Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.

Problema e urmãtoarea: am urechile de prindere a spoilerului din fațã rupte, pe ambele pãrți. Într-o perioadã bara stãtea foarte bine fãrã ca eu sã știu acest lucru. La un moment dat am urcat-o puțin pe o bordurã și s-a tras. A mers fixatã înapoi și a fost ok o perioadã. Totuși, de curând nu mai stã de nici o culoare.

Are cineva vreo idee? (în afarã de schimbarea cu totul a spoilerului cã mai bine lipesc cu poxipol)

Poze:


PS: am încercat sã caut problema dar nu am gãsit nimic. Dacã cineva a reușit sã gãseascã soluția, mã închin și rog închiderea postului.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ori prinzi bara cu holzsurub pe dedesupt.
Ori lipesti cu poxipol.
Ori cauti urechi de prindere.
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
și urechi de prindere se gãsesc în magazin sau doar pe vreo barã sh?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sunt destul de proaste/problematice prinderile astea,solutia romaneasca este sa prinzi suportul de spoiler cu negrese sau pop-nituri,nu e deloc estetic dar asa am vazut ca se procedeaza
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
De ce nu intaresti urechea aia, cu o placuta din material mai tare ( tabla sau plastic ) care il fixezi fie cu poxipol, fie nit, fie surubele mici , apoi dai gaura noua si nu mai ai probleme! Eu asa am de gand sa fac la a mea, ca si la mine is rupte si cum ating ceva cum sare!
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
În seara asta m-am uitat și mã gândeam sã încerc sã o dublez cu o bandã de plastic sau metal un pic mai lungã cât sã pot sã prind în șurub. Cam ce ai zis și tu... Smile

O idee bunã cred cã ar fi sã prind atât cu poxipol, cât și cu nituri. Acum urmeazã sã vãd cum voi face rost de acea bandã și cu ce voi da gãuri (de preferat fãrã sã trebuiascã sã dau bara jos).
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sa te gandesti ca poate ODATA o sa ai nevoie sa mai si desfaci bara Wink
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Problema asta cum o am eu stiu ca o au foarte multi posesori,se rupe urechiusa nitului care tine sina/prinderea barii,ceva idei de rezolvare?dar ceva estetic nu ceva care sa se vada gen negrese sau mai stiu eu ce

Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cam trebuie data jos, ca sa faci o treaba buna! Eu am gasit un fel de textolit, am folosit si ca garnitura! De dat gaura, mai intai o decupezi si o pozitionezi, apoi dai gaura cu bormasina, dorn ce ai, si apoi lipita acolo! Sina aia de pe aripa, se gaseste de cumparat pe original! Si noroc bun!
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
andreigeo a scris:sa te gandesti ca poate ODATA o sa ai nevoie sa mai si desfaci bara Wink


De asta nu am trecut direct la poxipol Very Happy

Pe barã este o bucatã de plastic perpendicularã pe planul barei care în capãt avea gaurã pentru șurubul de fixare. Cel mai probabil o voi dubla cu una la care sã pot sã ii fac o gaurã pentru a prinde cu același șurub.

cristyliviu, ms pentru urãri. Acum rãmâne sã aflu cum se dã bara jos (gãsesc pe forum cel mai probabil) și sã fac rost de materiale, unelte și mai ales timp.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Bara ta e deja data jos,alea erau prinderile de baza,mai ai 2 clipsuri sub capota si suruburi dedesubt care nu trebuie neaparat desfacute decat daca vrei sa detasezi bara de pe masina.Sa postezi niste poze cu reparatia,poate imi dai si mie vreo idee,eu am incercat sa lipesc nitul cu poxipol dar se pare nu tine si ramane luftul care apare in poza de mai sus
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cu puțin noroc mã apuc sâmbãtã sau duminicã. O sã iau camera și un amic sã facem poze. Smile

Pentru luft-ul ãla s-ar putea sã trebuiascã sã schimbi șina de pe aripa.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ca tot am gasit o poza,la mine nitul din poza nu mai este tinut de plasticul barii astfel sina are joc si d-aia am luftul acela

  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Vezi poate poți bãga un fel de capac în gaura de la nit și îl lipești acolo. Sunt niște cãpãcele ca pentru euroșuruburi pentru pal. Vezi aici: http://www.arabesqueonline....See.aspx?id=38780
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@vallyyy: acolo se rezolva cu alt nit ...
@ ioha: suruburile principale la tine sunt desfacute (acele urechi care ti-s rupte) ... mai ai, cum zicea si vallyyy, 2 prinderi intre faruri, sub capota, inca 2 suruburi in partea de jos a spoilerului (sub urechile rupte) de care e prinsa aparatoarea de plastic care vine peste roata si inca 3 clipsuri de plastic care intra in baia de ulei

clipsurile sunt cele de la pozitia 17 din poza si intra in gaurile de la protectie (pozitia 4 in poza) ... aici vad ca apare separata de spoiler, dar eu am vazut-o ca fiind parte din spoiler... si la cel care e acum pe masina (cel original) si la unul aftermarket...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Alt nit cu o saiba sau un nit de dimensiuni mai mari,cred ca ar merge,eventual ma gandesc si un surub infiletat in nit cu o saiba si ceva superglue,tot ce ar conta e sa tina bara lipita de sina aia de prindere,oricum mi-am format o parere foarte proasta despre cat de bun este sistemul asta de prindere si nu doar la Opel,mai am vazut si la Renault lufturi din astea banale
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am o problema similara la o vectra b cu spoilerul fata ; in afara de poxipol, are cineva o idee de un lipici mai ok, adica mai elastic, mai rezistent?
poxipol-ul asta e dur , m-a tinut o perioada apoi a cedat , desprinzandu-se cu totul coltul spoilerului de suportul de prindere.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu am reusit sa rup urechile alea doua de sub capota, cam ce reparatie as putea sa fac? mi-a zis cineva ca as putea sa modelez 2 urechi din poxilina, si ca ar fi foarte rezistenta. oare?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cautati urechi la barile second.Au am cautat la Vectra B si am gasit aici la un coleg pe forum parca.
Si o se le dau jos pe cele vechi si o sa le ontez pe cele bune.Timp si vreme frumoasa sa fie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR