Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sunt curios unde si cat platiti pentru asigurare Casco.
Incep eu:
Contract la Generali
Suma asigurata = 65600RON
Rata anuala = 2000RON
Fransiza = 420RON/eveniment
Riscuri = Casco complet + pierdere chei + asistenta rutiera
Skip ads

  • dohc
  • **
  • 56 mesaje
  • din 15 Mai 2010
  • Astra 2010 A1,7 DTR
  • Bucuresti
  • dohc

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A1,7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Uniqa,

Suma asigurata = 61.224 RON
Rata anuala = 2.045,69 RON
Fransiza = primul eveniment 0. al 2-lea 300 Euro, al 3-lea 500 Euro
Casco full
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Generali,

Suma asigurata = 86000 RON
Rata anuala = 2800 RON
Fransiza = 100 euro (432 RON)/eveniment
Full Casco (fara ceva cu apa la motor, care mi s-a parut inutil, are protectie motorul pt asa ceva banuiesc).

Pt cei care au avut evenimente pana acum, sa ne si povesteasca daca totul s-a desfasurat ok, au fost multumiti, etc.

Eu am avut un eveniment (bara spate inlocuit si vopsit = 3600 lei Shocked ). Reparat la reprezentanta Radacini de pe blvd. Ferdinand. Am luat masina la o zi dupa ce am lasat-o, au avut decontare directa cu Generali. Pana acum, multumit. Smile
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea e relevant ce incercati voi sa faceti aici. Primele difera in funtie de valoarea masinii, vechimea, daune, varsta soferului, riscurile asigurate. Iar ca fapt divers, incercati sa va asigurati Casco fara fransiza daca tot dati niste bani.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Adevarat ce spui, mentionez ca eu m-am incadrat la toate bonusurile posibile pentru vechime, daune, varsta soferului, etc, pt ca masina e pe numele tatalui meu, special am luat-o asa (bine, si ca sa beneficiez de aia 3% discount pt categoriile sociale la achizitia masinii).
Am pus cu fransiza pt ca la Megane-ul precendent am avut o dauna in 5 ani de zile pt care am folosit CASCO si nu merita sa platesc 800 lei in plus pe an decat daca, Doamne fereste, ma astept sa tot vizitez biroul de daune.
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca depinde de foarte multi factori. Nu oferte am cerut ci experiente. Oricum, majoritatea se incadreaza la macar o categorie pentru care se da reducere. Iar valoarea/vechimea masinii nu ma intereseaza pentru ca ma uit doar la rata politei raportata la suma asigurata.
  • dohc
  • **
  • 56 mesaje
  • din 15 Mai 2010
  • Astra 2010 A1,7 DTR
  • Bucuresti
  • dohc

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A1,7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Haideti daca suntem tot in acest topic, sa spunem fiecare si sa impartasim, daca sunteti de acord si experienta/patania cu firmele de asigurari, respectiv service-urile unde ati facut reparatiile, numele si judetul unde ati facut reparatia.
Incep eu: Opel GTT de unde am luat masina stau si (vis-a-vis), in general are o reputatie proasta, dar astazi prin natura serviciului unde activez si programat fiind la constatare la Uniqa, am fost cu masina la GR si in OMV la intoarcere intamplator, am facut cunostinta cu un domn cu o aceeasi masina ca a mea si culoare si mi-a recomandat 'servisul' asta.
Daca voi fi multumit, la final va dau si numele celui de la 'servis' care se ocupa de treaba asta si care a zis ca o safie bine!
Problema mea este capota indoita de gheata dupa ultima zapada di 28 feb.
Masina, cu ocazia 1 mai, o sa fie gata, dupa o saptamana ca, nu au pe stoc capota.

O seara buna!
  • catopelin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
poseidon06 a scris:Generali,

Suma asigurata = 86000 RON
Rata anuala = 2800 RON
Fransiza = 100 euro (432 RON)/eveniment
Full Casco (fara ceva cu apa la motor, care mi s-a parut inutil, are protectie motorul pt asa ceva banuiesc).

Pt cei care au avut evenimente pana acum, sa ne si povesteasca daca totul s-a desfasurat ok, au fost multumiti, etc.

Eu am avut un eveniment (bara spate inlocuit si vopsit = 3600 lei Shocked ). Reparat la reprezentanta Radacini de pe blvd. Ferdinand. Am luat masina la o zi dupa ce am lasat-o, au avut decontare directa cu Generali. Pana acum, multumit. Smile


Era bine de stiut daca eveniment de mai sus s-a produs cu alt auto de la care ati primit RCA sau ati fost Dvs de vina si ati folosit Casco.Raportat la aceasta chestie as fi fost interesat cand este scadenta polita Dumneavoastra,asta pentru a vedea cat veti plati rata anuala la reinnoire pentru eveniment de mai sus precizat in cazul in care Casco l-ati folosit intru insusire proprie.Caci daca este asa ,probabil ca va deveni rata anuala pe undeva la 4000 ron + o fransiza mai mare la o suma asigurata apropiata de cea de mai sus in an anterior.si atunci sa mentionati daca sunteti multumit sau nu de casco,caci fara evenimente imprevizibile este inutil sa spunem ca,casco este bun,f.bun sau eu mai stiu cum...am trecut prin experienta asemanatoare si numai cand te lovesti de ele vei sti la ce sa te astepti
Skip ads

  • catopelin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
dohc a scris:Salutare,

Haideti daca suntem tot in acest topic, sa spunem fiecare si sa impartasim, daca sunteti de acord si experienta/patania cu firmele de asigurari, respectiv service-urile unde ati facut reparatiile, numele si judetul unde ati facut reparatia.
Incep eu: Opel GTT de unde am luat masina stau si (vis-a-vis), in general are o reputatie proasta, dar astazi prin natura serviciului unde activez si programat fiind la constatare la Uniqa, am fost cu masina la GR si in OMV la intoarcere intamplator, am facut cunostinta cu un domn cu o aceeasi masina ca a mea si culoare si mi-a recomandat 'servisul' asta.
Daca voi fi multumit, la final va dau si numele celui de la 'servis' care se ocupa de treaba asta si care a zis ca o safie bine!
Problema mea este capota indoita de gheata dupa ultima zapada di 28 feb.
Masina, cu ocazia 1 mai, o sa fie gata, dupa o saptamana ca, nu au pe stoc capota.

O seara buna!


astept si eu referinta fata de cei de la Uniqa daca ati colaborat de mai mult timp cu acestia.multumesc
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
catopelin, am folosit polita Casco, intr-adevar, nu am fost prea explicit. A fost din vina mea (ma rog, a tatalui neobisnuit cu masina), de aceea am apelat la Casco, iar cel pe care l-am lovit, la RCA-ul meu de la EuroIns, care, din cate am inteles, ii despagubeau doar jumatate din bara pentru ca pe jumatatea celalta avea deja o indoitura. Deci...cand am vazut chestia asta, m-am mutat si cu RCA-ul de la EuroIns, mai ales ca la Generali mi-au dat un pret bun si pt RCA.

Nu stiu ce sa zic cu reinnoirea, ar fi la anul prin ianuarie, nu vreau sa ma gandesc cat o sa fie...asta e.
Insa, cunosc pe cineva care a avut mai multe evenimente pe polita Casco, dar nu conducea el in momentele respective (era o masina imprumutata pe la unul, pe la altul) si nu a platit nimic in plus la reintregire pt ca nu el savarsise evenimentele. Asa am inteles.

Oricum, eu m-am referit la Casco de la Generali ca este bun, nu doar prin prisma banilor de moment, ci prin prisma serviciilor mai ales. S-au miscat repede, eu nu am stiut de nimic cu banii, m-am dus, am lasat masina si a doua zi am luat-o. S-au inteles intre ei, asiguratorul cu service-ul. Stiu cazuri cand oamenii nu si-au putut lua masina din service pana nu a platit firma de asigurari sau a trebuit sa plateasca omul din buzunar si sa isi recupereze apoi de la asigurari.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Care firma este mai ok pentru a face CASCO (full)? Grupama, Omniasig, Uniqa?

Multam
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Groupama
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Foarte obiectiv raspunsul cu groupama Laughing Cere o lista cu serviceurile cu care cele 3 companii au decontare directa, compara riscurile asigurate, modalitatea de plata a politei si pretul sa iti fie tie cel mai avantajos. Eu cand mi-am facut polita casco am avut lucrurile astea in vedere si cu necesitatile mele s-a potrivit Omniasigul.
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Se pare ca de la anul RCA-ul devine un Casco partial...trebuie sa ai vinovat...si daca o gasesti lovita in parcare nu se pune...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR