Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am mers aseara cu masina p dn si i am dat 160...intr a 5 la 4000rpm si apasam pedala k mai puteam si motorul se tura dar nu mai accelera...si a mai facut odata dar fara sa apas pedala...deci se cam tureaza in gol...
d la ce poate fii si cum pot sa p rezolv
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ambreiajul...cred ca se cere afara sa vina altul nou in locul lui din pacate.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ti se parea ca se tureaza...isi schimba sunetul de la surplusul de carburant. Am citit ca treba sa o lasi 1-2 minute cu viteza ceva mai mica si apoi sa accelerezi dar ff lent..si o ridici ceva mai mult decat daca o semiineci cu surplus de carburant. La viteza aia se cam plafoneaza motorul, adica raportul sarcina-turatie e cam la maxim. De ex: poti sa ii dai 5000 de ture..dar in viteza 3...unde nu e nevoie de putere prea multa. Nici la mine nu a vrut mai mult de 4000 de ture in vit 5...poate ca mai voia...daca insistam mai mult...dar avea deja 170 pe ceas si nu mi-a trebuit mai mult:)
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Ti se parea ca se tureaza...isi schimba sunetul de la surplusul de carburant. Am citit ca treba sa o lasi 1-2 minute cu viteza ceva mai mica si apoi sa accelerezi dar ff lent..si o ridici ceva mai mult decat daca o semiineci cu surplus de carburant. La viteza aia se cam plafoneaza motorul, adica raportul sarcina-turatie e cam la maxim. De ex: poti sa ii dai 5000 de ture..dar in viteza 3...unde nu e nevoie de putere prea multa. Nici la mine nu a vrut mai mult de 4000 de ture in vit 5...poate ca mai voia...daca insistam mai mult...dar avea deja 170 pe ceas si nu mi-a trebuit mai mult:)



masina am dus o pana in 205 km\h la 6500 ture..deci masina poate...si nu a facut figura aia...tind sa crd k e ambreajul...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR