Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt recent posesor de Insignia, dar din pacate am ceva zgarieturi fine. Daca dau polish cu siguranta o sa dispara dar am inteles ca arata bine pentru moment, dar distruge vopseaua si cu timpu arata urat. Exista vreo varianta sa acopar zgarieturile, vreun marker de zgarieturi sau ceva? Culoarea este acel gri inchis.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Polishul nu distruge vopseaua.Ca nu o sa-l faci la spalatorie in Ferentari.
Creioanele de zgarieturi au o rasina care la 3-4 spalari se duce.
Daca sunt adanci va trebui totusi sa iei un creion cu vopsea la culoare urmat de o "reparatie" prin Wetsanding si apoi polish.
Vezi ca e topic dedicat despre Polish.
Daca e facut cum trebuie un polish nu ia mai mult de cativa microni din stratul de lac.Si vopseaua ar trebui sa arate mai bine decat atunci cand masina a iesit pe portile fabricii.
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult de informatie. Stie cineva un service unde se face Polish de calitate in Ploiesti?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe cine care sa-ti recomand in Ploiesti nu cunosc.
Dar poti cauta pe Google (detailing Ploiesti) si sa le faci o vizita sa vezi cum se prezinta fiecare atelier.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca mai astepti cateva saptamani, fratele meu e pe punctul de a da drumul la un atelier de detailing in Slobozia. Mai asteapta niste autorizatii si gata. Si eu vreau sa fac aceeasi operatiune ca si tine, asteapata sa fac eu intai si apoi iti spun cum a iesit.
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai eu sunt din Pl, ce sa fac in slobozia Smile
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca te mai intereseaza detailingul, iti recomand in ploiesti sau bucuresti "magictouch", e a unui prieten si lucreaza foarte bine, poti sa.i cauti pe net.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu n-am gasit marker cu varf super fin...
Am gasit in targ Vitan (Buc) un magazin unde mi-a facut vopsea dupa codul de pe stalpul masinii, mi-a dat spray, marker si 50-100ml vopsea, am dat undeva la 90 lei pentru toate.
Zgarieturi fine le-am luat cu polish facut la Mr.Cap Romania (prin pipera).
Am avut si doua mai adanci, alea le-am rezolvat usor cu pensula de "00" sau "000" din par de veverita folosite in pictura. Sa nu crezi ca au iesit de tot, dar nu mai sunt asa vizibile, e ca si cum e o dunga mata, ca deh, dai cu vopsea la fel, dar luciu ala de lac lipseste...
Polish pe anumite zone, plus scos 2x dungi mai adanci cu pensula, plus formulaU = 500 lei (cam scump, dar arata brici masina).

In Brasov mai erau unii de scoteau super. In rest, in bucuresti ce-am mai citit ce probleme au avut, nu prea merita.
Pacat, ca in State ramai masca ce solutii simple au, nici nu se mai recunoaste zgarietura facuta intentionat cu cui....
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat

  • deleted-75931

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
keepwalking a scris:Salut,

Sunt recent posesor de Insignia, dar din pacate am ceva zgarieturi fine. Daca dau polish cu siguranta o sa dispara dar am inteles ca arata bine pentru moment, dar distruge vopseaua si cu timpu arata urat. Exista vreo varianta sa acopar zgarieturile, vreun marker de zgarieturi sau ceva? Culoarea este acel gri inchis.


Salut,

In lista de accesorii pentru Insignia este si un "Sticker Fix" - o solutie pentru reparatii zgarieturi. Vine pe culori de masini si pretul nu mi se pare exagerat:

http://www.opel-accessories...ory=Sticker%20Fix

Ce ste de asemenea interesant este setul de folii de protectie pentru zonele sensibile: bara fata, capota, manere usi, bara spate:

http://www.opel-accessories...Protection%20Film

Daca o sa te decizi pentru vre-o solutie de mai sus, zi-ne si noua cum e.

Spor!
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vad ca exista si pentru Astra set din asta de folii ( http://www.opel-accessories...um=13362199#anker ).
La cat or ajunge la noi oare, la dealer? Si cine iti asigura montajul ?
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am vrut sa cumpar si eu stiker-ul ala si cei de la Opel GTT mi-au zis ca nu mi-l recomanda... ca-s difrente de nuante si au avut cazuri in care cumparatorii sau intors la ei cu scandal ca de ce sunt diferente.....
Cei de la Radacini nici n-au auzit de stiker.... deci nici in oferta nu-l au.

Deci, perfect.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mai este o varianta, la cei care se ocupa cu asa ceva, infoliaza masini. Am gasit pe net, cautam pentru faruri, dar doar pentru faruri era 200 lei...Folie transparenta.
L.E. Am gasit pe net un portofoliu cu folii transparente, puteti sa vedeti aici. Pare ca se mai duce un pic din luciul vopselei, folia mai filtreaza lumina probabil. Nu stiu insa daca ai vrea sa dai folia jos, cum ar ramane vopseaua sau lacul, daca s-ar duce.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred s-ar duce vopseau si nici lacul. Adezivul respectiv o fi gandit sa nu reactioneze/sa atace lacul&vopseaua, zic
  • corina27

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2013

  • Mesaj Privat
si eu tot la Mr CAP mi-am polishat masinuta si am fost foarte multumita de serviciile lor ! arata aproape ca noua cand am luat-o cu exceptia catorva zgarieturi pe care le-au acoperit baietii cu vopseaua cumparata din vitan... ei m-au indrumat sa merg in vitan sa mi cumpar vopseaua ca sa mi-o aplice ulterior pe alocuri, unde era necesar, doar ca mi se pare ca nu tine deloc...eu ii tot mai aplic din cand in cand
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu tocmai mi-am luat un set corector (lac + vopsea) de la GM si pot spune, dupa proba facuta, ca este extraordinar avand in vedere rezultatul. Asta si prin prisma faptului ca si culoarea masinii este destul de pretentioasa (Mahagonibraun perlat).
Pret: 12 euro
Locatie: reprezentanta OPEL.
  • mihai.vlad

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Va salut!
Oarecum pe aceeasi tema, intrucat nu ma pricep, vreau sa va cer si eu parerea daca zgarietura din poza se poate remedia local, cu revopsire locala...sau e nevoie de schimbat toata bara?! Daca se remediaza local se vede diferenta? Pe langa zgarietura, bara este si un pic deformata; fibra de plastic s-a intins.
Daca exista cineva care si-a reparat bara din plastic, cu revopsire locala si a iesit ok, l-as ruga sa-mi spuna si mie unde se poate face acest lucru.
Va multumesc


  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cum vopsire locala?.
Sunt doua variante:
1. faci 100ml de vopsea in targ Vitan si o iei la pensula de pictor (size: 0000) la vreo 30 lei la magazine de specialitate. O sa se vada dungi mate daca aplici procedura asta;
2. vopsesti toata bara spate, iar local se chituieste daca ai zgarietura adanca.

Deci nu vad cum locat, ca oricum nu scoti vopseaua 100% ca aia originala si zona unde vopsesti se va observa.

Bafta
  • mihai.vlad

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Multam.
Uita-te in linkul de mai jos la filmuletul 2.
http://www.autolifecenter.r...eo-reparatii.html
Din cate imi dau seama revopsirea se face doar acolo local unde a fost afectata bara.
Probabil ca-i o idee mai buna sa fie revopsita in intregime.
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:
Polish pe anumite zone, plus scos 2x dungi mai adanci cu pensula, plus formulaU = 500 lei (cam scump, dar arata brici masina).
.


Salut,

Cat te-a costat doar FormulaU? Pe site-ul lor vad ca nu au si preturile serviciilor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR