Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am patit asta ,la drum intins cind treceam de 115km/h incepea sa vibreze in volan.Mie imi dadea impresia ca vine din dreapta fata.am schimbat pivotii caci erau din fabrica (Astra G an 2001) am echilibrat rotile din NOU si am scapat de vibratii .La prima impresie mecanicul a banuit ca ar putea fi discul de frina ,dar a vrut sa echilibreze rotile fata neaparat si cind colo ditamai surpriza,roata care dadea vibratiile era GRESIT echilibrata ,(un service unde am pus cauciucurile de vara) avea 3 plumbi pusi degeaba ,adica a fost roata ingreunata aiurea.Ia luat jos pe toti si s-a rezolvat cu bataile acelea enervante,caci imi era teama sa trec de 120km/h.
Ca sfat ,mergi la un mecanic serios care stie sa lucreze cu acel aparat si verifica si pivotii sau capetii de bara si bieletele.
Si sa ne anunti si pe noi ce si cum ai rezolvat ,eu unul sunt tare curios sa aflu.
Skip ads

  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Azi m-am apucat de dimineata sa schimb toate discurile impreuna cu niste prieteni ,dintre care si 1 prieten mecanic.Am desfacut spatele mai intai curata butucul ca la carte(perie sarma spray de frane si jmilgher) asta am facut la toate 4 rotiile.Dupaia am curatat toate jantele in interior(partea unde sta pe disc janta)curatate tot ca la carte,dupa care le-am montat pe masina.Rezultaul 95 la suta rezolvat parca ar mai vibra putin 120-130 dar parca nesimnificativ de la 140-190 merg fara maini pe volan si nici o vibratie.Acum na eu am testat masina pe A2 si sunt dale de beton e logic sa vibreze si volanul putin,urmeaza sa vad cum se comporta la un alt drum cand o sa ies din afara bucurestiului.
Va multumesc la toti pentru sfaturile date si va urez drumuri bune:P
  • xgender8k

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sa iti verifici si capetele de bara, bucsele, si rulmentii
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu pe la 120-130km/h am vibratii volan (fine) stanga/dreapta,am facut geometria, echlibrat ,schimbat capete bara,am observat ca am un mic joc la directie miscand de volan stanga/dreapta,cei de la ITP au spus ca am joc in caseta directie(cum se verifica asa ceva?)mie tot nu imi vine sa cred ca este caseta de directie si mai degraba bieletele de directie....o sa le verific iar daca sunt ele sunt greu de desfacut de pe bratul casetei directie?....cum imi dau seama de care sunt?....multumesc!
Skip ads

  • autofrontal

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca discurile sunt problema doar atunci cand franezi si simti vibrati in volan, la mers nu prea se simte, poate fi si de la unghiul de fuga.

Uleiul din caseta se mai schimba odata la 5 ani, daca nu a fost schimbat poate aparea uzura si joc la volan.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe parte din interior mai ales la discurile fata se depune mizeriela greu, ( de la praf, praf de placute ) si dezechilibreaza discul, si incepi sa experimentezi vibratii! Eu de entuziasm, nu am curatat butucii si am pus discurile noi asa si de la 120 in sus, vibratii! Daca ai discurile mai vechi, da-le jos si loveste-le putin si vezi ce curge din ele!
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Geometria roti este facuta,echilibratul la fel,cap bara am schimbat doua,bieletele directie nu au joc,Cristy crezi ca poate sa fie discutile....adevarul ca le am cam ruginite pe partea cu ventilarea din mijloc....mai rau imi face cu jantele de tabla decat cu astea de aliaj pt. vara.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tot din echilibrare ai jocul. Mergi la alt service de roti si echilibreaza din nou. Poate o janta putin deformata. E doar parerea mea.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Asta cu discurile e mai rara, dar exista! Daca tu zici ca se accentueaza in functie de roti, atunci ma duce gandul la echilibrare proasta sau chiar un cauciuc slab! Eu unu, inainte de echilibrare, am dat rotile jos si am scos toate pietricelele din ele ( la mine erau cam multe bagate in cacucioc )!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Suze!


Ultima modificare facuta de cristyliviu la Mar 15 Mai, 2012 10:11 pm
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
...mmmm...Nu mai sta nici o pietricica,cat de bine ar fost ea infipta in prealabil,intr-un pneu care se roteste la 120km/h ...Smile
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cristyliviu a scris:Suze!
Cristy nu am pietricele bagate in cauciuc,de echilibrat ma duc degeaba ca toti spun ca sunt bine echilibrate,aici nu e vorba de topait la roti ci de miscarea volanului usor stanga /dreapta la viteze de 120-130 km/h. Exclamation
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Schimba anvelopele intre ele. Spate fata. Sa nu fie o anvelopa deformata si desi iese bine la echilibrat are fulaj.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
s-a putea sa fie rupte sarme in interior pe directia radiala si astea nu se vad la echilibrat unde iasa bine... eu zic ca este din cauciuc. schimba-le intre ele...
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ok ,o sa incerc si treaba asta,cu toate ca am tinut cont intotdeauna care sunt pe fata si care sunt pe spate.multumesc pt ajutor..
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
O sa redeschid acest topic legat de echilibrare...oare de ce nu reusesc baietii de la vulcanizari sa echilibreze rotile cum trebuie? Ma chinui de 1 saptamana sa le echilibrez si inca nu am gasit vulcanizarea potrivita. Daca pune o roata pe aparat, o echilibreaza si o invarte pe butuc un sfert de tura..deja cere alti plumbi..aparatele sa fie problema?

Precizez ca jantele sunt originale..perfect drepte iar cauciucurile sunt noi fara deformatii.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã jantele sunt verificate și Ok, anvelopele la fel (atenție, faptul cã sunt noi nu e o garanție cã sunt în regulã, sunt destule cazuri în care anvelope noi s-au dovedit cu probleme..), atunci doar aparatul de echilibrat este suspect. Pe de altã parte, dacã ai încercat mai multe aparate, statistic vorbind, este puțin probabil ca toate sã fie bușite, ceea ce mã duce cu suspiciunea la anvelope.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu cumva ai bagat solutie antipana in roti?
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bibu...deci acum la ultima vulcanizare mai vibreaza putin..dar la unele vibra toata masina.

Nu am bagat nici o solutie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cu alte roți pe mașinã, presupun, cã n-ai avut probleme...
Eu, totuși, suspectez anvelopele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR