Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • fratila_silviuana

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut am un opel vectra b din 98 motor 1.8 i cutie automata si imi intrerupe cand accelerez si in sarcina si pe loc si nu stiu ce sa-i fac ,am schimbat debilmetru de aer ,bujiile, fisele am curata corpul la clapeta de acceleratie si degeaba...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca intrerupe atunci e posibil sa ai probleme la delcoul electronic (nu stiu cum i se zice pentru ca nu sunt de meserie insa sunt problematice la benzinare)
incearca sa o pui pe un tester sa vezi daca ai erori (la fel, nu ma pricep daca acel modul poate sa dea erori la tine)
  • fratila_silviuana

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am pus-o pe tester si la debilmetru de aer imi da volori de bogat/sarac iar la senzor o2 imi da valori fluctuante in mV de co oare sa fie din curent sau ECU nu stie ce valori sa transmita de la sonda landa
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
de ce nu postezi erorile care s-au inregistrat? Vezi cauta pe forum metoda agrafa sau pseudoagrafa.. Ce motor este exact? Vezi ca scrie pe talon... X18XE....
debitmetru nu poate indica valori bogat/sarac.. aia indica sonda lambda.. si e normal sa fluctueze intre 0,2 si 0.8 V ptr. amestec sarac respectiv bogat .. daca scade sub 0.2 si creste peste 0.8 atunci e bai...
  • fratila_silviuana

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am schimbat de la alta masina ,vectra b an 98 motor 1.8i adica x1.8xe, delcoul electronic(bobina de inductie) si masina merge perfect in toate modurile ,multumesc celor care au dialogat si m-au ajutat cu sfaturi si informatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR