti o poza cu nuca de la schimbator ( care se scoate prin TRAGERE ). La mine n-a vrut sa iasa, am luat-o finut la ciocan Rolling Eyes . Serios vb, se ciocaneste usor de jos in sus ( AM ZIS USOR ! ) , de sub nuca , de jur imprejur si o sa sara.

Toate operatiunile au durat fix o zi Twisted Evil ( 3 ore demontare / montare si restul colarea consolelor ) . Multumesc mult Ingineru pentru ajutor, nu cred ca se poate face asta de unul singur

Bafta !




  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
m-am descurcat shi eu




noroc ca le-ai explicat cum trebe ! Embarassed
  • catitzu79

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2013

  • Mesaj Privat
ce model sunt becurile care ilumineaza partea de climatronic imi poti spune te rog, sa stiu ce cumpar...as vrea totusi sa schimb cele clasice cu cele LED. si, iluminatul ceasurilor de bord ai idee ce tip de bec sunt? din cate vad in poza nr. 5 acela parca e T10? asa sunt la climatronic?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR