Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La o diagnosticare cu OP-COM-ul am constatat ca EGR Command ramane tot timpul pe 100%, iar EGR ratio pe 5%, atat la relanti, cat la accelerare in gol. Tot pe loc am efectuat EGR actuator test conform cu indicatiile din Opel TIS:
- output test off: mass air flow trebuie sa fie mai mare de 35Kg/h: masurat 44Kg/h
- output test on: mass air flow trebuie sa fie mai mic de 35Kg/h: masurat 28Kg/h
Prima concluzie ar fi ca EGR-ul functioneaza totusi. Teoretic in timpului testului ar trebui sa se modifice putin functionarea motorului, dar la mine nu se simte nimic, nu se aude nimic. La un Z17DTH acelasi test se aude.

Am facut o serie de masuratori in mers, iar pe un set de date (cel din poza) se vede cum totusi in anumite momente EGR-ul este actionat, iar ratio este corelat cu mass air flow in perioadele respective.

Mentionez ca EGR-ul a fost curatat de curand, iar in ECM nu este stocata nicio eroare.

Prima mea concluzie ar fi ca EGR-ul functioneaza (lipsa DTC-urilor, rezultatele de output test), dar datorita unei alte componente/sensor defecte EGR-ul este dezactivat (dovada este faptul ca nu se recalculeaza ratio, care depinde de mass air flow). Aveti idee care ar fi componentele sau sensorii care inflenteaza functionarea EGR-ului?


  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Debitmetru ce valori are masurat si ce valori calculat + Tyre Circumference. Ce cauciucuri ai pe fata si ce valoare este programata in ECU ?

CristianTM.
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca valorile de Mass Air Flow sunt cele de la debitmetru. Valorile calculata si masurata sunt practic identice.
Tyre circumference este 197cm si corespunde cu marimea anvelopelor instalate pe masina: 195/65/R15.


  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La mine este exact ca in situatia din video atasat de cineva pe youtube..
Cu mentiunea ca la mine daca motorul este rece se si opreste pe linga faptul ca trepideaza foarte urit..
Daca motorul s-a incalzit nu se mai opreste si nici nu trepideaza si se simte cum lucreaza cind ai dau testul
Care sa fie problema?
Nu ai gasesc rezolvare

http://www.youtube.com/watch?v=udo8bHu8Sac
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR