Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am oprit la o vulcanizare sa-mi schimb caucucurile de vara cu unele de iarna am platit si am plecat asta sa intamplat luni seara .......marti dimineata am avut ceva treaba prin oras si la un moment dat a inceput sa se auda un zgomot la roata stanga fata un fel de pocnitura parca atingea roata de ceva, deabea ajung acasa plin de draci. In aceasta dimineata il sun pe mecanic si imi zice sa vin la el ......zgomotul se auzea din ce in ce mai rau trag pe dreapta sa scot roata sa vad ce o avea cand scot capacelul de la janta care astupa prezoanele ce sa vezi .....3 prezoane erau scoase aporoape de tot numai unu era cat de cat stans..........ma duc la vulcanizare le zic problema si ce raspuns primesc de la patron " si io ce sa-ti fac acum" i-am zic ca ma duc la OPC sa rezolv problema

PS
am avut si noroc la faza asta .....dupa ce plecam de la vulcanizare vroiam sa ma duc pana la Ploesti sa iau un cardan pt. o Manta noroc ca ma sunat baiatu in timp ce eram la vulcanizare sa-mi zica sa vin sambata adica maine ca daca plecam poate nu mai scriam acum
De acum inainte verific personal sau stau acolo cand stang prezoanele
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Exact ce ai patit tu, am patit si eu acum doua saptamini, cu roata dreapta spate.Cloncanea tot mai tare de ziceai ca este pendul.M-am uitat pe sub ea, am tras de alea, alea pe acolo, nimic.Intimplator am vrut sa desfac roata din dr.spate sa ma uit pe la tamburi.......Aproape am ramas cu roata in brate .....
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Intamplare identica cu a mea:
plecat de la o echilibrare de roti, in cativa km imi troncanea o roata de ziceai ca se rupe masina in doua: se mai tinea in cateva spire...
  • banica.alex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucharest
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ehe .. yo am avut norocul sa mi se intample ceva putin diferit de ce vi s-a intamplat voua ... la BMW-ul pe care l-am avut cu putin timp inainte s-a intamplat ca intr-o moapte sa trec peste o sina de tramvai si sa-mi stramb o janta .... m-am dus la o vulcanizare de prin zona din cartierul titan care stiam ca era NON-Stop .. evident ca nu avea ce sa-mi faca decat sa-mi umfle roata si sa ma tina cat sa pot ajunge acasa .. pana aici totul ok .. intamplarea face ca peste 2 zile (la ora 8 dimineata) urma sa vina un client sa vada masina pt un schimb... asa ca a2a zii m-am dus pe Fundeni cu masina unui prieten sa-mi indrepte janta si am zis ca las schimbatull rotii pe a2a zii. A doua zii m-am trezit yo devreme ca sa schimb roata .. am desfacut cela 4 prezoane si la al 5 lea nu mai reuseam ... am incercat pana am rupt coarba ... il chem pe client cu masina lui si imediat i-am cerut coarba ca sa mai incerc odata .. evident ca nu am incercat decat odata si s-a rupt si coarba lui ... seara a venit alt client sa vada masina si am fost cu masina lui sa imprumut o coarba de la o vulcanizare ... am stricat-o si pe aceea. La un moment dat mi-am adus aminte ca mai am o masina in fata blocului care zace de ceva timp .... am fost de am luat si coarba aceea si bineinteles ca s-a rupt si cea de-a 4 coarba in acelasi prezon . Pana la urma m-am mai uitat odata in masina cea veche din fata blocului in care am gasit o pompa din aceea veche ... am umflat la roata aia cam 30min non-stop si m-am dus repede la respectiva vulcanizare care-mi umflase roata cu 2 zile inainte si s-a rezolvat. Morala este ca nici prea tare nu e bine sa stranga prezoanele alea. Yo de atunci ma uit sa nu le stranga prea tare ...
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am patit la breack..dupa o echilibrare, la o luna...luna si ceva, am facut o pana..pana sa pot desuruba prezoanele, am strambat cheia de desfacut; noroc ca nu s-a rupt.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Despre iresponsabili in arta vulcanizarii sunt multe de povestit. Si eu sunt patit cu lasarea prezoanelor nestranse pe jante si am avut noroc ca nu am pierdut rotile pe drum sau ca nu s-au ovalizat gaurile de centrare. Eram bun de cumparat 2 jante noi de mai mare dragul.
OARE CE PUTEAM SA LE FAC IMBECILILOR DE LA VULCANIZARE ??? Nu de alta dar nici bon fiscal nu puteau sa dea....
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:OARE CE PUTEAM SA LE FAC IMBECILILOR DE LA VULCANIZARE ???


Rolling Eyes cred ca doi pumni in cap de la tine ar fi fost suficient.... Wink sau rupt furtunu de la compresor pe carca lor.

Despre patanii cu prezoane am patit-o si eu can am fost mai demult la Pitesti ca sa cumpar un papuc. L-am luat si pe drum la un mom dat a inceput sa tremure toata masina de am zis ca se rupe. Opresc si verific rotile respecvtiv prezoanele.... Evil or Very Mad toate erau puse cu mana si se mai tineau in 2-3 filete.... ce sa mai zici de astia de la vulcanizari....
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu sambata ...
Ma duc sa unflu rotile ....
Masina clac clac clac .. ma dau jos .. si ma uit la roata ...
Un prezon strans ... celalalte .. le dadeai jos cu mana goala... Evil or Very Mad
ia coarba si strangele de nadejde ...
Ma gandeam ca s-a si stricat ... cu gropile de la noi ... Rolling Eyes
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
acum bulangii mi-au strans prezoanele de m-am chinuit azi dimineata vro 10 min la fiecare roata ca am cheie din aia normala care o are masina si nu prea e buna

Off topic Smile

vreau sa vopsesc etrierii si vreau sa stiu si eu daca mai dau cu ceva pe ei inainte sa dau cu vopsea, adica am dat cu peria bine de tot si acum dau direct cu vopsea [ e un spray cu vopsea pt etrieri ] sau mai dau cu ceva inainte
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pentru etrieri ar trebui sa dai intai pe ei cu o perie de sarma pana se ia toata rugina / depunerile de pe ei , apoi sa dai cu o amorsa ( grund / sau ceva cu efect anticoroziv ) si apoi cu vopsea.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dgxshpe a scris:Pentru etrieri ar trebui sa dai intai pe ei cu o perie de sarma pana se ia toata rugina / depunerile de pe ei , apoi sa dai cu o amorsa ( grund / sau ceva cu efect anticoroziv ) si apoi cu vopsea.


Si la fel ca si vopseaua grundul trebuie sa fie rezistent la temperaturi mari pt ca altfel strici vopseaua degeaba...

Sorry de Off-topic Embarassed
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
o sa caut pe forum ca sigur sa mai discutat
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sa va povestesc ce am patit:
Acum 2-3 saptamani am simtit o usoara vibratie in volan pe la 130km/h. Merg la vulcanizare, echilibrez si plec. De data asta, uneori vibra, alteori nu. Am facut cam 1200 km in stilul asta. Tot amanam sa merg la vulcanizare pt o noua echilibrare. Aseara ma duc in bricostore militari. cand plec de acolo, intru pe autostrada spre pitesti si aud de pe la 80 km/h un zogmot poc....poc....poc. Era ceva ce descria un arc de cerc si apoi poc. Cand luam piciorul de pe acceleratie se auzea parca ceva mai tare. Opresc masina, ma uit pe sub ea, nimic. Ies de pe autostrada, salt masina pe cric si incep sa trag de roata. Se misca roata ceva de speriat. Am rotit de aprox 2-3 ori fiecare prezon. Nu le-au strans. Este pt prima data cand nu stau langa cel ce-mi strange rotile.Si probabil pt ultima data. Asa ca fitit atenti...
De mentionat ca la vulcanizarea asta imi fac mereu tot ce tine de roti. Cei bartani fac treaba buna. Ala la demontat/montat roti era un pusti.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu am patit-o cu la un service de cartier bine vazut de toti soferii.Am mers de miam sch capul de planetara am lasta masina acolo si seara am mers dupa ea.A 2 zi am mers cu ea la munca-akasa aprox 15 km,nici o problema,A 3 zi am zis sa sch placutele de frana ca scartaiau de numa.zis si facut ,am dat capacul jos si iau cheia sa desfac prezoanele.surpriza ele erau stranse de mana.Merg la service le zik alora ce am patit si la care sefu de service imi zice .NE scuzati domnu dar avem un ucenic care mai vine aici si el s-a ocupat de strangerea prezoanelor,noi nu am mai verificat ca avem incredere in el.TRAGETI SI VOI CONCLUZIILE
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai vorbim de ce preturi practica Exclamation
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Prezoanele se strang DOAR cu cheie dinamometrica! In felul asta va asigurati ca sunt stranse exact cat trebuie! Mergeti la o vulcanizare mai mare, nu va zgarciti la 10-20 de lei in plus la un schimb complet de roti ca nu merita. In Timisoara am fost la 3 vulcanizari si toti aveau cheie dinamometrica si chiar au folosit-o fara sa le cer!
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Corect. Prezoanele NU se strang la mana. NUMAI cu cheia dinamometrica. Eu numai asa le strang. In Bucuresti sunt cei de la autosoft, altii nu stiu
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da' ca mine cine a mai patit?
La o saptamana dupa ce am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara, am facut pana pe fata, la ambele roti. Interval intre pene, cam 150 de km.
Ciudat este ca ambele pene erau din cauza ca a cedat valva.
Voi ce ziceti?
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@Vinti - eu am curatat etrierii cu peria de sarma si carpa. Am aplicat spray-u si uite ca a trecut un an si etrierii sunt exact ca in ziua vopsirii. Fara grunt si alte lucruri. Spray-ul cate-l ai e la tub mic? Eu l-am luat din targ vitan si am dat 140 de mii parca pe el.

On-topic.
Eu fac parte din grupul celor care au facut praf cateva coarbe in incercarea de a scoate un prezon. La o vulcanizare, dupa echilibrat a avut grija sa nu se desfaca prezoanele asa usor... Wink In Miercurea-Ciuc, la o vulcanizare un tip a reusit sa le desfaca. Cu ce le-a strans dupa? Cu cheie dinamometrica! Asa da!
A urmat vopsirea etrierilor. Am vopsit etrierii, iar cand am pus roata stanga fata, insuruband la prezon(antifurt) am simtit cu a facut poc in butuc(fara a forta). Si asa am dat jos roata si usor cu o surubelnita am scos surubul rupt la linie cu butucul rotii. Mentionez ca eu pun vaselina pe prezoane iar acela era un antifurt. M-am uitat si la celalalte prezoane(gama antifurt) si toate erau subtiate la cap.

Asa ca aveti grija cat strangeti la prezoane! Very Happy o cheie dinamometrica e sfanta dupa parerea mea. Astfel forta se transmite pe toate 4/5 prezoane odata, nu pe unul cate unul.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am patit ceva asemanator
am vrut sa reimprospatez vopseaua pe etrieri ,ma pun pe desfacut prezoane la roata spate ,reusesc ,vopsesc ,pun roata la loc si trec la roata fata ,desfac 2 prezoane cu cheia masini cand sa le desfac si pe celelalte 2 ,nimic am stricat cheia masini ,sa largit hexagonul de pe tubulara plin de nervi ,ma sui in masina si dau o fuga la o vulcanizare pune ala o cheie in cruce da sa desfaca si o rupe (mai fusese rupta dar era sudata) pune mana pe una mai serioasa si reuseste sa le desfaca ,dupa ce plec de la ei m-am dus sa imi iau alta cheie de roti
ce se intamplase de fapt, cu 2-3 saptamani inainte schimbasem placutele pe fata la un service si acolo baiatul imi stranse-se rotile cu pistol pneumatic(care bate in acelasi timp cand strange/desface)ciudat e ca 2 s-au desfacut la cheie

ia chiciti ce sa intamplat cu vopseaua de pe tamburul de pe spate in drum spre vulcanizare(era proaspat vopsit),cateva picaturi de vopsea care erau in exces au sarit pe janta din cauza fortei centrifuge

asa ca fiti atenti ,nu strangeti prea tare prezoanele
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR